אתאנרספט
שייך לקבוצת:
מעכבי TNF-alpha
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אתאנרספט הופקה בטכנולוגיה של הנדסה גנטית והיא דומה לנוגדן המופרש בגופנו אשר נקשר לחלבון בשם TNF- alpha (קיצור של Tumor Necrosis Factor). חלבון זה מיוצר בגופנו באופן תקין ויש לו תפקיד חשוב בתהליכים דלקתיים ובפעילות מערכת החיסון. אתאנרספט נקשרת ל TNF- alpha ומעכבת את השפעותיו על התהליך הדלקתי. השימוש באתאנרספט הוא עבור מחלות דלקתיות שמערבות את המערכת החיסונית: דלקת פרקים שגרונית,דלקת חוליות מקשרות, דלקת פרקים פסוריאטית (שילוב של פסוריאזיס ודלקת פרקים) ופסוריאזיס. הטיפול בדלקת פרקים שגרונית ינתן לרוב בשילוב עם מתוטרקסאט. אתאנרספט מתאימה לטיפול גם בילדים בגילאי 4 עד 17 הסובלים מדלקת פרקים שגרונית (juvenile rheumatoid arthritis). לא מדובר בריפוי המחלות הנ"ל אלא בהפחתת תסמיני הדלקת ובאופן זה עיכוב הנזק הנגרם לרקמות השונות. אתאנרספט, כמו תרופות אחרות המעכבות את פעילות ה TNF-alpha, מעלה את הסבירות לזיהומים קשים (כולל שחפת ואלח דם), ועל-כן יש צורך במעקב רפואי בעת השימוש בה.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים]: אין לתת חיסונים פעילים למטופלים באתאנרספט. קיים סיכון מוגבר להתפתחות זיהומים. כמו-כן, מומלץ שלא לבוא במגע עם אנשים אחרים אשר קיבלו חיסון פעיל. [תרופות המדכאות את מערכת החיסון]: כגון- מתוטרקסאט, ציקלוספורין ואזאתיופרין. שילוב עם אתאנרספט עלול לגרום לירידה בספירת כל סוגי תאי הדם כולל אנמיה אפלסטית. (למרות שמתן משולב עם מתוטרקסאט הינו מקובל)

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות (תת-עורי).תדירות וזמן נטילה: 1-2 בשבוע.טווח המינון: מבוגרים: כטיפול ב- דלקת פרקים שגרונית,דלקת חוליות מקשרות, דלקת פרקים פסוריאטית : 50 מ"ג פעם בשבוע. כטיפול ב- פסוריאזיס: 50 מ"ג פעמיים בשבוע (הבדל של 3-4 יום בין 2 הזריקות) עבור 3 חודשים, והמשך מנת אחזקה 50 מ"ג פעם בשבוע. ילדים בגילאי 4 עד 17: 0.8 מ"ג/ק"ג למנה; מנה מקסימלית: 50 מ"ג. בטיחות השימוש בילדים מתחת לגיל 4 לא נקבעה.תחילת השפעה: 4-8 שבועות מתחילת הטיפול.משך השפעה: במחקרים קליניים דווח כי לאחר הפסקת השימוש בתרופה, תסמיני המחלה חזרו בתוך חודש.תזונה: אין הגבלות מיוחדות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מיד כשנזכרים. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום לבעיות מיוחדות. בכל מקרה מומלץ ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: מומלץ שלא להשתמש בהריון. יש להשתמש באמצעי מניעה 3 שבועות לאחר סיום הטיפול. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל 4 לא נקבעה.לא מומלץ.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אתאנרספט מפחית את יכולת הגוף להלחם בזיהומים. יש להיות ערים להתפתחות זיהומים, תוך מעקב רפואי קבוע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת דם, אי ספיקת לב (heart failure), חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, דיכוי חיסוני, סוכרת, זיהום כלשהו, טרשת נפוצה (multiple sclerosis), מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות קשורות להזרקה עצמה וכוללות: האדמה, גרד, שטפי דם, כאב והתנפחות במקום ההזרקה. תגובות אלו זמניות וחולפות לאחר מספר ימים. תופעות לוואי אפשריות נוספות כוללות,פריחה, זיהומים בדרכי מערכת הנשימה העליונה, דלקת של הסינוסים או האף, וזיהומים אחרים. ספירה נמוכה של תאי דם, עלייה בתפקודי כבד בבדיקות דם. במיקרים נדירים דווח על זיהומים קשים (כגון שחפת ואלח דם) כולל מיקרי מוות. במיקרים אלו היה מדובר בחולים עם הסטוריה קודמת של מחלות זיהומיות. 
פנייה מיידית לרופא במקרה של אי ספיקת לב או החמרתה. סימנים אפשריים- עייפות או קוצר נשימה בזמן פעילות, נפיחות בקרסוליים.

שמות מסחריים

אנברל Enbrel ניאופרם