זופיקלון

שייך לקבוצת:
שינה, תרופות ל
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי


זופיקלון, המיועדת לטיפול בהפרעות שינה (אינסומניה) כגון: נדודי שינה חולפים (2-5 ימים), קצרי טווח (2-3 שבועות) ויקיצות בזמן שינה. זופיקלון שייכת לקבוצת תרופות היפנוטיות ומרדימות. עם זאת, זופיקלון דומה בחלק מהתכונות לתרופות הרגעה ממשפחת בנזודיאזפינים. זופיקלון מתחיל לפעול מהר, לכן עוזר גם כאשר מטופלים מתקשים להירדם.

חשוב לשים לב:

בדומה לתרופות אחרות להפרעות שינה, זופיקלון עלולה לגרום לסבילות (צורך במינון גבוה יותר כדי לקבל אותה השפעה) ואף לתלות בנטילה רציפה וממושכת. לכן משך השימוש בזופיקלון מוגבל לזמן קצר (7 עד 10 ימים), ובכל מקרה לא יותר מארבעה שבועות.
התרופה אינה מיועדת לילדים ולמתבגרים עד גיל 18.


אין להשתמש בתרופות המכילות זולפידם במקרים הבאים:
רגישות או תגובה אלרגית חריפה לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

ליקוי חמור בתפקוד הכבד.

לאחר שתיית אלכוהול (בערב או לפני השינה). 

אין אפשרות לישון במשך 7-8 שעות ברציפות.

קשיי נשימה חמורים או תסמונת הפסקת נשימה בשינה בדרגה חמורה.

מיאסתניה גרביס.

רקע של הפרעות פסיכיאטריות.


תגובה עם תרופות אחרות: שילוב זופיקלון עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית(לדוגמה: תרופות הרגעה ושינה, נוגדי פסיכוזה, נוגדי דיכאון וחרדה, משככי כאב אופיאטיים, תרופות לטיפול באלרגיה ותרופות לפרקינסון או לאפילפסיה) - עלולות להגביר את ההשפעות של זופיקלון על מערכת העצבים המרכזית ואת הסיכון לתופעות לוואי.

קארבאמאזפין, ריפאמפיצין, פניטואין, פנוברביטאל - עלולים להפחית את פעילות התרופה.
אריתרומיצין ואנטיביוטיקות אחרות מאותה המשפחה, איטראקונאזול - מגבירים את ריכוז התרופה בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין לחצות, לכתוש או ללעוס את הטבליות.תדירות וזמן נטילה: טבליה אחת ליום, סמוך לשינה, ללא קשר לארוחות.טווח המינון: 3.75 מ"ג - 7.5 מ"ג.תחילת השפעה: 30 עד 60 דקות.משך השפעה: 7-8 שעות.תזונה: אין הגבלות. אפשר ליטול את התרופה ללא קשר למזון.אחסון:

יש לשמור במקום קריר (עד 25 מעלות) ויבש.

מנה שנשכחה: ניתן לקחת מיד כשנזכרים (חשוב לקחת בחשבון כי התרופה משפיעה למשך 7-8 שעות). אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אם לוקחים את התרופה ברציפות למשך פחות מעשרה ימים, אפשר להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר. אך אם התרופה נלקחה לתקופה ממושכת יותר יש להיוועץ ברופא, והוא יפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית של התרופה עלולה לגרום לתסמיני גמילה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה לא רגילה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בזופיקלון מבלי הוראת רופא. בכל מקרה, אין ליטול בטרימסטר אחרון של ההריון או בלידה בגלל הסיכון לעובר.דיכאוןהנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה אינה מיועדת לשימוש של למעלה מארבעה שבועות, מאחר שזה עלול להביא לירידה בהשפעתה (סבילות) ולהתפתחות של תלות (במיוחד אצל מטופלים שנוטלים גם תרופות אחרות להרגעה או לשינה, אצל אנשים השותים אלכוהול, עם רקע של מחלות נפש או התמכרויות).

הפסקה פתאומית, לאחר שימוש רצוף וממושך עלולה לגרור התפתחות תופעות גמילה, כגון: רעד, שלשולים, בחילות, הזעה, חרדה וחוסר שינה. במקרה של שימוש ממושך חשוב לרדת במינון בצורה הדרגתית, בהשגחת רופא. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות נשימה, בעיות בעבר של שימוש לרעה בתרופות, שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר, חולשת שרירים, מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת ריאות, נטילת תרופות אחרות, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, אפילפסיה (כפיון), הפרעה נפשית, הריון, דיכאון

תופעות לוואי

כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בעוצמה ובשכיחות שונות בין המטופלים. 
תופעות הלוואי של זופיקלון כוללות: טעם מר או מתכתי בפה או יובש בפה, בחילה או הקאה, הרגשת סחרור או ישנוניות, סיוטיים, כאב ראש, עייפות גופנית או נפשית. תופעות לוואי נדירות יותר הינן: עקצוץ, פריחה, בלבול, ירידה בחשק המיני, עצבנות, כעס או תוקפנות, נפילות (במיוחד בקרב קשישים), הפרעות בראייה. כמו כן, יתכנו טשטוש, ישנוניות וירידה בקואורדינציה גם ביום למחרת, לכן יש סיכון גבוה יותר בנהיגה, הפעלת מכונות ונפילות.

במקרים נדירים דווח גם על התנהגות סהרורית, כשאדם מבצע פעלות שונות כמו הליכה, נהיגה, הכנה או אכילת מזון, אך אינו ער ואינו מודע למתרחש סביבו.
יתכן קושי בריכוז והפרעה בדיבור.במקרה של תופעות לוואי הבאות יש לפנות מיד לטיפול רפואי: בעיות בזיכרון, הזיות, דיכאון או מחשבות אובדניות. 


 

שמות מסחריים

אימובאן Imovane סנופי אוונטיס נוקטורנו Nocturno יוניפארם נוקטורנו L.S. Nocturno L.S. יוניפארם