ריבאסטיגמין
שייך לקבוצת:
אלצהיימר, לטיפול ב, כולינאסטראז, מעכבי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ריבאסטיגמין היא תרופה המיועדת לטיפול בחולים הסובלים משיטיון (דמנציה) על שם אלצהיימר בדרגה קלה עד בינונית. השינויים הראשונים במחלת אלצהיימר מעכבים את המסלולים העצביים הכולינרגיים במערכת העצבים המרכזית, בהם המעביר העיצבי העיקרי הוא אצטילכולין. החוקרים חושבים שהחסר היחסי באצטילכולין במוח אחראי לחלק מהתופעות הנצפות בשלבים הראשונים של המחלה. ריבאסטיגמין מעכב באופן הפיך את האנזים כולינאסטראז, אשר אחראי על פירוק האצטילכולין, ובכך מגביר את הרמה של אצטילכולין במוח. היעילות של ריבאסטיגמין בטיפול במחלת האלצהיימר זהה לזו של תרופות אחרות המעכבות את האנזים כולינאסטראז (טאקרין, דונפזיל), וכמו תרופות אלו, ריבאסטיגמין מאט את התפתחות המחלה ומאפשר תפקוד טוב יותר של המטופל, אבל אינו עוצר את התקדמות המחלה. בהשוואה לטאקרין ולדונפזיל, השימוש בריבאסטיגמין כרוך בסיכון נמוך יותר לתגובות בין-תרופתיות, אולם, בדומה לתרופות אלו יש להתאים בזהירות את המינון לכל מטופל בגלל סיכון מוגבר לתופעות לוואי במערכת העיכול.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי האנזים כולינאסטראז (טאקרין, דונפזיל)]: השפעה מוגברת. יש להימנע משילוב עם ריבאסטיגמין. [תרופות עם השפעות אנטיכולינרגיות (לדוגמה: אטרופין, דיפנהידראמין, קלוזאפין, אולאנזאפין, דיזופיראמיד, נוגדי דיכאון טריציקליים)]: תרופות אלו עלולות להפריע לפעולת ריבאסטיגמין. [חומרי הרדמה מקומיים]: עלולים להפריע לפעולת ריבאסטיגמין. [חומרי הרדמה כלליים]: ריבאסטיגמין עלול להגביר את הרפיית השרירים, תחת השפעת חומרים אלו. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAID)]: סיכון מוגבר לדימומם ממערכת העיכול. [עישון סיגריות]: עלול להגביר את הפינוי של ריבאסטיגמין מהגוף, וכך להפחית את השפעתו.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, עם אוכל.טווח המינון: יש להעלות את המינון בהדרגה, כדי למנוע אפשרות לתופעות לוואי במערכת העיכול. מינון התחלתי: 1.5 מ"ג פעמיים ביום. מנת אחזקה: 3-6 מ"ג פעמיים ביום. ניתן להגיע למנה מירבית של 12 מ"ג ליום, תלוי בתגובת המטופל.תחילת השפעה: שעה. ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: מומלץ ליטול את התרופה עם האוכל, כדי להקטין את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. במידה והרופא הפסיק את הטיפול, אין להתחיל לקחת את התרופה מחדש, אלא על-פי הוראות הרופא.מינון עודף: יש לפנות מייד לחדר מיון. דרושה פעולת חירום במקרה של הקאה, הזעה, דופק איטי, סחרחורת, עילפון, פרכוסים.

אזהרות

הריון: אין עדויות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה. אין בדיקות מספיקות בנשים בהריון. ניתן להשתמש רק בשעת הצורך (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: חשוב שהטיפול יעשה תחת השגחת רופא מומחה. כמו-כן, מומלץ שנטילת התרופות תעשה תחת בקרת מטפל.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב עיכולי, מחלת כבד, מחלת כליה, מחלות דרכי הנשימה, מחלת לב, קשיי השתנה, פרכוסים, פגיעת ראש, עישון, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, לחץ דם נמוך

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות קשורות במערכת העיכול, ויכולות לכלול: בחילה, הקאה, שלשולים, כאבי בטן, אובדן תיאבון וירידה במשקל. תופעות אלו נפוצות יותר במנות הגבוהות, ועל-כן חשוב להתחיל במינונים נמוכים ולהעלות בהדרגה עד למנה הנסבלת. כמו-כן, יש ליטול את התרופה עם האוכל כדי להקטין את הסיכוי לתופעות לוואי אלו.

שמות מסחריים

אקסלון Exelon פרמה-אקסל אקסלון מדבקה Exelon Patch פרמה-אקסל ריבסטיגמין דקסל Rivastigmine Dexcel דקסל ריבסטיגמין אינובמד Rivastigmine Inovamed