ביסופרולול (קרדילוק, קונקור)

שייך לקבוצת:
חוסמי בטא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ביסופרולול הוא חומר פעיל שנמצא בתרופות קרדילוק וקונקור. למרות שביסופרולול שייך למשפחת חוסמי בטא, שחוסמים את הקולטנים מסוג בטא לאדרנלין ונור-אדרנלין ברקמות שונות בגוף, הוא משפיע בעיקר על קולטנים מסוג בטא1 בלב. 


יעיל לטיפול ב: 

ביסופרולול (קרדילוק, קונקור) משמש לטיפול בבעיות של לחץ דם גבוה, תעוקת חזה (כאבים בחלק השמאלי של החזה, אנגינה פקטוריס) ואי-ספיקת לב.

קרדילוק, לחץ דם גבוה


הנחיות חשובות: 

זהירות בתחילת השימוש, מאחר שביסופרולול (קרדילוק, קונקור) עלול לפגום בעירנות עקב ירידה בלחץ הדם – תופעה זו חולפת עם המשך הטיפול. 

מומלץ לעדכן את הרופא המטפל אם אתם סובלים מבעיות בדרכי הנשימה, כמו אסתמה או מחלות ריאה, ומסוכרת או נטייה להיפוגליקמיה (ירידה ברמת הגלוקוז בדם).  כמו כן, בזמן נטילת ביסופרולול (קרדילוק, קונקור) יש להקפיד על בדיקות לחץ דם קבועות לצורך מעקב אחר לחץ בדם.


מתי אסור להשתמש: 

אין להשתמש בביסופרולול (קרדילוק, קונקור) במקרים הבאים:

-רגישות לביסופרולול או לחומרים אחרים בתרופה.

-כשיש בעיות לב חמורות כמו הלם לבבי, קצב לב איטי, חסם לב, הפרעות הולכה בלב או אי ספיקת לב חריפה.

-אם אתם סובלים מחסימה נשימתית חמורה.

-במידה ויש לכם חסימות של כלי דם היקפיים בדרגה חמורה או שלחץ הדם שלכם נמוך.


קראו עוד: יתר לחץ דם, לחץ ומתח נפשי: מה הקשר ביניהם?תגובה עם תרופות אחרות: שילוב של ביסופרולול (קרדילוק, קונקור) עם תרופות אחרות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, לסיכונים או להפחתת יעילות הטיפול:


סותרי חומצה - עלולים להפחית את ספיגת ביסופרולול, יש להמתין שעתיים בין נטילתם.

תרופות להורדת לחץ הדם, מעכבי האנזים MAO, תרופות המשמשות להרדמה: סיכון לירידה מוגזמת בלחץ הדם.

תרופות לטיפול בהפרעות קצב כגון דיסופיראמיד, כינידין, אמיודארון: סיכון לרעילות מוגברת.

אינסולין ותרופות כנגד סוכרת: תיתכן ירידה ברמת הסוכר בדם עד להיפוגליקמיה.

דיגוקסין: תיתכן האטה בקצב הלב.

תרופות נגד אסתמה והפחתת גודש באף: הפחתת הפעילות של שתי התרופות.

מפלוקווין: סיכון מוגבר לברדיקרדיה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. ניתן לכתוש או לחצות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בבוקר, עם מים. טווח המינון: 1.25 מ"ג עד 10 מ"ג. אין לעבור על המנה שהרופא היתווה.תחילת השפעה: 3 עד 4 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות. עם זאת, מומלץ לעקוב אחר לחץ הדם אם שותים מיץ אשכוליות בזמן הטיפול בביסופרולול (קרדילוק, קונקור). אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה של ביסופרולול (קרדילוק, קונקור). הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת ביסופרולול (קרדילוק, קונקור) בלי להיוועץ ברופא. הפסקתה הפתאומית עלולה להחמיר את המחלה או להביא להתקף לב. מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון. דרושה פעולת חרום במקרה של קשיי נשימה הלם, או איבוד הכרה כתוצאה מעודף ביסופרולול (קרדילוק, קונקור).

אזהרות

הריון:

אין להשתמש בביסופרולול (קרדילוק, קונקור) בהריון אלא לאחר התייעצות עם רופא.

הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדות. חשוב לעקוב באופן קבוע אחר לחץ הדם בזמן טיפול בביסופרולול (קרדילוק, קונקור). ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, הפרעות קצב בלב, מחלת כלי דם, סוכרת, מחלת ריאות, מחלת כליה, מחלת כבד, מחלות בלוטת התריס, הפרעות הולכה בלב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שכיחות של ביסופרולול (קרדילוק, קונקור) כוללות: כאבי ראש, הפרעות בשינה, בחילה, שלשולים, תחושת קור בגפיים. לרוב תופעות אלה זמניות ופוחתות בהמשך השימוש או התאמת המינון. תיתכנה גם תופעות לוואי נדירות כמו סחרחורת או תחושת עייפות.יש להפסיק את השימוש בביסופרולול (קרדילוק, קונקור) ולפנות מיד לטיפול רפואי במקרים הבאים:

ירידה בקצב הלב מתחת ל- 50 פעימות לדקה.

התקף אסתמתי. 

לעיתים רחוקות, עלול ביסופרולול לעורר או להחמיר אסתמה ואי ספיקת לב.

שמות מסחריים

קרדילוק Cardiloc יוניפארם קונקור Concor ניאופרם ביסופרולול פומראט אינובמד Bisoprolol fumarate Inovamed