סרוקוול - קוואטיאפין
שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי, פסיכוזה, נוגדי, אטיפיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) הוא נוגד פסיכוזה אטיפי, המשמש לטיפול במצבים הבאים: סכיזופרניה התקפי מאניה ודיכאון הקשורים להפרעה דו קוטביתדיכאון.


אישה צעירה סובלת מסכיזופרניה
חשוב לשים לב:
תיתכן עלייה במשקל עקב נטילת קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel).
כמו כן, יש להיזהר במעבר משכיבה לעמידה' כי קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) עלול לגרום לירידה חדה בלחץ הדם עקב שינוי תנוחה, בייחוד בתחילת הטיפול.

אין להשתמש בקוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) במקרים הבאים:
רגישות או תגובה אלרגית לתרופה זו או לאחד ממרכיביה.

יחד עם תרופות הבאות: מעכבי פרוטאזות, כגון נלפינאביר; תרופות אנטי פטרייתיות כמו קטוקנזול, תרופות אנטיביוטיות אריתרומיצין או קלריטרומיצין ונפזודון. 

הנקה.

תסמינים פסיכוטיים אצל חולי דמנציה קשישים, כי התרופה מעלה את הסיכון לתמותה בקרב קבוצת חולים זו.חשוב לשים לב:

קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 18 שנים. 

מומלץ לעקוב אחר שינויים במצב הרוח ובהתנהגות, במיוחד בקרב צעירים בגילאי 18-24. בגילאים אלו נצפתה עליה במחשבות ובמעשים אובדניים ועוינות עקב הטיפול בקוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel), בעיקר בתחילתו. תגובה עם תרופות אחרות: שילוב קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות להורדת לחץ דם: קוואטיאפין עלול להגביר השפעתן של תרופות אלו.
תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית: זהירות, סיכון מוגבר לתופעות לוואי.
תרופות דופאמינרגיות, כגון לבודופה: אין להשתמש עם קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel), כי הוא נוגד את פעילותן.
תרופות המגבירות פעילות אנזימי כבד, כגון: פניטואין, קארבאמאזפין ובארביטוראטים: תרופות אלו מגבירות את פירוק התרופה בכבד. ייתכן שיהיה צורך במינון גבוה יותר של קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) בנטילת התרופות יחד. כמו כן, יש לנקוט בזהירות כשמפסיקים את תרופות אלו בזמן הטיפול בקוואיאפין.
תרופות המעכבות פעילות אנזימי כבד, כגון: מעכבי פרוטאז, איטראקונאזול וקלאריתרומיצין, עלולות לעכב פירוק קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel), להעלות את רמתה בדם, ולהגביר תופעות לוואי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס, לכתוש או לחצות את הטבליות של קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel). תדירות וזמן נטילה: 1 עד 3 פעמים ביום. לטיפול בסכיזופרניה ובמצבי מניה - יש ליטול קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) לפחות שעה לפני האוכל;
לטיפול בדיכאון הקשור להפרעה דו-קוטבית - יש ליטול את התרופה לפני שינה.
טווח המינון: 50 - 800 מ"ג ביום (כל שינוי במינון נעשה בהדרגה), בהתאם לתגובה לקוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) ולנתוני המטופל.  תחילת השפעה: בין שבוע ל-3 שבועות עד שההשפעה החיובית של קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) תורגש במלואה. משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אפשר ליטול קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) ללא קשר לזמני הארוחות.
 אין לשתות מיץ אשכוליות או לאכול אשכוליות בזמן הטיפול בתרופה זו. אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה של קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel). הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה ללא ייעוץ רפואי, כי התסמינים עלולים לחזור. יש לרדת במינון באופן הדרגתי לפני שניתן יהיה להפסיק את נטילת התרופה. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בקוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) בהריון, אלא בהוראה מפורשת של הרופא. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לעקוב אחר המשקל ורמות הסוכר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, לחץ דם נמוך, סוכרת, אפילפסיה (כפיון), שתיה מרובה של אלכוהול, מחלת כבד, פציעת ראש, גידול במוח, מחלת כליה, הריון, הפרעות קצב בלב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של קוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) הינן: ישנוניות, סחרחורת, כאב ראש, יובש בפה, עצירות, הפרעות בתנועות השרירים, רעד, קצב לב מהיר, חולשה, אף סתום, עלייה ברמות הסוכר בדם, הפרעות בעיכול ועלייה במשקל.

במהלך הטיפול בקוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) יתכנו גם תופעות לוואי נדירות יותר: טשטוש ראיה, חלומות מוזרים וסיוטים, עצבנות, בעיות בדיבור, מחשבות אובדניות, קשיים בתפקוד המיני או במתן שתן, תנועות בלתי רצוניות של הרגליים, קוצר נשימה, קצב לב איטי, התנפחות שדיים אצל נשים וגברים, הפרעות במחזור הווסת, סהרוריות (הליכה, אכילה, דיבור מתוך שינה). 

במקרים הבאים יש להפסיק את הטיפול בקוואטיאפין (סרוקוול, Seroquel) ולפנות מיד לרופא:

חום, כאב גרון ממושך או כיבים בפה, נשימות מהירות או קשיי נשימה, הזעה, קשיון שרירים, תחושת בלבול, הרגשה לא רגילה של הרדמות או עילפון, עליה בלחץ דם או בקצב הלב, פרכוסים, תגובות אלרגיות, נפיחות בעור, צהבת (הצהבת העור והעיניים) או זיקפה ממושכת וכואבת (נדיר).

תנועות לא רצוניות בעיקר בפנים או בלשון.

הופעת תסמיני קריש דם בורידים, במיוחד של הרגליים: נפיחות, כאב ואדמומיות ברגליים.

שמות מסחריים

סרוקוול Seroquel אסטרה זנקה קוואטי Queti יוניפארם קווטיאפין טבע Quetiapine Teva טבע סרוקוול XR Seroquel XR אסטרה זנקה