אזאתיופרין
שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אזאתיופרין שייך לקבוצת התרופות המדכאות את המערכת החיסונית. פעולה זו חשובה לאחר השתלת איברים, על-מנת שהמערכת החיסונית לא תדחה את האיבר המושתל. אזאתיופרין משמש בעיקר לדיכוי מערכת החיסון לאחר השתלת כליה, ובדרך-כלל ניתן בשילוב עם טיפולים אחרים לדיכוי מערכת החיסון הכוללים קורטיקוסטרואידים, קרינה ותרופות נוספות לדיכוי מערכת החיסון. אזאתיופרין יעיל גם לטיפול בדלקת פרקים שגרונית שאינה מגיבה לטיפולים אחרים, ובמחלות נוספות שבהן מערכת החיסון תוקפת את רקמות הגוף (אוטואימוניות) כגון: זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus Erythematosus), אנמיה המוליטית, תרומבוציטופניה פורפורה ממקור בלתי ידוע (Idiopathic Thrombocytopenic Purpura), ופמפיגוס וולגריס.

תגובה עם תרופות אחרות: מומלץ להימנע משילוב עם תרופות להורדת לחץ דם ממשפחת חוסמי אנגיוטנסין (ACE) מחשש לאנמיה - סיכון ללויקופניה, ירידה במספר תאי דם לבנים, ורעילות למערכת הדם.
אמינוסליצילטים (סולפסלזין, מסלאמין): יש להיזהר מחשש לרעילות של אזתיופרין
וורפרין: אזתיופרין עלול להפחית יעילותו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: השתלת כליה: 2-5 מ"ג/ק"ג/ יום במשך 1-3 ימים לפני או החל מההשתלה, ואח"כ 1-2 מ"ג/ ק"ג/ יום.
דלקת פרקים שגרונית: מבוגרים: 1 מ"ג/ ק"ג/ יום למשך 6-8 שבועות; יש להגדיל ב 0.5 מ"ג/ ק"ג כל 4 שבועות עד לתגובה, או עד ל 2.5 מ"ג/ ק"ג/ יום.
תחילת השפעה: במתן דרך הפה- יתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 8 שעות.תזונה: ניתן לקחת עם מזון או עם חלב.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה אך ורק בהוראת הרופא.מינון עודף: יש לדווח לרופא. סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. 

אזהרות

הריון: תרופה זו עלולה להשפיע לרעה על מהלך ההריון ועל העובר. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע בדיקות דם סדירות לניטור תמונת הדם, וכן בדיקת אנזימי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום כלשהו, מחלת כליה, מחלת כבד, גידול, קבלת זריקות לתוך השריר, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית של תרופה זו היא רגישות מוגברת לזיהומים מכל הסוגים. יש לדווח לרופא על כל מחלה דמויית שפעת או זיהום מקומי.

שמות מסחריים

אזופי Azopi ג'נמדיקס אימוראן Imuran גלקסו סמית קליין