לרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס)
שייך לקבוצת:
בולמי סידן , יתר לחץ דם, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לרקאנידיפין הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות וזודיפ, לרקפרס, ששייך למשפחת חוסמי תעלות סידן מסוג דיהידרופירידינים. לרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס) מרחיב כלי דם בצורה הדרגתית, לכן אינו גורם לירידה חדה מידי בלחץ הדם ואינו מגביר את קצב הלב בתגובה, להבדיל מתרופות אחרות בקבוצת חוסמי תעלות סידן.


יעיל לטיפול ב

לרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס) משמש לטיפול בלחץ דם גבוה אצל מבוגרים. הודות לעובדה שהוא פעיל במשך כ-24 שעות, אפשר לקחת אותו פעם אחת ביום. 


הנחיות חשובות

מומלץ להימנע מצריכת אשכוליות או מיץ אשכוליות בתקופת הטיפול בלרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס), כיוון שאשכוליות עלולות להגביר את השפעתו ואת תופעות הלוואי שלו.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בלרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס) במקרים הבאים: 

-רגישות לחומר הפעיל עצמו, לתרופות אחרות מקבוצת חוסמי תעלות סידן מקבוצה זו כגון אמלודיפין, ניקרדיפין, פלודיפין, איסראדיפין, ניפדיפין או לצידיפין או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את בהריון או מניקה.

-אם אתם סובלים ממחלות לב כמו אי ספיקת לב בלתי נשלטת, חסימה בזרימת דם מהלב, תעוקת חזה לא יציבה (כאבים בחזה במנוחה או כאבים שמחמירים בהדרגה).

-אם עברתם התקף לב בחודש האחרון.

-אם אובחנה אצלכם מחלת כבד או כליות קשה.

-אם אתם נוטלים במקביל אחת מהתרופות הבאות: ציקלוספורין, תרופות אנטי-פטרייתיות כגון קטוקונזול או איטרקונזול, אנטיביוטיקה ממשפחת המקרולידים כגון אריתרומיצין או טרולאנדומיצין, תרופות אנטי-וירליות כגון ריטונביר.
תגובה עם תרופות אחרות:

טיפול בו זמני של לרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, לסיכונים או לירידה ביעילות הטיפול:

תרופות אחרות להורדת לחץ דם גבוה, כגון חוסמי בטא, משתנים או מעכבי ACE, קינידין או אמיאודרון, פניטואין, קרבמזפין, ייתכן והרופא יעקוב אחרי ערכי לחץ הדם בתדירות גבוהה יותר מהרגיל. ריפאמפיצין, סימטידין, מידזולם (להשראת שינה), אסטמיזול או טרפנאדין (לאלרגיה) , דיגוקסין.


מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. מומלץ לבלוע את הטבליה בשלמותה, אך ניתן לחצות אם יש קו חצייה. תדירות וזמן נטילה:

טבליה אחת ליום, באותה השעה.

טווח המינון: 10-20 מ"ג.תחילת השפעה: מספר שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש לבלוע את הטבליה עם מעט מים, עדיף בבוקר על קיבה ריקה, לפחות 15 דקות לפני ארוחת בוקר. ארוחה עתירת שומן גורמת לעלייה ברמות התרופה בדם.

צריכת אשכוליות או מיץ אשכוליות עלולה להגביר את השפעת לרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס) ולכן יש להימנע מכך בתקופת הטיפול.

אחסון:

יש לשמור במקום קריר ויבש.

מנה שנשכחה: יש לדלג על המנה שנשכחה, ולקחת מנה הבאה כרגיל. אין ליטול מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום לבעיות מיוחדות. מנה עודפת גדולה עלולה לגרום לעלפון, ירידה גדולה מדי בלחץ הדם, קצב לב לא סדיר או מהיר, אובדן הכרה. יש לפנות לרופא או למיון בדחיפות.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות לחץ דם, א.ק.ג. וקצב לב. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, אי ספיקת לב (heart failure), תעוקת חזה, דופק לא תקין, מחלת כבד, מחלת כליה

תופעות לוואי

לרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס) נסבל היטב בדרך-כלל. עם זאת, יתכנו תופעות לוואי הבאות שאינן שכיחות: כאב ראש, סחרחורת, דופק מהיר, האדמה פתאומית של הפנים, הצוואר או החזה.


תופעות לוואי נדירות: הפרעות במערכת העיכול הכוללות, קשיי עיכול, צרבת, שלשול, בחילה, הקאה וכאב בטן, ישנוניות, חולשה, עייפות, פריחה, השתנה מרובה, כאבי שרירים.

תופעות לוואי נדירות מאוד: עיבוי חניכיים, שינויים בתפקוד הכבד, עליה בתדירות הטלת השתן.

יש להפסיק את השימוש בלרקאנידיפין (וזודיפ, לרקפרס) ולפנות מייד לרופא בהופעת: נפיחות בקרסוליים או ברגליים, דפיקות לב מהירות, כאבי שרירים, תעוקת חזה, עליה בנפח או בתכיפות השתן. עיבוי החניכיים, נפילה בלחץ דם, כאב בחזה (נדיר מאוד), עלפון ותגובה אלרגית (עלולים להופיע תסמינים כגון: גרד, פריחה, חרלת).

יש לדווח מיד לרופא במקרים הבאים: בחולים עם תעוקה, תרופות אחרות מקבוצה זו עלולות להעלות את תדירות, משך או חומרת ההתקפים. נצפו מקרים בודדים של אוטם שריר הלב. 

שמות מסחריים

וזודיפ Vasodip דקסל לרקפרס Lercapress יוניפארם