אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט)
שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון, נוגדי דיכאון טריציקליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) משתייך לקבוצת תרופות נוגדות דיכאון טריציקליות. אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) משמש בעיקר לטיפול בדיכאון: הוא משפר את התיאבון ויכולת התיפקוד, ממריץ פעילות גופנית ומחזיר את העניין בחיי יומיום. אמיטריפטילין ניתן לטיפול גם באי שליטה במתן השתן או הרטבת לילה (enuresis).

במקרים הבאים אין להשתמש באמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) :
רגישות לאחד ממרכיבי התרופה או לנוגדי דיכאון טריציקלים אחרים.
טיפול בו-זמני במעכבי MAO או במהלך 14 יום מהפסקתו.
מחלות לב (כגון: קצב לב לא סדיר, חסם לב, אי ספיקת לב או מחלת כלי דם כליליים או לאחר התקף לב שהתרחש לאחרונה).
מחלת כבד חמורה.
התקף מניה.
טיפול בו-זמני בסיזאפריד או בתרופות נגד יתר לחץ דם, במיוחד גואנטידין.

חשוב לשים לב: 
אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 12 שנים. 

אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) עלול לפגוע בעירנות, לכן חייבים להיזהר בנהיגה או רכיבה על אופניים, הפעלת מכונות כבדות ולהזהיר את הילדים ממשחקים בקרבת כביש וכדומה.

תרופה זו עלולה לגרום לרגישות מיוחדת עם חשיפה לשמש; יש על-כן להימנע מחשיפה לשמש (או מקורות אחרים של קרינת UV) ולדאוג להגנה מתאימה (בגדים ארוכים, כובע, משחות הגנה, וכו').

במינון עודף אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) עלול לגרום לתרדמה עמוקה ולהפרעות מסוכנות בקצב פעימות הלב. 

מומלץ לעקוב אחר שינויים כגון: הגברת הדיכאון, מחשבות אובדניות, תוקפנות ועוינות. יש להקפיד הקפדה יתרה על המלצה זו במטופלים צעירים בגילאי 18-24 שנים. במידה וחלו שינויים כאלה יש לפנות מיידית לרופא.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) עם תרופות מקבוצות הבאות עלול להוביל לתגובות בין תרופתיות, סיכונים או שינוי ביעילות הטיפול:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון תרופות להרגעה, לשינה, למחלת פרקינסון, לאפילפסיה, נגד אלרגיות, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים נרקוטים), תרופות להורדת לחץ –דם, תרופות נגד שיעול והצטננות, תרופות לטיפול בבלוטת התריס, תרופות אנטיכולינרגיות או בעלות פעולה אנטיכולינרגית (כגון תכשירים נגד עויתות בבטן), סימטידין (לאולקוס), קלונידין (ללחץ-דם ולמיגרנה), סולפירם ("אנטאביוז" לגמילה) או אלכוהול.

אין ליטול אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) יחד או בתוך 14 יום מתום הטיפול במעכבי MAO.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס, לכתוש או לחצות!תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 25-250 מ"ג ליום.תחילת השפעה: יכולה להופיע תוך מספר ימים, אך ייתכן שיחלפו 2 - 4 שבועות עד שתורגש ההשפעה הנוגדת דיכאון של אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) במלואה. משך השפעה: ההשפעה הנוגדת דיכאון עשוייה להימשך 6 שבועות; תופעות הלוואי רק ימים מספר.תזונה: אין מגבלות, ניתן ליטול אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) עם או אחרי האוכל אם קיים גירוי קיבתי. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול באמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) ללא הוראת הרופא. יתכן שיהיה צורך בהורדה הדרגתית במינון בפיקוח רופא. מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של דפיקות לב או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין להשתמש באמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 6. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: ייתכן צורך בהפחתת המינון בתחילת הטיפולנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש הראייה וירידה בעירנות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את דיכוי מערכת העצבים.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, פרכוסים, מחלת כבד, מחלת כליה, ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), פעילות יתר של בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות, ליקוי במערכת העיכול, ליקוי במערכת הנשימה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) כוללות: יובש בפה, שילשול, בחילה, טישטוש ראיה, נמנום, כאב ראש, סחרחורת, חוסר שינה, אי-שקט, חלום בלהות, חולשה, חרדה, טעם רע בפה או עליה במשקל. אם התופעות הנ"ל מתמשכות ו/או מטרידות, יש לפנות לרופא.

יש להפסיק הטיפול באמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) ולפנות לרופא מיד במקרים של:  

גירוי או פריחה בעור, חום גבוה מאד, קושי בבליעה, רעד, עצירות, חסימת מעיים, כאב גרון, הזיות, כאב בעיניים, קושי בדיבור, קשיים בתנועה או קושי בהטלת שתן (נדיר) !

שמות מסחריים

אלטרול Elatrol טבע אלטרולט Elatrolet טבע