זולמיטריפטאן

שייך לקבוצת:
אגוניסטים לקולטן לסרוטונין , מיגרנה, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

זולמיטריפטאן היא תרופה המיועדת לטיפול במיגרנה. מנגנון הפעולה שלה דומה לזה של סומאטריפטאן (אימיטרקס), וגם היא פועלת באופן סלקטיבי על קבוצה מסוימת של קולטנים לסרוטונין מסוג 5HT-1. פעולה זו גורמת לכיווץ כלי הדם בעורקים שבמעטפת המוח ומובילה להקלה במיגרנה. מחקרים קליניים שנעשו בתרופה הראו שיעורי תגובה של עד 81% תוך שעתיים מנטילת התרופה. זולמיטריפטאן מאושרת לטיפול במיגרנה עם או ללא תחושת aura, ואינה מיועדת למניעה של התקפי מיגרנה. תופעות הלוואי של זולמיטריפטאן הן בדרך-כלל קלות, וחולפות עם נטילת המנות הבאות.

תגובה עם תרופות אחרות: [ארגוטאמין]: אין לקחת שתי תרופות אלה יחד בגלל הסכנה לזרימת הדם. יש לחכות 24 שעות בין נטילת ארגוטאמין לזולמיטריפטאמין, ו- 6 שעות בין נטילת זולמיטיריפטאמין לארגוטאמין. [תרופות אחרות למיגרנה הפועלות על קולטני 5HT-1 (כגון: סומאטריפטאן, ריזאטריפטאן)]: יש לחכות לפחות 12 שעות בין נטילת התרופות. [מוקלובמיד (מעכב מונואמין אוקסידאז MAO-A )]: אין לעלות על מינון של 7.5 מ"ג ליום זולמיטריפטאן כאשר נוטלים תרופה זו. [סימטידין, פלובוקסאמין, אנטיביוטיקות ממשפחת הקווינולונים (כגון ציפרופלוקסאצין, אופלוקסאצין)]: אין לעלות על מינון של 5 מ"ג ליום זולמיטריפטאן כאשר נוטלים תרופות אלו. [נוגדי דיכאון מסוג SSRI (כמו פלואוקסטין, פלובוקסאמין, סרטראלין)]: במקרים נדירים דווח על חוסר קואורדינציה וחולשה במתן משולב עם זולמיטריפטאן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות מסיסות.תדירות וזמן נטילה: טבליות, טבליות מסיסות: יש לקחת עם התחלת הכאב. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור שעתיים לפחות. הטבליות המסיסות מיועדות לחולים אשר אינם מסוגלים לשתות מים בזמן ההתקף, והן מתמוססות בצורה מהירה על הלשון ונבלעות עם הרוק.טווח המינון: בד"כ מנה אחת של 2.5 מ"ג או 5 מ"ג מספיקה. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור שעתיים לפחות. אין לעלות על מינון של 10 מ"ג ליום.תחילת השפעה: עד שעתיים מנטילת התרופה.משך השפעה: 2-3 שעות.תזונה: אין הגבלות. הטבליות המסיסות מתמוססות בצורה מהירה על הלשון ונבלעות עם הרוק, ללא צורך בשתיית מים.אחסון: מנה שנשכחה: זולמיטריפטאן אינה מיועדת לשימוש תדיר, אלא רק בזמן התקף מיגרנה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק את השימוש כאשר אין התקפים.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אמנם אין נתונים לגבי השפעת התרופה על העובר המתפתח בבני אדם, אך עקב הימצאות מומים בעוברי חולדות, מומלץ לא להשתמש בתרופה זו בהריון אלא אם היא חיונית. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בזולמיטריפטאן לתקופה ממושכת, אלא רק לטיפול בהתקף חריף.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כליה, מחלת כבד, מחלה של כלי הדם במוח, מחלה של כלי הדם ההיקפיים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: בחילה, סחרחורת, ישנוניות, תחושת חום, יובש בפה, וחולשה כללית. תופעות אלו מורגשות בדרך-כלל בנטילת המנה הראשונה, וחולפות עם נטילת המנות הבאות. תופעות לוואי נוספות שדווחו הן: כאבים, תחושת כובד ולחץ בחזה, בצוואר או בגרון. ברוב המקרים, תופעות לוואי אלו אינן מסוכנות וחולפות עם הפסקת הטיפול.

שמות מסחריים

זומיג Zomig אביק זומיג ראפימלט Zomig Rapimelt אביק