גאבאפנטין

שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גאבאפנטין היא תרופה נוגדת פרכוסים המתאימה לטיפול בהתקפים חלקיים כתוספת לתרופות אחרות. ייתרונה של גאבאפנטין על פני תרופות אחרות נוגדות פרכוסים הוא המיעוט היחסי בתגובות בין-תרופתיות. גאבאפנטין הראתה יעילות גם בטיפול בכאבים הקשורים במחלות עצבים, כגון כאב שמופיע לאחר שלבקת חוגרת, והיא נחקרת כטיפול יחיד בהתקפים חלקיים, כטיפול בעוויתיות בטרשת נפוצה, וברעד. יש לה פוטנציאל גם לשימוש בהפרעה דו-קוטבית (ביפולרית).

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות אחרות נוגדות פרכוסים]: אם מוסיפים תרופות אלו לטיפול בגאבאפנטין, יש לעשות זאת בהדרגה על פני שבוע אחד או יותר. [נוגדי חומציות (כגון אלו המכילים אלומיניום הידרוקסיד או מגנזיום הידרוקסיד)]: יש לאפשר פרק זמן של שעתיים לפחות בין מתן התרופות, כדי למנוע ירידה בספיגה של גאבאפנטין. [סימטידין]: רצוי להימנע משילוב זה. סימטידין עלול להגביר את ריכוז הגאבאפנטין בדם. [מורפין]: מורפין עלול לגרום לעלייה בריכוז הגאבאפנטין בדם. מומלץ להימנע משילוב זה או להפחית את מינון הגאבאפנטין או המורפין. [נאפרוקסן]: סיכון מוגבר לתופעות לוואי של גאבאפנטין. מומלץ להימנע.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 300 מ"ג ביום הראשון לפני השינה. ביום השני: 300 מ"ג פעמיים ביום. וביום השלישי: 300 מ"ג 3 פעמים ביום. ניתן לעלות בהדרגה עד 1800 מ"ג ליום. ילדים, גיל 3 עד 12: עולים בהדרגה, החל מ 10 עד 15 מ"ג לק"ג ליום מחולק ל 3 מנות. ניתן להגיע עד 50 מ"ג לק"ג ליום. (בטיחות השימוש בילדים מתחת לגיל 3 לא נקבעה.)תחילת השפעה: 1-3 שעות.משך השפעה: עד 8 שעות.תזונה: אין הגבלות, יחד עם זאת, נטילה של גאבאפנטין עם המזון יכולה להקטין את הסיכוי לתופעות לוואי במערכת העיכול.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. הפסקה פתאומית של התרופה עלולה לגרום להופעת פרכוסים. הפסקת התרופה נעשית בהדרגה על-פני שבוע אחד לפחות.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום לבעיות מיוחדות. אם מבחינים בתסמינים מיוחדים כגון: ראייה מטושטשת, האטה בדיבור, עייפות מוגזמת ושלשול, יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: יש עדויות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר

תופעות לוואי

עייפות, חולשה, סחרחורת, ותנועת עיניים בלתי רצונית הן תופעות הלוואי הנפוצות יותר. תופעות אלו הן בדרך-כלל קלות וחולפות עם הזמן. אצל ילדים חשוב לשים לב לשינויים התנהגותיים ולבעיות ריכוז. חום, זיהום ויראלי, בחילה וחוסר שינה, הן תופעות לוואי נוספות שדווחו בילדים. גם כאן התופעות הן בדרך כלל קלות וחולפות עם הזמן.

שמות מסחריים

גאבאפנטין-טבע Gabapentin-Teva טבע נוירונטין Neurontin פייזר ישראל גאבאפנטין אינובמד Gabapentin Inovamed