אמפיצילין
שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, פניצילינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמפיצילין, אנטיביוטיקה מסוג פניצילין הקיימת מאז 1966, משמש לטיפול במיגוון של זיהומים. כמו אנטיביוטיקות אחרות מסוג פניצילין, אמפיצילין יעיל במיוחד לטיפול בזיהומי אף, אוזן וגרון, זיהומים בדרכי הנשימה, דלקת שלפוחית השתן, זיבה לא מסובכת, וזיהומים מסוימים בעור וברקמות רכות. אמפיצילין הניתן בהזרקה במינון גבוה יעיל לטיפול בזיהומים קשים יותר, כגון דלקת קרום הלב או המוח. אפשר להשתמש בו גם לטיפול בזיהומים של דרכי המרה ובטיפוס הבטן. לעתים ניתן לטפל עם אמפיצילין בזיהומים של דרכי העיכול הנגרמים על ידי חיידקי סאלמונלה ושיגלה, אך חיידקים אלה הולכים ונעשים עמידים לתרופה. כמו עם כל אנטיביוטיקה אחרת מסוג פניצילין, קיימת גם כאן האפשרות של תגובה אלרגית קשה הגורמת לחום, התנפחות הפה והלשון, גרד וקשיי נשימה.

תגובה עם תרופות אחרות: [גלולות למניעת הריון]: אמפיצילין עלול להפחית את יעילותן של גלולות למניעת הריון ולהגביר את הסיכון של דימום מוקדם. יש להיוועץ ברופא. [פרובנציד]: מאריך את משך פעולתו של אמפיצילין על ידי דיכוי הפרשתו. במחלות מסוימות משתמשים בפעולת גומלין זו כדי להגביר את השפעת האמפיצילין. [אנטיביוטיקות בקטריוסטאטיות כגון כלוראמפניקול, אריתרומיצין, סולפונאמידים וטטראציקלינים]: מתן משולב עם אמפיצילין עלול להפחית את יעילות הטיפול. יש להקפיד ליטול מספר שעות לאחר נטילת האמפיצילין. [אלופורינול]: עלייה בשכיחות של פריחה בעור.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, אבקה לתרחיף, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 4 פעמים ביום על קיבה ריקה.טווח המינון: מבוגרים: דרך הפה: 1-2 גרם ליום. בזיהומים קשים ניתן לתת עד 12 גרם ליום בהזרקה תוך ורידית. ילדים: 100-400 מ"ג לק"ג ליום, ב-4 מנות מחולקות באופן שווה.תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים. אם הגיע כבר זמנה של המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו .גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי יכול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון לתינוק המתפתח (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות ידועות. אמפיצילין ניתן בדרך כלל לתקופות טיפול קצרות. בשימוש ממושך עלול אמפיצילין לגרום לשלשול ולדלקת המעי הגס הקשורה בטיפול אנטיביוטי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, פריחה לאחר נטילת אנטיביוטיקה מסוג פניצילין או צפאלוספורין, דלקת כיבית של המעי הגס, מונונוקלאוזיס (מחלת הנשיקות), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

הופעת פריחה, צפצופים בנשימה, גירוד, חום או נפיחות בפרקים עלולה להצביע על תגובה אלרגית. יש להתקשר לרופא, אשר עשוי לרשום אנטיביוטיקה אחרת.

שמות מסחריים

פניברין Penibrin טבע