אטובקוון פרוגואניל
שייך לקבוצת:
נוגדי קדחת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אטובקוון ופרוגואניל הם שני חומרים המשמשים למניעה ולטיפול בקדחת הביצות (מלריה). חומרים אלו פועלים במנגנוני פעולה נפרדים ומתערבים בבניית אבני הבניין ל DNA של הטפיל הגורם למלריה, פלאסמודיום (P. Falciparum).
הפלאסמודיום מראה עמידות לכל אחד מהחומרים הללו בנפרד, אולם, שילוב של שני החומרים מביא להרס שלו. התרופה פועלת גם בכבד, בשלב שבו הטפיל מתרבה, וגם בתאי הדם, לשם חודר הטפיל בסופו של דבר. התרופה נמצאה יעילה ב 98% במניעה של מלריה, באופן דומה לתרופות אחרות כגון: דוקסיציקלין ומפלוקווין, והראתה יעילות באזורים בהם נמצאה עמידות לתרופות אחרות כנגד מלריה כגון: כלורוקווין ומפלוקווין. הטיפול המניעתי מתחיל יומיים לפני הביקור המתוכנן באזור סיכון גבוה ובמשך שבוע לאחר עזיבת האזור, במינון של טבליה אחת ליום, מה שעושה את הטיפול לנוח יותר, יחסית לתרופות אחרות כנגד מלריה. התרופה נסבלת היטב הן בילדים והן במבוגרים, ותופעות הלוואי הן מעטות יחסית לתרופות אחרות. תופעות הלוואי האפשריות הן הפרעות במערכת העיכול (כאבי בטן, בחילות) וכאבי ראש.

תגובה עם תרופות אחרות: [טטראציקלין]: יש להימנע משילוב עם התרופה, שכן טטראציקלין עלול לפגוע ביעילות אטובקוון.

[מטוקלופראמיד]: יש להימנע משילוב עם התרופה, שכן מטוקלופראמיד עלול לפגוע ביעילות אטובקוון.

[ריפאמפין]: יש להימנע משילוב עם התרופה, שכן ריפאמפין עלול לפגוע ביעילות פרוגואניל.

[זידובודין]: אטובקוון עלול לגרום לעלייה בתופעות הלוואי של זידובודין. יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום באותה שעה.טווח המינון: מניעה: הטיפול מתחיל יומיים לפני כניסה לאזור בסיכון גבוה, ונמשך שבוע לאחר עזיבת האזור. מבוגרים וילדים מעל 40 ק"ג: טבליה אחת למבוגרים ביום (Atovaquone 250 mg , Proguanil 100 mg) ילדים: 11 עד 20 ק"ג: טבליה אחת לילדים ביום (Atovaquone 62.5 mg , Proguanil 25 mg) 21 עד 30 ק"ג: 2 טבליות לילדים ביום 31 עד 40 ק"ג: 3 טבליות לילדים ביום טיפול במלריה: מבוגרים וילדים מעל 40 ק"ג: 4 טבליות למבוגרים אחת ליום למשך 3 ימים. ילדים: 11 עד 20 ק"ג: טבליה אחת למבוגרים, אחת ליום, למשך שלושה ימים. 21 עד 30 ק"ג: 2 טבליות למבוגרים, אחת ליום, למשך 3 ימים. 31 עד 40 ק"ג: 3 טבליות למבוגרים, אחת ליום, למשך 3 ימים.תחילת השפעה: 1 עד 2 ימים.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: חשוב ליטול את התרופה עם מזון (עדיף מזון שומני) או עם חלב, על-מנת להגביר את ספיגתה ממערכת העיכול. ניתן לכתוש את הטבליות ולערבבן עם חלב עבור ילדים שאינם מסוגלים לבלוע.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים ולחזור לזמן הנטילה הרגיל. יש ליטול טבליה אחת ליום. אין לקחת מנה כפולה. במקרה של הקאה, במשך שעה אחת לאחר הנטילה, יש ליטול מנה נוספת.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך מומלץ לבצע ספירות דם תקופתיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, מחלה בדרכי העיכול, תגובה אלרגית לתרופה זו

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים. תופעות הלוואי האפשריות הן: כאבי בטן, בחילות, הקאות וכאבי ראש.

שמות מסחריים

מאלארון Malarone גלקסו סמית קליין