רפאגליניד
שייך לקבוצת:
מגליטינידים, סוכרת, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רפאגליניד היא תרופה המשמשת לטיפול בחולי סוכרת שאינה תלויה באינסולין (סוכרת של מבוגרים). ניתן להשתמש ברפאגליניד לבד או בשילוב עם מטפורמין. את הטיפול התרופתי יש לשלב ביחד עם דיאטה מתאימה והתעמלות. רפאגליניד שייכת למשפחה חדשה של תרופות (מגליטינידים), והיא מדמה את אופן הפעולה של האינסולין בגוף. רפאגליניד מאופיינת בזמן התחלת פעולה מהיר, ומעודדת הפרשת אינסולין רק כאשר רמות הסוכר בגוף עולות. על כן היא נלקחת מיד לפני הארוחות. כמו כן, לרפאגליניד משך זמן השפעה קצר, כך שהאינסולין מופרש רק כאשר יש צורך בכך (כלומר בזמן הארוחה).

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי סוכרת אחרים, מעכבי MAO, חוסמי בטא לא סלקטיביים, מעכבי ACE, סאליצילאטים, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, אוקטראוטיד, אלכוהול, סטרואידים אנאבולים]: תרופות אלו מגבירות את ההשפעה ההיפוגליקמית של רפאגליניד. [גלולות נגד הריון, תיאזידים, קורטיקוסטרואידים, הורמוני תירואיד, תרופות סימפאתומימטיות]: תרופות אלו מפחיתות את ההשפעה ההיפוגליקמית של רפאגליניד. [תרופות ממשפחת חוסמי בטא]: עלולות למסך תסמינים של היפוגליקמיה. יש להשגיח בקפידה על רמות הסוכר בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: יש ליטול את התרופה עד חצי שעה לפני כל ארוחה, עד 4 פעמים ביום.טווח המינון: מינון התחלתי: 0.5 מ"ג למנה. מינון התחלתי במידה ורפאגליניד מחליפה תרופה אחרת: 1 מ"ג למנה. מינון מירבי למנה: 4 מ"ג (לא יותר מ 16 מ"ג ליום). המינון לתרופה מותאם עבור כל חולה עד אשר מושגות רמות סוכר נורמליות. יש לחכות לפחות שבוע בין כל שינוי במינון.תחילת השפעה: תוך 30 דקות.משך השפעה: ההשפעה קיימת בכל זמן הארוחה. התרופה מופרשת מהגוף לאחר 4 שעות.תזונה: ניתן ליטול את התרופה מיד או עד חצי שעה לפני כל ארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל, לפני הארוחה. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא; הפסקתה עלולה להחמיר את הסוכרת.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון. מינון עודף עלול להביא לירידה מוגזמת ברמת הסוכר בגוף (היפוגליקמיה) ולתסמינים כגון: סחרחורת, הזעה, רעד, כאבי ראש. יש לקחת מיד מזון או משקה עתיר סוכר. דרושים אמצעי חירום אם מופיעים התקפי עווית או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: דרוש ניטור סדיר של רמת הסוכר. היכולת של תרופות רבות נגד סוכרת להפחית את רמות הסוכר בדם עלולה לפחות עם הזמן. הסיבה לכך אינה לגמרי ברורה, אולם קשורה ככל הנראה להתקדמות המחלה או לירידה בתגובת הגוף לתרופה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, זיהום כלשהו

תופעות לוואי

תרופה זו נסבלת היטב בדרך כלל. יחסית לתרופות אחרות לטיפול בסוכרת השכיחות של ירידה מסוכנת ברמת הסוכר בדם נמוכה מאוד.

שמות מסחריים

נובונורם NovoNorm נובו נורדיסק רפאגליניד טבע Repaglinide Teva טבע