סילאזאפריל
שייך לקבוצת:
מעכבי ACE
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סילאזפריל הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות סילריל וסילאזפריל טבע. סילאזפריל שייך לקבוצת מעכבי האנזים ACE (Angiotensin Converting Enzyme), שמסייעים להרחיב את כלי הדם ולהוריד לחץ דם רק כשהוא גבוה. 

תרופות בשילוב סילאזפריל: סילאזפריל נמצא גם בתרופות סילריל פלוס וסילאזפריל פלוס טבע בשילוב עם מינון נמוך של הידרוכלורותיאזיד (חומר פעיל בעל השפעה משתנת שתורם גם להורדת לחץ הדם הגבוה).


יעיל לטיפול ב

סילאזפריל (סילריל) משמש לטיפול ביתר לחץ דם ובאי ספיקת לב (ירידה בתפקוד הלב). לחץ דם גבוה יכול לגרום לסיבוכים הכוללים: שבץ מוחי, אוטם בשריר הלב (התקף לב), אי ספיקת לב, אי ספיקת כליות ועיוורון.

לעתים, הרופא יכול להמליץ על טיפול בתרופות המשולבות כדי להגביר את ההשפעה של סילאזפריל על לחץ דם גבוה שאינו מאוזן.


הנחיות חשובות

רצוי לנוח בשכיבה או בישיבה במשך שעתיים-שלוש לאחר נטילת המנה הראשונה של סילאזפריל (סילריל), כיוון שהיא עלולה לגרום לירידה פתאומית בלחץ הדם. בנוסף, סילאזפריל עלול לפגום בערנות, במיוחד בתחילת הטיפול לכן עליכם להיזהר בנהיגה או בהפעלת מכשירים מסוכנים. בדרך כלל תופעה זו חולפת בהמשך הטיפול. 

רצוי להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים, כיוון שיחד עם התרופה, האלכוהול עלול לגרום ללחץ דם נמוך.

בתקופת הטיפול בסילאזפריל (סילריל), מומלץ להיזהר מאיבוד נוזלים והתייבשות ולהימנע מהזעה מוגברת, כיוון שהדבר עלול לגרום לסחרחורת, לטשטוש ואף לעילפון. 


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בסילאזפריל (סילריל) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים הנוספים בתרופה.

-אם הייתה תגובה אלרגית לתרופות אחרות מקבוצת מעכבי האנזים ACE אצלך או אצל אחד מבני המשפחה. 

-אם סבלתם מאנגיואדמה - נפיחות (בצקת) הצוואר, הפנים, השפתיים, הפה, הלשון או הגרון שגרמה לקשיי בליעה או נשימה - בעבר.

-אם את בהריון או מניקה.

-אם יש לך מיימת (מים בחלל הבטן).

-אם אתם חולים בסוכרת או סובלים מבעיות בכליות ונוטלים תרופה המכילה אליסקירן להורדת לחץ הדם.תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAID)]: בחולים עם מחלת כליות אשר מטופלים ב NSAID, מתן של מעכב ACE יכול לגרום להתדרדרות במצב הכלייתי . [תוספות אשלגן (פוטאסיום), או משתנים אוצרי אשלגן (Amiloride, Spironolactone)]: שילוב כזה עלול לגרום לרמות גבוהות מדי של אשלגן בדם. [ליתיום]: סילאזאפריל עלול להעלות רמות ליתיום בדם, ולגרום לתופעות לוואי חמורות. [תרופות להורדת לחץ דם כולל משתנים]: תרופות אלו מוסיפות להשפעה המורידה לחץ דם של סילאזאפריל. לעיתים משתמשים בהשפעה זו בכוונה, אולם יש להתאים את המנות של התרופות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 0.5 - 10 מ"ג, תלוי במצב ובאבחון.תחילת השפעה: תוך שעות ספורות. יתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 8 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום סחרחורת או עילפון. יש ליידע מייד את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן בדרך כלל. 
התרופה עלולה לגרום מומים בתינוק המתפתח. יש להיוועץ ברופא, במיוחד במחצית השנייה של ההריון. שליש ראשון (C) שליש שני ושלישי (D)
הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. [ניטור]: חשוב לבצע מדידות לחץ הדם בצורה סדירה. רצוי לבצע בדיקות תקופתיות של תפקודי הכליות, דם ושתן. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, בצקת אלרגית (אנגיואדמה), מיימת (ascites), תזונה דלת נתרן, היצרות אב העורקים, היצרות כלי דם היקפיים, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות יותר, כגון סחרחורת, עייפות וכאב ראש, חולפות בדרך-כלל עם המשך הטיפול.

שמות מסחריים

סילריל Cilaril יוניפארם סילאזפריל טבע Cilazapril Teva טבע