אזטימיב
שייך לקבוצת:
תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אזטימיב היא תרופה חדשה לטיפול ברמה גבוהה של כולסטרול בדם. אזטימיב ניתנת לבד או בשילוב עם תרופות ממשפחת מעכבי האנזים HMG-CoA reductase (סטאטינים). הכולסטרול בדם מגיע משני מקורות עיקריים: מהכבד- שם הוא נוצר, ומהמעי- לשם הוא מגיע מהכבד בתוך מלחי המרה ומהמזון. לאזטימיב מנגנון פעולה ייחודי, והוא מונע את ספיגת הכולסטרול במעי ואת כניסתו למחזור הדם. תרופות ממשפחת הסטאטנים מעכבות את ייצור הכולסטרול בכבד, וכך, כאשר שתי התרופות ניתנות יחדיו, מושגת יעילות גבוהה יותר מזו של כל אחת מן התרופות בנפרד, בהורדת רמות הכולסטרול בגוף. בניגוד לתרופות אחרות הפועלות על מלחי המרה במעי, אזטימיב אינו משפיע על ספיגתם של ויטמינים מסיסי שומן. במחקרים קליניים אזטימיב נסבל היטב על-ידי המטופלים והראה פרופיל בטיחות דומה לזה של פלצבו. כאשר אזטימיב ניתן עם תרופה סטאטינית, תופעות הלוואי היו זהות לאלו של התרופה הסטאטינית, חוץ מאשר עלייה חדה באנזימי הכבד בדם, אשר עלולה להעיד על הפרעה בתפקוד הכבד. עלייה זו היתה בדרך-כלל נטולת תסמינים ולא מזיקה, וחזרה לתחום הנורמלי עם הזמן, או לאחר הפסקת הטיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: טיפול משולב באזטימיב וציקלוספורין גורם לעליה ברמות אזטימיב בדם.
סטאטינים: ניתן ליטול אזטימיב ביחד עם תרופה סטאטינית.
תרופות הפועלות על מלחי מרה - כולסטיראמין, נאומיצין, קולסטיפול: כאשר אזטימיב ניתן ביחד עם תרופות אלו, יש ליטול אותו שעתיים לפני או 4 שעות אחרי נטילת התרופה השנייה.
פיבראטים: יש צורך במחקרים נוספים. צירוף כזה אינו מומלץ.
נוגדי חומציות המכילים אלומיניום הידרוקסיד או מגנזיום הידרוקסיד: מומלץ ליטול את האזטימיב שעה לפני או שעתיים אחרי נטילת סותר החומציות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם אחת ביום.טווח המינון: 10 מ"ג ביום (טבליה אחת).תחילת השפעה: 2 עד 3 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות. את הטיפול באזטימיב יש לשלב עם תזונה דלת כולסטרול.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: אין מספיק מידע. סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום לבעיות מיוחדות. אם מבחינים בתסמינים מיוחדים יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: כאשר אזטימיב נלקח עם תרופה ממשפחת הסטאטינים, יש לבצע בדיקה סדירה של אנזימי הכבד בדם.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת שרירים, שתיה מרובה של אלכוהול

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי מרבית החולים. תופעות לוואי אפשריות הן: עייפות, כאבי בטן, שלשול, דלקת בלוע או בסינוסים, כאבי מפרקים, כאב גב ושיעול.

שמות מסחריים

אזטרול Ezetrol מרק