אלפוזוסין (קסטרל)

שייך לקבוצת:
חוסמי אלפא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלפוזוסין הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות קסטרל, אלפו-קל, אלפוזוסין טבע. אלפוזוסין הוא חוסם בררני של הקולטן אלפא1. חסימת הקולטנים מסוג אלפא1 בשרירים החלקים של בלוטת הערמונית ושלפוחית השתן על ידי אלפוזוסין (קסטרל) משפרת את זרימת השתן ומקלה על התסמינים של ערמונית מוגדלת.


יעיל לטיפול ב: 

אלפוזוסין (קסטרל) משמש להקלה ולטיפול בתסמינים הקשורים להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה).  

כטיפול משלים לגמילה מצנתר (קטטר), באצירת שתן כתוצאה מהגדלה שפירה של הערמונית.הנחיות חשובות: 

הרופא עשוי לשלוח אותך לבדיקות לפני תחילת הטיפול באלפוזוסין (קסטרל) על מנת לוודא שהתסמינים אינם נגרמים על ידי גידול סרטני בערמונית (סרטן הערמונית), כיוון שבשני המקרים התסמינים דומים ולפעמים הם מתפתחים ביחד. 

כמו כן, בתקופת הטיפול באלפוזוסין (קסטרל), במיוחד בתחילתו מומלץ לעקוב אחר לחץ הדם.

עם לקיחת התרופה אנשים מסוימים יכולים לחוות ירידה פתאומית בלחץ הדם במידה והם מתיישבים או נעמדים במהירות .תופעה זו עלולה לקרות תוך מספר שעות לאחר לקיחת התרופה ועלולה להיות מלווה  בסחרחורת ,הזעה ,הרגשת עייפות עד לעלפון .יש לשכב עד שייעלמו הסימפטומים ולפנות לרופא .לכן גם רצוי לקחת את המנה הראשונה לפני השינה.

התרופה אינה מיועדת לילדים ולמתבגרים מתחת גיל 16 שנים.מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש באלפוזוסין (קסטרל, אלפו-קל, אלפוזוסין טבע) במצבים הבאים:

- רגישות לאלפוזוסין או לאחד ממרכיבי התרופה. 

- אם אתם סובלים מירידה פתאומית בלחץ הדם כשקמים מישיבה או משכיבה (Orthostatic hypotension), שעלולה אף לגרום לסחרחורת או עילפון.

- אם יש לכם בעיה בתפקוד הכבד.

- אם אובחנה אצלכם אי ספיקת כליות חמורה (פינוי קריאטינין נמוך מ-30 מ"ל לדקה).

- אם אתם מקבלים טיפול בתרופות אחרות ממשפחת חוסמי אלפא (כגון: פראזוסין, טרימאזוסין ויוראפידיל); בתרופות נגד HIV או נגד הפטיטיס C; תרופות ממשפחת מסוימות נגד זיהומים פטריתיים או חיידקיים. תרופות אלו עלולות להעלות את הריכוזים של אלפוזוסין (קסטרל) בדם ולגרום לתופעות לוואי. 
תגובה עם תרופות אחרות: שילוב תרופות הבאות עם אלפוזוסין (קסטרל) עלול לגרום לתופעות בלתי רצויות ולסיכונים:

אין לקחת אלפוזוסין (קסטרל) עם חוסמי אלפא אחרים; תרופות מסוימות לטיפול בלחץ דם גבוה (תרופות להורדת לחץ דם כגון דוקסאזוסין, פראזוסין ואוראפידיל); תרופות אחרות לטיפול ב- HIV (כגון מעכבי פרוטאז בשילוב עם ריטונאביר או קוביסיסטאט או נלפינאביר) או תרופות לטיפול בהפטיטיס C כגון טלאפרויר או בוספרויר) או תרופות לטיפול בזיהומים פטרייתים כגון קטוקונאזול , איטרקונאזול פוסוקונאזול ווריקונאזול או תרופות לטיפול בזיהומים חיידקיים כגון קלריתרומיצין, אריתרומיצין, טליטרומיצין) - תרופות אלה עלולות להעלות את ריכוז אלפוזוסין (קסטרל) בדם ולגרום לתופעות לוואי.

תרופות הבאות עלולות לגרום לירידה בלחץ הדם בשילוב עם אלפוזוסין (קסטרל):  

תרופות לטיפול באין אונות (כגון סילדנאפיל), חומרים להרדמה כללית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות וטבליות לשחרור ממושך (אין ללעוס, לכתוש או לחצות) תדירות וזמן נטילה: קסטרל 2.5 מ"ג שלוש פעמים ביום. קסטרל SR (כדור מצופה) : כדור של 5 מ"ג פעמיים ביום; כדור של 10 מ"ג פעם ביום, בערב לאחר ארוחה. קסטרל XL: כדור של 10 מ"ג פעם ביום, בערב לאחר ארוחה. טווח המינון: 2.5 עד 10 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך שעה מהנטילה.משך השפעה: 8 שעות עד 24 שעות.תזונה: מומלץ לקחת אלפוזוסין (קסטרל) מיד לאחר הארוחה. אחסון:

לשמור במקום קריר ויבש.

מנה שנשכחה: דלג על המנה שנשכחה וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.
במקרה של כאב בחזה או תגובות אלרגיות, יש להפסיק את הטיפול ולפנות מידית לרופא.
מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. אם מופיעים חולשה עילפון או דפיקות לב, יש לפנות מיד לחדר מיון.

אזהרות

הריון: אלפוזוסין אינו מיועד לשימוש בנשים. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כליה, לחץ דם נמוך, סרטן הערמונית, נטילת תרופות אחרות, הפרעות קצב בלב, ליקוי בתפקוד מערכת השתן, הפרעה בזרימת הדם למוח, שימוש בניטרטים, טיפול ביתר לחץ דם

תופעות לוואי

במקרים הבאים יש להפסיק את השימוש באלפוזוסין (קסטרל) לפנות מיד לרופא או לבית חולים:

כאב בחזה (אנגינה), בדרך כלל, מופיע בקרב מטופלים שסבלו מאנגינה בעבר.

תגובות אלרגיות כגון: אדמומיות או פריחה בעור, נפיחות (בעיניים, בפנים, בשפתיים, בפה ובלשון), קשיים בנשימה ובבליעה. 


תופעות לוואי נוספות של אלפוזוסין (קסטרל):

שכיחות: סחרחורת, חולשה, התעלפות, כאב ראש, בחילה, כאב בטן, שלשול, יובש בפה, תחושת מחלה, ירידת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה או ישיבה (Orthostatic hypotension). מומלץ ליטול את המנות הראשונות של התרופה בישיבה או בשכיבה, ולא לעבור למצב עמידה במהירות.

תופעות לוואי שמופיעות בשכיחות פחותה: סחרור (ורטיגו) נמנום, התעלפות, קצב לב מהיר (טכיקרדיה), דפיקות לב, נזלת אלרגית, שלשול, יובש בפה, פריחה בעור, גרד, בצקת, הסמקה, הפרעות בראייה.

שמות מסחריים

קסטרל Xatral מדיליין קסטרל SR Xatral SR מדיליין קסטרל XL Xatral XL מדיליין אלפו-קל XL Alfu-Kal XL פריגו אלפוזוסין ER טבע Alfuzosin ER Teva אביק