אמוקסיצילין + חומצה קלאוולאנית
שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, פניצילינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמוקסיצילין וחומצה קלאוולאנית הם חומרים פעילים הנמצא בתרופות אוגמנטין ואמוקסיקלב - אנטיביוטיקה מסוג פניצילין חצי סינתטי בשילוב עם חומר שמונע מהחיידקים לפרק את האנטיביוטיקה. 

צירוף שני החומרים מאפשר לטפל במגוון זיהומים הנגרמים על ידי חיידקים שרגישים לתרופה גם אם הם פיתחו עמידות לפניצילין.


יעיל לטיפול ב: 

אמוקסיצילין בשילוב חומצה קלאוולאנית (אוגמנטין, אמוקסיקלב) מיועדים בעיקר לטיפול בדלקת גרון, דלקת אוזניים, סינוסיטיס, דלקת ריאות וזיהומים בעור או במערכת השתן.


הנחיות חשובות: 

יש להקפיד על נטילת האנטיביוטיקה בזמן ולסיים את כל הטיפול על פי הנחיות הרופא, גם אם כל התסמינים עברו ואתם מרגישים טוב. אי השלמת הטיפול עלולה לגרום לחזרת הזיהום. 


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש באמוקסיצילין עם חומצה קלאוולאנית (אוגמנטין, אמוקסיקלב) במקרים הבאים:

- רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

- אלרגיה או רגישות לחומרים אנטיביוטיים אחרים מקבוצות הפניצילינים והצפלוספורינים.

- אין לתת תרופות המכילות אמוקסיצילין, כדוגמת אוגמנטין או אמוקסיקלב, לתינוקות שאימהותיהם רגישות לפניצילין.

- אם אתם חולים במחלת הנשיקה EBV (מונונוקלאוזיס).

- אם סבלתם מבעיות בתפקוד כבד כתוצאה משימוש באוגמנטין או פניצילין בעבר.תגובה עם תרופות אחרות: גלולות למניעת הריון - תיתכן הפחתה ביעילותן. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף בתקופת הטיפול בסוג זה של אנטיביוטיקה.

פרובנציד - מעלה רמות אמוקסיצילין בדם ומאריך את משך פעולתו.

אלופורינול - תיתכן עלייה בסיכון לפריחה בעור. 

נוגדי קרישה - תיתכן עלייה בדילול הדם, יש לנטר את מינון נוגדי הקרישה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף, זריקות. 

אין לכתוש או לחצות את הטבליות. ניתן לחצות טבליות של 875 מ"ג בלבד כדי להקל על הבליעה, אך ליטול שני החצאים באותה המנה.

יש לנער את התרחיף המוכן לפני השימוש.

תדירות וזמן נטילה: טבליות או תרחיף: פעמיים או שלוש פעמים ביום, לפי כמות אמוקסיצילין (האנטיביוטיקה) במנה.  זריקות: 3-4 פעמים ביום. 

יש ליטול את התרופה מיד עם תחילת הארורחה עם כוס מים.

טווח המינון: הכמות נתונה לפי מינון האמוקסיצילין: 750 מ"ג עד 1.5 גרם ליום - מחולק ל-3 מנות; 1.75 גרם ליום - מחולק ל-2 מנות.
ילדים: מינון מופחת על-פי הגיל והמשקל.
תחילת השפעה: 1 עד 2.5 שעות.משך השפעה: 8 עד 12 שעות.תזונה: יש ליטול מיד עם תחילת הארורחה עם כוס מים. אחסון:

יש לשמור טבליות ותרחיף יבש במקום קריר . את התרחיף המוכן יש לשמור במקרר עד 7 ימים.

מנה שנשכחה: יש לשמור על מרווח של בין 6-8 שעות בין המנות. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם מרגישים יותר טוב, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג.

אם נלקחה מנה עודפת גדולה ומבחינים בתסמינים כגון: שלשולים, עייפות וטשטוש, בעיה בתפקוד הכליות, פריחה, כאבי בטן והקאות, יש ליידע מייד את הרופא.

אזהרות

הריון: יש להיוועץ ברופא לפני השימוש.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השילוב של אמוקסיצילין וחומצה קלאוולאנית ניתן בדרך-כלל רק לתקופות קצרות. בשימוש ממושך, יתכן שלשול ודלקת המעי הגס הקשורה בטיפול אנטיביוטי. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, סרטן הדם (לויקמיה), מונונוקלאוזיס (מחלת הנשיקות), מחלת מעי, פנילקטונוריה (phenylketonuria), אסתמה, פריחה לאחר נטילת אנטיביוטיקה מסוג פניצילין או צפאלוספורין, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של אמוקסיצילין בשילוב חומצה קלאוולאנית  עלולות לכלול: 

חום, צמרמורות חריפות, כאב גרון, כיבים בפה, כאבי פרקים, דימומים או חבלות יותר מהרגיל , פריחה, גרד, קשיי עיכול, כאב ראש, שלשול, בחילה, הקאות, כאב בטן, , פטרייה של אברי המין , תפרחת חיתולים, פטרייה בפה, שינויים בצבע הלשון והשיניים (יש לצחצח את השיניים ביסודיות). אם תופעות אלו נמשכות או מטרידות יש לפנות לרופא.

תסמינים דמויי שפעת עם פריחה, חום, בלוטות נפוחות ותוצאות בדיקות דם חריגות- בשכיחות לא ידועה.

שמות מסחריים

אוגמנטין ES Augmentin ES גלקסו סמית קליין אוגמנטין Augmentin גלקסו סמית קליין אוגמנטין תרחיף Augmentin susp. גלקסו סמית קליין אמוקסיקלאב Amoxyclav טבע קלאבניר Clavenir ביו-אבניר קלוונטין 250 Claventin 250 ויטמד מאקליבן Maclivan פריגו