ואלאציקלוביר (ולטרקס, ולוויר)

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפי הרפס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר) הוא חומר אנטי-ויראלי, שפועל נגד נגיפי הרפס. ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר) משמש לטיפול בזיהומי הרפס שונים, כמו פצעי קור, ולהקלה על כאב הנובע מפצעי הרפס ושלבקת חוגרת. ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר) משמש גם לטיפול בהרפס באברי המין ולמניעת חזרתו. בנוסף, ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר) ניתן למניעת הדבקה וזיהום בציטומגאלווירוס (CMV) בחולי איידס או בחולים לאחר השתלות. ואלאציקלוביר מתפרק בגוף לאציקלוביר, לכן אפשר לקחת את התרופה בתדירות נמוכה יותר ולהקל על השימוש בתרופה.
אין להתשמש בואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר) אם יש רגישות לחומר הפעיל, לאציקלוביר או לחומרים אחרים בתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: שילוב של ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר) עם תרופות אחרות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:

פניטואין: ואלאציקלוביר עלול להפחית את ריכוזי התרופה בדם, חשוב להתאים את המינון של פניטואין.

פרובנציד: מעלה רמת ואלאציקלוביר בדם. 

תרופות המשפיעות על הכליות: מגבירות את הסיכון לתופעות לוואי של ואלאציקלוביר.

סימטידין.

מיקופנולט מופטיל, טקרולימוס, ציקלוספורין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס טבליות ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר), לבלוע עם מעט מים.  תדירות וזמן נטילה: 1 עד 4 פעמים ביום תלוי במצב.טווח המינון: מינון ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר)  למבוגרים:
הרפס זוסטר (שלבקת חוגרת) : 2 טבליות (שווה ל- 1000 מ"ג) שלוש פעמים ביום, למשך 7 ימים.
 הרפס סימפלקס (שלבקת פשוטה) באברי המין: טבליה אחת פעמיים ביום למשך 5 עד 10 ימים. לדיכוי של זיהומים נשנים: 500 מ"ג פעם ביום.
למניעה של זיהומי CMV בילדים מגיל 12 ובמבוגרים: 2 גרם (שווה ל- 4 טבליות) 4 פעמים ביום מיד לאחר השתלה.
הרפס לביאליס (פצעי קור): טיפול חד יומי - 4 טבליות פעמיים ביום בהפרש של 12 שעות.
תחילת השפעה: 24 שעות. יש להתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר עם הופעת התסמינים.משך השפעה: עד 12 שעות.תזונה: אין הגבלות. ניתן לקחת עם אוכל. יש להקפיד על שתייה מרובה במהלך הטיפול.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים ולקחת מנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בואלאציקלוביר (ולטרקס, ולוויר) בהריון או במהלך תקופת תכנון הריון מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במתן ממושך קיים סיכון קל להתפתחות נגיפי הרפס עמידים לטיפול.ניטור:

דווח לרופא במקרה של פגיעה במערכת החיסון, מחלת כליה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הריון, הנקה, ליקוי בתפקוד מערכת השתן, התייבשות, ליקויים במערכת העצבים

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של ואלאציקלוביר (ולטרקס, Valtrex, ולוויר) דומות לאלו של אציקלוביר. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן: כאבי ראש, בחילה, סחרחורת, קוצר נשימה, פריחה בעור עקב חשיפה לשמש וכאבי בטן. תופעות לוואי נדירות יותר הן: כאבי מחזור, כאבי מפרקים, כאבי גב תחתון, ירידה במספר טסיות ותאי דם לבנים, דיכאון, בלבול, חוסר שקט, רעידות.

שמות מסחריים

ואלטרקס Valtrex גלקסו סמית קליין לציקלוביר מדיטק Valaciclovir Meditec סם-און ואלאציקלוביר טבע Valaciclovir Teva טבע ואלאציקלוביר - תרימה Valaciclovir Trima תרימה ולוויר Valovir רפא