אנאסטרוזול

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אנאסטרוזול חוסמת את האנזים ארומטאז, אשר משתתף בשלב האחרון של ייצור ההורמון אסטרוגן. 
סוגים מסוימים של סרטן השד תלויים באסטרוגן, וחסימת ייצור האסטרוגן על-ידי אנאסטרוזול מונעת את התפתחות הגידול. אנאסטרוזול היא תרופה המיועדת לטיפול בסרטן השד בנשים לאחר הפסקת הוסת בלבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [טאמוקסיפן]: גורם לירידה משמעותית בריכוזי אנאסטרוזול בדם, ובפעילותה. אין ליטול שילוב תרופות זה. [תכשירים המכילים אסטרוגן (כגון גלולות למניעת הריון, תחליפי הורמונים)] - אין להשתמש בתכשירים אלו בזמן השימוש באנאסטרוזול שכן אלו עלולים להפריע בפעילות התרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, באותה שעה.טווח המינון: 1 מ"ג (טבליה אחת).תחילת השפעה: עד 2 שעות. ירידה משמעותית ברמות האסטרוגן מושגת תוך 24 שעות.משך השפעה: דיכוי של רמות האסטרוגן, לאחר הפסקת טיפול נמשך 6 ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם אינך זוכרת לקחת את המנה עד למחרת, קחי רק את המנה של אותו היום. אין לקחת מנה כפולה. במקרה של הקאה לאחר נטילת התרופה יש להתייעץ עם הרופא.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: תרופה זו עלולה להשפיע לרעה על מהלך ההריון ועל העובר. אנאסטרוזול אינה מיועדת לטיפול בנשים בהריון. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, שתיה מרובה של אלכוהול, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

גלי חום היא תופעת הלוואי הנפוצה ביותר. גירוי בנרתיק (כמו למשל יובש וגינלי) ודימום וגינלי דווחו גם כן, בעיקר בשבועות הראשונים לטיפול. במידה והדימומים נמשכים יש לפנות לרופא לשם הערכה מחודשת של הטיפול. תופעות לוואי במערכת העיכול דווחו גם כן (בחילה, הקאה, כאבי בטן, שלשול או עצירות).
כאבים, כאבי ראש, דיכאון מערכת שריר, חולשה, כאבי פרקים, דלקת פרקים, כאבי גב וכאבי עצמות, שיעול.

שמות מסחריים

ארימידקס Arimidex אביק אנאסטרוזול-טבע Anastrozole-Teva טבע אנסטרול Anastrol פריגו אנסטרוז Anastrose תרו תעשייה רוקחית