דונפזיל
שייך לקבוצת:
אלצהיימר, לטיפול ב, כולינאסטראז, מעכבי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דונפזיל היא תרופה המיועדת לטיפול בחולים הסובלים משיטיון (דמנציה) על שם אלצהיימר. השינויים הראשונים במחלת אלצהיימר מעכבים את המסלולים העצביים הכולינרגיים במערכת העצבים המרכזית, בהם המעביר העיצבי העיקרי הוא אצטילכולין. החוקרים חושבים שהחסר היחסי באצטילכולין במוח אחראי לחלק מהתופעות הנצפות בשלבים הראשונים של המחלה. דונפזיל מעכב באופן הפיך את האנזים כולינאסטראז, אשר אחראי על פירוק האצטילכולין, ובכך מגביר את הרמה של אצטילכולין במוח. הפעילות שלו היא ספציפית יותר למערכת העצבים המרכזית. ייתרון נוסף הוא שדונפזיל ניתן פעם ביום. היעילות של דונפזיל בטיפול במחלת האלצהיימר זהה לזו של תרופות אחרות המעכבות את האנזים כולינאסטראז (טאקרין, ריבאסטיגמין), וכמו תרופות אלו, דונפזיל מאט את התפתחות המחלה ומאפשר תפקוד טוב יותר של המטופל, אבל אינו עוצר את התקדמות המחלה.

תגובה עם תרופות אחרות:
יש ליידע רופא/רוקח כאשר נעשה שימוש מן התרופות הבאות, בשילוב דונפזיל: תרופות אחרות לטיפול באלצהיימר, משככי כאבים, תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידליות, תרופה אנטיפטרייתית, נוגדת דיכאון (פלואוקסטין), תרופה נגד פירכוסים, חוסמי בטא, תרופות מרפות שרירים, תרופות הרדמה כללית, תרופות לטיפול בתפקוד הלב.
[מעכבי האנזים כולינאסטראז (טאקרין, ריבאסטיגמין)]: השפעה מוגברת. יש להימנע משילוב עם דונפזיל. [תרופות עם השפעה אנטיכולינרגיות (לדוגמה: אטרופין, דיפנידראמין, קלוזאפין, אולאנזאפין, דיזופיראמיד, נוגדי דיכאון טריציקליים)]: תרופות אלו עלולות להפריע לפעולת דונפזיל. [נוגדי דיכאון (ציטלופראם, פלואוקסטין, פארוקסטין, סרטראלין)]: תרופות אלו עלולות להעלות את רמות דונפזיל בדם ולהגביר את תופעות הלוואי. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAID)]: סיכון מוגבר לדימומם ממערכת העיכול.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. יש ליטול את הכדור לפני השינה.טווח המינון: 5-10 מ"ג.תחילת השפעה: 3-4 שעות. ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

מתחת ל- 25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות מייד לחדר מיון. דרושה פעולת חירום במקרה של הקאה, הזעה, דופק איטי, סחרחורת, עילפון, פרכוסים.

אזהרות

הריון: יש להיוועץ ברופא אם הינך בהריון או מתכננת הריון, לגבי השימוש בתרופה.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת ריאות, פרכוסים, מחלת כבד, מחלת לב, מחלה בדרכי העיכול, פגיעת ראש, מחלת פארקינסון, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, קשיי השתנה

תופעות לוואי

תופעות לואי שכיחות מאוד: שלשול, בחילות, הקאות.
תופעות לואי שכיחות: התכווצויות שרירים, עייפות, נדודי שינה, הצטננות, חוסר תיאבון, הזיות, חלומות מוזרים, חוסר שקט, התנהגות תוקפנית, התעלפות, סחרחורת, אי נוחות בבטן, פריחה, גירוד, חוסר שליטה במתן שתן, כאבים, נטייה לתאונות
ובנוסף: קצב לב איטי, הפרשת רוק מוגברת, נוקשות, רעד, תנועות לא רצויות בעיקר של הפנים והלשון.
תופעות חמורות יחייבו פנייה מיידית לרופא: נזק לכבד, צהבת, הפטיטיס, כיבים בקיבה או בתריסריון, דימום בקיבה או במעיים, פירכוסים או עויתות, חום גבוה, נוקשות שרירים, הזעה או ירידה ברמת הכרה, חולשת שרירים.

שמות מסחריים

אריספט Aricept פייזר ישראל אסנטה Asenta אגיס ממוריט Memorit יוניפארם דונפזיל-טבע Donepezil-Teva טבע