פורמוטרול

שייך לקבוצת:
אגוניסטים בטא אדרנרגיים , מרחיבי סימפונות, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פורמוטרול, מרחיב סימפונות סימפאתומימטי בעל משך פעולה ארוך, המרפה את השריר המקיף את הסימפונות, משמש לטיפול באסטמה כרונית, ברונכיטיס, או מחלות אחרות חסימתיות והפיכות של דרכי הנשימה.
התרופה מיועדת לחולים הזקוקים לטיפול ממושך במרחיבי סימפונות ואינה מיועדת לטיפול בהתקף חריף.
אין לעבור על המינון המומלץ.
לטיפול בהתקף חריף, יש להשתמש במרחיב סימפונות בעל משך פעולה קצר, כגון סאלבוטאמול.
פורמוטרול אינו משמש תחליף לסטרואידים הניתנים בשאיפה.
שילוב של קורטיקוסטרואיד בודסוניד עם פורמטרול במשאף אחד הראה השפעה מועילה יותר מאשר שימוש בבודסוניד בלבד.
פורמטרול נסבל היטב על-ידי רוב החולים.
אם יש עלייה בתדירות או בעוצמת התקפי קוצר נשימה, יש להיוועץ ברופא ולא לשנות את המינון.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות בטא אגוניסטיות אחרות לטיפול באסתמה, עם פעילות ממושכת], כגון סאלמטרול: השימוש בתרופות אלו יחד עם פורמוטרול אינו מומלץ בגלל סיכון מוגבר לתופעות לוואי קרדיו-ואסקולריות. [חוסמי בטא ופורמוטרול]: עלולים לעכב זה את השפעותיו של זה. יש להימנע משילוב זה. במקרים המחייבים מתן שתי התרופות יחד, מומלץ שימוש בתרופות קרדיו סלקטיביות (אטנולול, מטופרולול), ומעקב צמוד אחר מצב החולה. [חוסמי MAO ונוגדי דיכאון טריציקליים]: פורמוטרול עלול להגביר את תופעות הלוואי אשר תרופות אלה גורמות בלב ובלחץ הדם. [הורמוני תירואיד]: סיכון לתופעות לוואי מוגברות במערכת הלב והדם. [משתנים מסוג תיאזידים]: תיתכן החמרה בתופעות הלוואי שלהם וירידה נוספת ברמות האשלגן בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: משאף כמוסות, משאף טורבו.תדירות וזמן נטילה: פוראדיל: פעמיים ביום. אוקסיס, סימביקורט: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: פוראדיל: ילדים מגיל 6 ומבוגרים: 12-24 מק"ג למנה (1-2 כמוסות בשאיפה) , פעמיים ביום. אוקסיס: ילדים מגיל 6 ומבוגרים: 4.5-9 מק"ג למנה (שאיפה אחת, תלוי במשאף), 1-2 פעמים ביום; מינון מירבי: 36 מק"ג ליום. סימביקורט: ילדים מגיל 12 ומבוגרים: 1-2 שאיפות, 1-2 פעמים ביום.תחילת השפעה: תוך 15 דקות.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.
לשמור בצל.
אין לנקב או לשרוף את המשאף.מנה שנשכחה: דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עלולה להתפתח סבילות בחולי אסתמה. אם זה מתרחש והתסמינים מחמירים, צריך להיוועץ ברופא, שימליץ על טיפול נוסף או אחר, ולא להעלות את המינון של פורמוטרול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, מחלת לב, לחץ דם גבוה או נמוך, פעילות יתר של בלוטת התריס, פאוכרומוציטומה, אפילפסיה (כפיון)

תופעות לוואי

במינון המקובל התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים. תופעות הלוואי השכיחות יכולות לכלול עייפות, כאב ראש, צרידות, כיבים ויובש בפה, רעד, חוסר מנוחה, סחרחורת, חולשה, כאב ראש, דפיקות לב מוגברות, כאבים בחזה.

שמות מסחריים

פוראדיל Foradil פרמה-אקסל אוקסיס טורבוהיילר Oxis Turbuhaler טבע