סיבוטראמין
שייך לקבוצת:
השמנת יתר, לטיפול ב, מדכאי תיאבון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סיבוטראמין היא תרופה המיועדת לטיפול בהשמנת יתר בצירוף תוכנית להורדת משקל. הטיפול בתרופה מיועד לאנשים עם מדד מסת גוף (BMI) גדול או שווה ל 30, או לאלו הסובלים מעודף משקל (BMI שווה או גדול מ 27) עם גורמי סיכון נוספים (כגון: יתר לחץ דם, סוכרת, דיסליפידמיה). סיבוטראמין עובד באמצעות עיכוב ספיגתם החוזרת של מעבירים עצביים (נוירוטרנסמיטורים) במוח. עיכוב זה מביא להעלאת רמת המעבירים העצביים במוח: סרוטונין, נוראפינפרין, ודופאמין. ההשערה היא כי הגברת רמת הסרוטונין תורמת להגברת תחושת השובע מאכילה, וכך גורמת למטופל לאכול פחות, ואילו הגברת רמת הנוראפינפרין מגבירה את קצב חילוף החומרים בגוף. אנשים הנוטלים סיבוטראמין יכולים להשיג 5 עד 10 אחוזים של ירידה ממשקלם ההתחלתי.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: השילוב של סיבוטראמין עם תרופות אלה עלול לגרום בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש להימנע משילוב זה. יש להמתין לפחות שבועיים בין טיפולים. [תרופות אחרות לדיכוי התיאבון]: השילוב של סיבוטראמין עם תרופות אלה עלול לגרום לעלייה מסוכנת בלחץ הדם ובקצב הלב. יש להימנע משילוב זה. [תרופות נגד הצטננות, שיעול ואלרגיה]: מומלץ להימנע משילוב עם סיבוטראמין. יש להתייעץ עם רופא לפני השימוש. [תרופות להורדת לחץ הדם]: סיבוטראמין עלול להעלות את לחץ הדם, על-כן מומלץ לנטר בקפידה את לחץ הדם בזמן השימוש בסיבוטראמין. [תרופות המעלות רמות סרוטונין, כגון נוגדי דיכאון ממשפחת ה SSRI, SNRI, נוגדי דיכאון טריציקליים וטטראציקליים, אגוניסטים לקולטן לסרוטונין, אלקלואידים של ארגוט, ליתיום, היפריקום, דקסטרומתורפאן]: שילוב עם סיבוטראמין עלול לגרום לתסמינים כגון: אי-שקט, חרדה, בלבול, עלייה בחום הגוף, הזעת יתר. מומלץ להמנע משילוב עם סיבוטראמין. [קטוקונאזול, סימטידין, אריתרומיצין]: השילוב עם תרופות אלו עלול לגרום לעלייה ברמות סיבוטראמין בדם. יש להשתמש בזהירות. [תרופות המשפיעות על קרישת הדם, כגון אספירין]: בשילוב עם סיבוטראמין יש סיכון לדימומים לא תקינים, כולל דימומים מהקיבה. יש להשתמש בזהירות בשילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, רצוי בבוקר.טווח המינון: 10 עד 15 מ"ג ליום.תחילת השפעה: בדרך-כלל ניתן לראות ירידה במשקל כבר בחודש הראשון לטיפול. רוב הירידה במשקל נעשית בהדרגה במשך 6 עד 12 חודשים.משך השפעה: עד 15 יום. תזונה נכונה ופעילות גופנית תורמים לשמירה על המשקל הנמוך שהושג באמצעות הטיפול.תזונה: ניתן לקחת עם האוכל. חשוב לזכור כי יש להשתמש בסיבוטראמין יחד עם תוכנית לתזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש להימנע משימוש בתרופה בזמן הריון, ולהשתמש באמצעי מניעה בזמן השימוש בתרופה. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מוגבל לשנה.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעת אכילה (אנורקסיה או בולמיה), הפרעה נפשית, הפרעה נוירולוגית, יתר לחץ דם, מחלת לב, הפרעות בקרישת הדם, ברקית (glaucoma), מחלת כליה, מחלת כבד, מחלה דנטלית, שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

סיבוטראמין נסבלת היטב בדרך-כלל. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שדווחו הן: עצירות, קשיי שינה, כאבי ראש, יובש בפה. מבין תופעות הלוואי הפחות נפוצות שדווחו: חוסר מנוחה, ערפול ראייה, דלקת פרקים, דלקת הסימפונות, דלקת במערכת העיכול, הפרעה במחזור, בעיות דנטליות, אקנה, הפרעות בקרישת הדם, יתר לחץ דם, קצב לב לא תקין.

שמות מסחריים

רדוקטיל Reductil טבע