דסלורטדין (אריוס)

שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור שלישי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דסלורטדין (Desloratadine) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות אריוס, דס-לורטדים ודסלורטדין טבע – אנטי-היסטמין (חומר שמפחית תגובות אלרגיות) מדור חדש, בעל פעילות ממושכת. דסלורטדין (אריוס) הוא נגזרת של לורטדין, בעל פעילות חזקה יותר. לדסלורטדין (אריוס) כמעט שאין השפעה מדכאת על המוח, לכן הוא אינו מרדים ומתאים במיוחד לאנשים שחייבים לשמור על ריכוז וערנות בעבודה או בלימודים.


יעיל לטיפול ב: 

דסלורטדין (אריוס) משמש לטיפול נגד אלרגיה, בעיקר נזלת אלרגית ודלקת אלרגית של רירית האף, כמו קדחת השחת או אלרגיה לקרדית האבק. דסלורטדין (אריוס) מפחית גם התעטשויות, גרד בגרון ואת הגירוי בעיניים ובאף. 

דסלורטדין (אריוס) מיועד גם לטיפול באלרגיה בעור, כגון סרפדת (אורטיקריה), המתבטאת בפריחה ובגרד בעור.


הנחיות חשובות: 

דסלורטדין (אריוס)טבליות  אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 12 שנים. סירופ- מעל גיל 1 שנה

יש ליידע רופא לפני תחילת טיפול אם יש לך הסטוריה משפחתית של פרכוסים.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש ב דסלורטדין (אריוס) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר פעיל או למרכיבים נוספים בתרופה. 

-רגישות ללורטדין.



תגובה עם תרופות אחרות: [קטוקונאזול, אריתרומיצין]: תרופות אלו עלולות להעלות את רמת התרופה בדם, אולם ללא משמעות קלינית. [תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית]: סיכון מוגבר יותר לטשטוש ולסחרחורת.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, סירופ.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום עם/בלי אוכל טווח המינון: מבוגרים וילדים מעל גיל 12 : 5 מ"ג (טבליה אחת) או 10 מ"ל ביום.
בסירופ, התוכנית הטיפולית תתבצע בהתאם להערכת המחלה. (מינונים משתנים).
תחילת השפעה: תוך שעה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם אינך זוכר לקחת את המנה עד למחרת, קח רק את המנה של אותו היום. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. דווח על טשטוש וישנוניות במנות של 10 מ"ג ו 20 מ"ג. ההשפעות של מנות גדולות יותר אינן ידועות עדיין. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון:

אינו מומלץ

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל חודש.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה. יש להפסיק את השימוש בתרופה 4 ימים לפני ביצוע תבחיני עור לאלרגיה או בדיקות אלרגיה אחרות.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד

תופעות לוואי

התרופה נסבלת על ידי רוב החולים.  עליה במשקל, עלייה בתאבון.
אצל ילדים תופעות בשכיחות לא ידועה: דופק איטי, שינויים באופן פעימת הלב, התנהגות לא תקינה, תוקפנות

שמות מסחריים

אריוס Aerius שרינג פלאו דס-לורטדים Des-Loratadim כצט דסלורטדין תרימה Desloratadine Trima תרימה דסלורטדין טבע Desloratadine Teva טבע דסלורטדין אינובמד Desloratadine Inovamed