ריזאטריפטאן

שייך לקבוצת:
אגוניסטים לקולטן לסרוטונין , מיגרנה, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ריזאטריפטאן היא תרופה המיועדת לטיפול בהתקפי מיגרנה חריפים עם או ללא תחושת aura. היא אינה מיועדת למניעה של התקפי מיגרנה. כמו תרופות אחרות מהדור החדש לטיפול במיגרנה (סומאטריפטאן, זולמיטריפטאן), גם ריזאטריפטאן פועלת באופן סלקטיבי על קבוצה מסוימת של קולטנים לסרוטונין מסוג 5HT-1. פעולה זו גורמת לכיווץ כלי הדם בעורקים שבמעטפת המוח ומובילה להקלה במיגרנה. היעילות ותופעות הלוואי של ריזאטריפטאן תלויות במנה הניתנת. מינון של 10 מ"ג ריזאטריפטאן יעיל קצת יותר ממינון של 5 מ"ג, אולם גורם גם לקצת יותר תופעות לוואי. החדירות של ריזאטריפטאן למערכת העצבים המרכזית היא גבוהה יותר מזו של סומאטריפטאן (אימיטרקס). כאשר השוו בין מתן של ריזאטריפטאן 10 מ"ג למתן של סומאטריפטאן 50 מ"ג, יותר חולים אשר קיבלו ריזאטריפטאן הגיבו לטיפול תוך שעתיים ממתן התרופות ודווחו על הקלה בכאבי הראש. כמו-כן, ריזאטריפטאן 10 מ"ג הפחית את שיעור התסמינים הקשורים למיגרנה חצי שעה עד שעה ממתן המנה בשיעור ניכר יותר לעומת סומאטריפטאן 100 מ"ג.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות אחרות למיגרנה (תרופות ממשפחת הארגוט, ותרופות אחרות הפועלות על קולטני 5HT-1 )]: יש לחכות לפחות 24 שעות בין נטילת התרופות. [מעכבי מונואמין אוקסידאז]: אין לתת יחד עם ריזאטריפטאן. יש לחכות לפחות שבועיים בין הפסקת תרופות אלו למתן ריזאטריפטאן. [פרופראנולול]: חולים אשר נוטלים פרופראנולול במקביל: מנה אחת של 5 מ"ג ריזאטריפטאן עם תחילת הטיפול. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור שעתיים לפחות. אין לעלות על מינון של 15 מ"ג ליום. [תרופות אחרות המגבירות פעילות סרוטונין (כגון נוגדי דיכאון ממשפחת ה SSRI )]: סיכון לתופעות לוואי כגון: בלבול, חום גבוה, ועלייה בלחץ הדם. יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות מסיסות.תדירות וזמן נטילה: טבליות, טבליות מסיסות: יש לקחת עם התחלת הכאב. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור שעתיים לפחות. הטבליות המסיסות מיועדות לחולים אשר אינם מסוגלים לשתות מים בזמן ההתקף, והן מתמוססות בצורה מהירה על הלשון ונבלעות עם הרוק.טווח המינון: בד"כ מנה אחת של 10 מ"ג או 5 מ"ג מספיקה. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור שעתיים לפחות. אין לעלות על מינון של 30 מ"ג ליום. חולים אשר נוטלים פרופראנולול במקביל: מנה אחת של 5 מ"ג עם תחילת הטיפול. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור שעתיים לפחות. אין לעלות על מינון של 15 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 30 דקות.משך השפעה: 14-16 שעות.תזונה: אין הגבלות. הטבליות המסיסות מתמוססות בצורה מהירה על הלשון ונבלעות עם הרוק, ללא צורך בשתיית מים.אחסון: מנה שנשכחה: ריזאטריפטאן אינה מיועדת לשימוש תדיר, אלא רק בזמן התקף מיגרנה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק את השימוש כאשר אין התקפים.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בריזאטריפטאן לתקופה ממושכת, אלא רק לטיפול בהתקף חריף.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, מחלת לב, מחלה של כלי הדם במוח, מחלה של כלי הדם ההיקפיים, מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

ריזאטריפטאן נסבל היטב על-ידי רוב המטופלים, ותופעות הלוואי הן בדרך-כלל קלות. תופעות הלוואי הנפוצות הן: חולשה, עייפות, כאבים בגוף, וסחרחורת.

שמות מסחריים

ריזאלט Rizalt מרק