נאראטריפטאן

שייך לקבוצת:
אגוניסטים לקולטן לסרוטונין , מיגרנה, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נאראטריפטאן היא תרופה חדשה יחסית לטיפול במיגרנה. נאראטריפטאן היא בעלת מבנה כימי דומה לזה של סרוטונין. היא פועלת באופן סלקטיבי על קבוצה מסוימת של קולטנים לסרוטונין מסוג 5HT-1, וגורמת לכיווץ כלי הדם במוח. החוקרים חושבים שפעולה זו אחראית להקלה על כאב הראש. מנגנון הפעולה של נאראטריפטאן דומה לזה של סומאטריפטאן, אלא שלנאראטריפטאן יש משך זמן פעולה ארוך יותר. מבחנים קליניים הראו כי נאראטריפטאן פועלת לאט יותר מסומאטריפטאן, אבל נסבלת טוב יותר מבחינת תופעות הלוואי. בנוסף לכך מספר ההתקפים החוזרים של מיגרנה היה נמוך יותר עם נאראטריפטאן בהשוואה לסומאטריפטאן. לעומת תרופות אחרות תרופה זו יעילה גם אם לוקחים אותה בשלב מאוחר יותר של הכאב.

תגובה עם תרופות אחרות: [ארגוטאמין]: אין לקחת שתי תרופות אלה יחד בגלל הסכנה לזרימת הדם. יש לחכות 24 שעות בין נטילת שתי התרופות. [אגוניסטים אחרים של קולטנים לסרוטונין מסוג 5HT-1, כגון סומאטריפטאן, זולמיטריפטאן]: יש לחכות לפחות 24 שעות בין נטילת שתי התרופות. [גלולות למניעת הריון]: סיכוי לעלייה ברמות הנאראטריפטאן בדם. ללא משמעות קלינית. [נוגדי דיכאון מסוג SSRI, נוגדי דיכאון טריציקלים, ותרופות אחרות הפועלות על קולטנים של סרוטונין]: אף על-פי שאין דיווחים על כך, ישנו סיכון לתסמונת סרוטונין במתן משולב עם נאראטריפטאן. תסמונת זו כוללת תסמינים כגון: ריגוש יתר, שינויים קיצוניים במצב הרוח, עצבנות, ואף איבוד הכרה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: יש לקחת מיד עם התחלת הכאב, עם מים. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור 4 שעות לפחות. אין ליטול יותר משתי טבליות ליום.טווח המינון: 2.5 עד 5 מ"ג ליום. (טבליה שווה ל- 2.5 מ"ג).תחילת השפעה: בין שעה ל 4 שעות.משך השפעה: 4-6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: התרופה נלקחת מיד עם התחלת התקף המיגרנה או בזמן התקף. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור 4 שעות לפחות.הפסקת התרופה: התרופה נלקחת על-פי הצורך, בזמן התקף מיגרנה.מינון עודף: במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה יש לפנות לקבלת עזרה רפואית. תסמינים אפשריים: סחרחורת, טשטוש והפרעות בשיווי המשקל (כתוצאה מיתר לחץ דם). תסמינים אלו ניתנים לטיפול, וחולפים בדרך-כלל.

אזהרות

הריון: יש עדויות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה. אין מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: לא ניתן בדרך כלל.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בנאראטריפטאן לתקופה ממושכת, אלא רק לטיפול בהתקף חריף.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת העורקים הכליליים, מחלת המעי הגס, מחלה של כלי הדם ההיקפיים, יתר לחץ דם, מחלה של כלי הדם במוח, מחלת כליה, מחלת כבד, סוכרת, מחלת עצבים, אפילפסיה (כפיון), עישון

תופעות לוואי

נאראטריפטאן נסבלת היטב על-ידי מרבית החולים. תופעות הלוואי הן בדרך-כלל קלות וחולפות. תופעות לוואי אפשריות: בחילה, סחרחורת, חולשה ועייפות. תופעות לוואי נדירות יותר הן: יובש בפה ולחץ בחזה.

שמות מסחריים

נרמיג Naramig גלקסו סמית קליין