סלקוקסיב

שייך לקבוצת:
מעכבי COX 2 סלקטיביים, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התרופה סלקוקסיב שייכת לקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידיים מהדור החדש (מעכבי COX2 סלקטיביים). היא משמשת בעיקר לטיפול בדלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים ניוונית, ולשיכוך כאבים עזים הנובעים מסיבות אחרות. סלקוקסיב מראה יעילות דומה לזו של נוגדי דלקת אחרים (לדוגמה: נאפרוקסן, דיקלופנאק) בטיפול בדלקת פרקים שגרונית ודלקת פרקים ניוונית. בניגוד לנוגדי דלקת לא סטרואידיים מהדור הישן נראה שתרופה זו גורמת לפחות תופעות לוואי במערכת העיכול. אנשים הרגישים לנוגדי דלקת לא סטרואידיים אחרים או לאספירין צריכים להימנע מנטילת תרופה זו, וחולי אסתמה צריכים להזהר בשימוש בה. במחקרים אחרונים נתגלה כי יש קשר בין שימוש בתרופות ממשפחת מעכבי COX2 סלקטיביים, ובכלל זה גם סלקוקסיב, ובין סיכון לארועים קרדיו-וסקולריים (התקף לב ושבץ), במיוחד כאשר מדובר בשימוש כרוני ובחולים עם סיכון גבוה (חולים עם הסטוריה של מחלות לב או חולים שעברו שבץ, חולים עם גורמי סיכון למחלות לב, כגון: רמות כולסטרול גבוהות, סוכרת ועישון). הסיכון לחולה הפרטני ללקות בארוע לב או בשבץ מוחי בעקבות נטילת סלקוקסיב הוא נמוך.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי ACE]: נוגדי דלקת לא סטרואידיים עלולים לבטל את ההשפעה נוגדת לחץ הדם של תרופות אלו. יש להשתמש בזהירות. [פורוסמיד]: נוגדי דלקת לא סטרואידיים עלולים לבטל את ההשפעה המשתנת של תרופה זו יש להשתמש בזהירות. [אספירין]: ניתן להשתמש בסלקוקסיב ביחד עם אספירין במינון נמוך, אולם יש סיכון להגברת תופעות הלוואי במערכת העיכול. [נוגדי דלקת לא סטרואידים אחרים]: סיכון להגברת תופעות הלוואי ממערכת העיכול. [פלוקונאזול]: מגביר את רמות סלקוקסיב בדם. מומלץ להתחיל את הטיפול במינון הנמוך ביותר של סלקוקסיב. [ליתיום]: סלקוקסיב מעלה רמות ליתיום בדם. מומלץ לעקוב בקפידה אחר רמות הליתיום בדם כאשר משתמשים בשתי תרופות אלו. [וארפארין]: סיכון מוגבר לדימומים. יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: 100-400 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר ימים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: כאשר התרופה נלקחת לשיכוך כאב ניתן להפסיק את הטיפול כאשר אין בו צורך יותר. כאשר התרופה נלקחת לטיפול בדלקת גידים, שרירים או פרקים יש להיוועץ ברופא לפני הפסקת הטיפול, כיוון שהפסקה מוקדמת מדי של הטיפול עלולה לגרום לחזרת התסמינים.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום לבעיות מיוחדות. מנה עודפת גדולה עלולה לגרום לטשטוש, עייפות, בחילה, הקאה, ולכאבים ברום-הבטן. במקרה כזה יש לפנות לחדר מיון לשם קבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: יש עדויות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. מומלץ להימנע משימוש בתרופה בעיקר בזמן הטרימסטר השלישי. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך (מעבר ל 18 חודשים) בתרופות ממשפחת מעכבי COX2 סלקטיביים, מגביר את הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי. בקבוצת הסיכון נמצאים: חולים עם הסטוריה של מחלות לב או חולים שעברו שבץ, חולים עם גורמי סיכון למחלות לב, כגון: רמות כולסטרול גבוהות, סוכרת ועישון.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אנמיה, אסתמה, בצקת, יתר לחץ דם, מחלת כליה, מחלת כבד, פוליפים באף, דימום ממערכת העיכול, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, עישון, שתיה מרובה של אלכוהול, נטייה לדימום

תופעות לוואי

בגלל שתרופה זו מעכבת את הייצור של פרוסטאגלאנדינים (גורמי דלקת) בצורה ספציפית דרך קולטן סגולי (COX-2) סבורים החוקרים כי תרופה זו עשויה לגרום לפחות תופעות לוואי במערכת העיכול בהשוואה לנוגדי דלקת לא סטרואידיים מהדור הישן. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא הפרעות בעיכול. הופעת צואה שחורה כזפת עשויה להיות סימן של דימום ממערכת העיכול ומומלץ לפנות מיד לחדר מיון.

שמות מסחריים

סלקוקס Celcox תרימה סלברה Celebra פייזר ישראל