ראלוקסיפן

שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול במחלות עצם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ראלוקסיפן היא תרופה חדשה לטיפול ולמניעת דלדול עצמות (אוסטאופורוזיס) בנשים לאחר גיל המעבר. לראלוקסיפן יש השפעה דמויית אסטרוגן על העצם, והיא מפחיתה את דלדול העצם ומגבירה את צפיפותה. בנוסף לכך, לראלוקסיפן יש פעילות מנוגדת לאסטרוגן ברירית הרחם וברקמת השד, והשפעתה להקטנת הסיכון לחלות בסרטן השד נחקרת. השפעה מיטיבה נוספת שיש לראלוקסיפן היא על רמות הכולסטרול בגוף. ראלוקסיפן מפחיתה את רמות ה LDL (הכולסטרול הרע) מבלי להשפיע על רמות ה HDL (הכולסטרול הטוב), ויכולתה להוריד את הסיכון לחלות במחלות לב נחקרת גם כן. ההשפעה של ראלוקסיפן על צפיפות העצם הכללית בגוף נמצאה דומה לזו של תחליפי הורמונים המכילים אסטרוגנים ופרוגסטרון, ולזו של אלנדרונאט. יחד עם זאת, השפעתה על עצמות המותניים היא נמוכה יותר, יחסית לתרופות אלו.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המכילות אסטרוגנים]: אין ליטול תרופות אלו עם ראלוקסיפן. [כולסטיראמין, קולסטיפול]: אין ליטול תרופות אלו עם ראלוקסיפן. [סויה]: באופן תיאורטי יש סיכון לאינטרקציה. [לבותירוקסין]: ראלוקסיפן עשוי להאט או להפחית את ספיגת התרופה. יש ליטול את התרופות בהפרש של 12 שעות. [וארפארין]: יש לבצע מבחן לקרישת דם. ייתכן ויהיה צורך להתאים את מינון הוארפארין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: טבליה אחת של 60 מ"ג ביום.תחילת השפעה: ייתכן שיחלפו מספר שבועות או חודשים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: לא ידוע.תזונה: אין הגבלות. ניתן ליטול תוספת של סידן וויטמין D ביחד עם התרופה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: אין מספיק נסיון בבני אדם. מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: השימוש בתרופה זו בהריון אסור (X).הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע בדיקות שגרתיות (פעם בשנה או יותר) לקביעת צפיפות העצם על-מנת לעקוב אחר התקדמות הטיפול.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סרטן שד, קרישי דם, רמות סידן נמוכות, מחלת כבד, רמת שומנים גבוהה בדם

תופעות לוואי

ראלוקסיפן נסבלת היטב על-ידי מרבית המטופלות. תופעות לוואי אפשריות הן גלי חום (בעיקר בששת החודשים הראשונים לטיפול), והתכווצויות שרירים ברגליים. סיבוך נדיר אך חשוב הינו פקקת בוורידים העמוקים של הרגליים. מומלץ להימנע משכיבה ממושכת, ומעישון, אשר עלולים להגביר את הסיכון לפקקת בורידים.

שמות מסחריים

אוויסטה Evista אילי לילי ראלוקסיפן טבע Raloxifene Teva טבע