בופרופיון
שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון - אחרים, תרופות לסיוע בגמילה בעישון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


בופרופיון הינה תרופה השייכת לקבוצת התרופות נגדות הדיכאון, ואשר אושרה בארץ כאמצעי עזר להפסקת עישון. הפסקת העישון צריכה להיות מלווה בתוכנית תמיכה ובהשגחה רפואית. יעודה של התרופה הינו להועיל בהפסקת הרגל העישון ונמצא כי התרופה יעילה בשיעור ניכר כמסייעת בהפסקת עישון, גם בקרב מעשנים כבדים וחסרי תקנה. התרופה מפחיתה את הדחף לעשן ואת התתמכרות לניקוטין, וכן את תופעות הלוואי הקשורות בהפסקת העישון. לבופרופיון מנגנון פעולה שונה משאר התרופות נגד דיכאון, מנגון אשר עדיין לא הובן לגמרי. כפי הנראה מדובר בעיכוב הספיגה מחדש של דופאמין במוח. ניתן להשתמש בבופרופיון גם בשילוב עם מדבקות ניקוטין או גומי לעיסה המכיל ניקוטין כדי למנוע תסמינים של הפסקת עישון. בופרופיון נבדק גם כטיפול בהפרעת קשב וריכוז. לאחרונה אושרה בופרופיון גם לטיפול בדיכאון; יתרונה בהשוואה לתרופות נוגדות דיכאון אחרות הינו בהעדר תופעות לוואי כמו הפרעות בתפקוד המיני, השמנה ותשישות.

תגובה עם תרופות אחרות:

ניקוטין - מתן של בופרופיון יחד עם מדבקות טרנסדרמליות המכילות ניקוטין מותר לפי היצרן. עם זאת קיים חשש מוגבר ליתר לחץ דם בשילוב זה.

תרופות לטיפול נגד דיכאון, תרופות אנטי-פסיכוטיות, חוסמי בטא

תרופות נגד הפרעות קצב: בופרופיון עלול להגביר השפעתן של תרופות אלו, ולכן מומלץ להתחיל במינונים נמוכים של התרופות הללו.

ריטונאביר: עלול להעלות רמות בופראפיון לרמה טוקסית. יש להימנע משילוב זה.

לבודופה: שילוב עם בופרופיון עלול להגביר את תופעות הלוואי של התרופות.

וארפארין: בופרופיון עשויה להגביר או להקטין את יכולת דילול הדם של וארפארין וכתוצאה עשוי לגבור הסיכון לדימומים או להופעת קרישי דם, בהתאמה. על כן במתן משולב זה יש לנטר את ערכי ה-INR ובמידת הצורך לשנות מינון הוארפארין.

תרופות אופיאטיות (קודאין, מורפין, אוקסיקודון): בופרופיון עלול להפחית השפעתן של תרופות אלו. ייתכן ויהיה צורך במנות גבוהות יותר שלהן על-מנת להגיע להשפעה הרצויה.

מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI): יש להימנע משילוב זה.

תרופות לטיפול באפילפסיה (קארבאמאזפין, פניטואין, פנובארביטאל), סימטידין: תרופות אלו מפחיתות את השפעת בופרופיון.

יש להבדיל בין התרופות Wellbutrin XR ו-Zyban המכילות שתיהן את החומר הפעיל Bupropion HCl : לא ניתן להחליף ביניהן ואסור לתת אותן יחדיו.


מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: לגמילה מעישון: 150 מ"ג (טבליה אחת) פעם ביום בשלושת הימים הראשונים לטיפול, ואח"כ 150 מ"ג פעמיים ביום (בהפרש של 8 שעות לפחות). יש להתחיל בטיפול כשבוע-שבועיים לפני יום הפסקת העישון. הטיפול בתרופה נמשך 7-12 שבועות. לטיפול בדיכאון: פעם ביום, בבוקר.טווח המינון: 150-450 מ"ג ביום.תחילת השפעה: לוקח כשבוע עד שמושגת שליטה בתשוקה לניקוטין. ייתכן וייחלפו מספר שבועות עד להקלה בתחושת הדיכאון.משך השפעה: המטרה היא הפסקה מוחלטת של העישון. שיעורי ההצלחה של הפסקה מוחלטת של העישון עם בופרופיון היו 44.2% לאחר 6 שבועות של טיפול.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם יש פחות מארבע שעות עד למנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. יש מעט מידע על ההשפעות של מנות גדולות. תופעות לוואי אשר דווחו בנטילה של מנות גבוהות (עד 3000 מ"ג): הקאה, טשטוש הראייה, בלבול, הרדמות, ופרכוסים. בכל מקרה של נטילת מנות גדולות יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: מחקרים שנעשו בבעלי חיים הוכיחו את בטיחות השימוש בתרופה. אין די מידע לגבי שימוש בתרופה זו בבני אדם. (B)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בתרופה להפסקת עישון נמשך 7-12 שבועות.
למניעת הישנות של הדיכאון יש לרוב ליטול התרופה לתקופה של לפחות 6 חודשים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, יתר לחץ דם, אפילפסיה (כפיון), נטילת תרופות אחרות, הפרעה נפשית, שתיה מרובה של אלכוהול

תופעות לוואי

תופעות הלוואי לשימוש בבופרופיון הינן: אי-שקט, חרדה- במיוחד בשבוע הראשון של הטיפול, עצירות, קשיי שינה (אין לקחת את התרופה לפני השינה), סחרחורת, יובש בפה, כאבי ראש, הזעת יתר, בחילה וירידה במשקל.

שמות מסחריים

זיבאן Zyban גלקסו סמית קליין וולבוטרין XR Wellbutrin XR גלקסו סמית קליין