טיבולון

שייך לקבוצת:
הורמוני מין, טיפול הורמונלי חלופי (HRT)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טיבולון מיועד לטיפול בתסמיני גיל המעבר ולמניעה של ירידה בצפיפות העצם. זה הוא הורמון סינטתי בעל פעילות אסטרוגנית, פרוגסטוגנית (של הורמוני המין הנשיים) ואנדרוגנית (הורמני המין הזכריים) חלשה. טיבולון מהווה אלטרנטיבה לתכשירים ההורמונליים המקובלים, ובשונה מתכשירים אלו השפעתו משתנה בהתאם לכל איבר או רקמה שבה הוא פועל. באמצעות פעילותו האסטרוגנית טיבולון מונע את הירידה בצפיפות העצם ובתסמינים נוספים האופיניים לגיל המעבר כגון: הזעה, גלי חום ויובש בנרתיק. 
כמו-כן טיבולון גורם לירידה בשומנים בדם, ובכך מפחית את הסיכון לטרשת עורקים ולמחלות לב. ברירית הרחם וברקמת השד טיבולון מראה פעילות פרוגסטוגנית מבלי לפעול על הקולטנים האסטרוגנים. בגלל פעילות ספציפית זו, ובניגוד לתכשירי הורמונים חלופיים אחרים, טיבולון מאופין בשכיחות נמוכה של דימומים וגינליים, אינו משפיע על צפיפות מרקם השד ואינו גורם לגודש או לכאבים בחזה. פעילותו האנדרוגנית של טיבולון משפרת בצורה ניכרת את הירידה בחשק המיני האופיינית לגיל המעבר, ומביאה לשיפור משמעותי בכל הקשור להנאה מקיום יחסי מין.

תגובה עם תרופות אחרות: [וארפארין]: טיבולון מגביר את הפעילות נוגדת הקרישה של וארפארין. יש להתאים את מנת הוארפארין בהתאם למבחני הקרישה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. יש ליטול את הטבליה כל יום באותו הזמן.טווח המינון: 2.5 מ"ג (טבליה אחת) ביום.תחילת השפעה: מספר שבועות עד שלושה חודשים.משך השפעה: 1-2 ימים.תזונה: אין הגבלות. כדי להפחית את הסיכוי לבחילה ניתן לקחת את התרופה עם או מיד אחרי האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. במידה ועברו 12 שעות מהזמן בו היית צריכה ליטול את הטבליה, דלגי על המנה שנשכחה, וקחי את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: טיבולון אסור לשימוש בהריון. (X)הנקה: לא ניתן. התרופה עלולה להפריע לייצור החלב. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לנטר את רמות הכולסטרול בדם. טיבולון עלול להוריד בצורה משמעותית את רמות הכולסטרול מסוג HDL. במידה וירידה זו נמשכת יש לשקול הפסקת הטיפול. מומלץ להיבדק אחת לשישה חודשים: בדיקת שד, Pap Smear, ממוגרמה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של גידול, אי ספיקת לב (heart failure), יתר לחץ דם, קרישי דם, ארוע מוחי, דימום לא מוסבר מהנרתיק, מחלת כבד, מחלת כליה, סוכרת, אסתמה, אפילפסיה (כפיון), רמת שומנים גבוהה בדם

תופעות לוואי

דימומים וגינליים, כאבים בשדיים או כאבי בטן עלולים להתרחש בעיקר בחודשי הטיפול הראשונים. תופעות לוואי אלו פוחתת או נעלמות תוך 3-6 חודשי טיפול. טיבולון עלול להוריד בצורה משמעותית את רמות הכולסטרול מסוג HDL. במידה וירידה זו נמשכת יש לשקול הפסקת הטיפול.

שמות מסחריים

ליויאל Livial פרמהגון