דוסטאקסל

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דוסטאקסל היא תרופה המיועדת לטיפול בסוגים שונים של סרטן, בעיקר בסרטן השד, סרטן השחלות וסרטן ריאות. מבחינה כימית, זו תרופה חצי סינתטית, כאשר החלק הטבעי שלה מופק ממחטים של עץ הטקסוס הנפוץ באירופה. דוסטאקסל מונעת את צמיחתם והתחלקותם של התאים הסרטניים ועל-ידי כך מביאה למותם. היא יכולה להינתן לבד או בשילוב עם תרופות אחרות, כגון דוקסורוביצין וקאפציטאבין. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, דוסטאקסל גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [אנאסטרוזול, מעכבי האנזים פרוטאז, קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, פלוקונאזול, איטראקונאזול, פלוקונאזול, פלואוקסטין, פלובוקסמין, ותרופות רבות נוספות]: הן בעלות פוטנציאל להעלות את רמת הדוסטאקסל בדם. [ברביטוראטים, קארבאמאזפין, פניטואין, ריפאמפין, ותרופות רבות נוספות]: הן בעלות פוטנציאל להוריד את רמת הדוסטאקסל בדם. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילות הדוסטאקסל. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. [דיגוקסין]: יש סיכון להפחתת הספיגה של דיגוקסין מהקיבה.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: אינפוזיה תוך ורידית, בדרך-כלל, פעם ב- 3 שבועות. ההזרקה נעשית בידיים מיומנות תחת השגחה רפואית.טווח המינון: 60 עד 100 מ"ג למטר מרובע שטח גוף.תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 1 עד 3 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.מינון עודף: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.

אזהרות

הריון: התרופה עלולה לגרום מומים ביילוד. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בדוסטאקסל מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכוי מוח עצם בעבר, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, זיהום כלשהו, מחלת כבד, מחלה דנטלית, בצקת, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה

תופעות לוואי

דוסטאקסל גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות: שלשול, נשירת שיער, תגובות עוריות, בצקות, והפרעות בהולכה העצבית. תופעות לוואי אלו חולפות בדרך-כלל במהלך הטיפול או עם סיום הטיפול. חשוב לדווח לרופא או לאחות על תופעות הלוואי כדי שיוכלו לעזור במתן ייעוץ מתאים שיקל עליהן.

שמות מסחריים

טאקסוטר Taxotere סנופי אוונטיס דוסטקסל Docetaxel