דוטאסטריד
שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים 5 - אלפא רדוקטאז, נוגד אנדרוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דוטאסטריד היא תרופה המיועדת לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית. התרופה מקטינה את גודל הערמונית וכך מביאה לשיפור בזרימת השתן, ולהקטנת הסיכוי לסבול מאצירת שתן, ומהצורך בניתוח. דוטאסטריד פועלת באמצעות עיכוב האנזים 5 - אלפא רדוקטאז, אשר נמצא בערמונית, בצינורות הזרע, בזקיקי השיער, וכן בכבד. אנזים זה אחראי על הפיכת הטסטוסטרון לנגזרת פעילה שלו הנקראת DHT . ה DHT מביא להתפתחות של רקמת הערמונית, ועיכוב הייצור שלו מביא בין היתר לכיווץ הערמונית המוגדלת. בהשוואה לפינאסטריד, תרופה בעלת מנגנון פעולה דומה, דוטאסטריד גורמת לעיכוב חזק יותר באנזים ומביאה לירידה גדולה יותר בריכוז ה DHT. בגלל הפעילות שלו על זקיקי השיער דוטאסטריד נחקר גם כטיפול בהתקרחות גברית.

תגובה עם תרופות אחרות: [הורמוני מין אנדרוגניים]: פינאסטריד מפחית מיעילותם. [סו פלמטו - Saw palmetto] : ההשפעה הקלינית אינה ידועה, אולם באופן תיאורטי עלולה להיות השפעה מוגברת. השילוב של צמח זה עם דוטאסטריד אינו מומלץ. [דילטיאזם, וראפאמיל, תרופות נגד פטריות, אנטיביוטיקה ממשפחת המאקרולידים] : תרופות אלו הן בעלות פוטנציאל להעלות את רמת התרופה בדם, אולם המשמעות הקלינית של תגובות אלו לא נחקרה.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 0.5 מ"ג (קפליה אחת) ליום.תחילת השפעה: הגדלה שפירה של הערמונית: יש צורך בשישה חודשים לפחות על-מנת לראות שיפור בתסמינים של הפרעה זו.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם אינך זוכר לקחת את המנה עד למחרת, קח רק את המנה של אותו היום. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה עלולה להביא לחזרת התסמינים.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: התרופה אסורה לשימוש בנשים בהריון, ועלולה לגרום לפגמים באיבר המין של תינוק זכר. אין לבלוע או לבוא במגע עם טבליות שבורות. (X)
התרופה מופרשת גם בנוזל הזרע של הגברים המשתמשים בה. יש להודיע לרופא אם אישה בהריון נחשפה לתרופה.
הנקה - דוטסטריד אינה מיועדת לנשים. אסורה בעת ההנקה.הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תרופה זו עלולה להשפיע על בדיקת דם הנקראת PSA (Prostate Specific Antigen) , לאבחון סרטן הערמונית. במידה והינך מבצע בדיקה זו, יש לדווח על כך לרופא.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, סרטן הערמונית

תופעות לוואי

תופעות הלוואי יכולות לכלול: אובדן התשוקה המינית, קושי להשיג זיקפה, בעיות בפליטת הזרע והגדלת השדיים. תופעות לוואי אלו נפוצות יותר בששת החודשים הראשונים לטיפול ונעלמות עם הזמן.

שמות מסחריים

אבודרט Avodart גלקסו סמית קליין