זולפידם

שייך לקבוצת:
שינה, תרופות ל
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

זולפידם הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות סטילנוקס, זודורם ואמביאן CR - המשתייך לקבוצת תרופות היפנוטיות מרגיעות לטיפול בבעיות שינה. לזולפידם השפעה מהירה יחסית ולכן הוא גם עוזר למי שמתקשה להירדם.


יעיל לטיפול ב:

זולפידם (סטילנוקס, זודורם, אמביאן CR) מיועד לטיפול בבעיות שינה הכוללות חוסר שינה, קשיי הירדמות והפרעות שינה, כמו נדודי שינה מזדמנים או נדודי שינה חולפים (נמשכים עד שבוע), ולשמירה על שינה רצופה.  

לרוב, הטיפול בזולפידם (סטילנוקס, זודורם, אמביאן CR) הוא קצר טווח (7 עד 10 ימים), ובכל מקרה לא יותר מארבע שבועות.


זולפידם (סטילנוקס, זודורם, אמביאן CR) לנדודי שינה ובעיות שינה אחרות


הנחיות חשובות

אם נוטלים זולפידם (סטילנוקס, זודורם, אמביאן CR) תקופה ממשוכת בצורה רציפה, הוא עלול לגרום לסבילות (ירידה הדרגתית בהשפעת התרופה). בנוסף, זולפידם עלול לגרום להתמכרות, לכן לא רצוי להשתמש בו יותר מארבעה שבועות ברציפות.

קראו עוד: נדודי שינה: כל ההרגלים שיעזרו לכם לישון טוב יותר - ואלו שיפריעו


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בזולפידם (סטילנוקס, זודורם, אמביאן CR) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

-אם שתיתם אלכוהול בערב או לפני השינה. 

-אם אין באפשרותכם לישון במשך 7-8 שעות ברציפות.

-אם כבר לקחתם תרופות אחרות שנועדו לסייע בבעיות שינה.

כמו כן, זולפידם (סטילנוקס, זודורם, אמביאן CR) אינו מיועד לטיפול בבעיות שינה אצל ילדים ומתבגרים עד גיל 18 שנים.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב זולפידם עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית כגון: תרופות נוגדות פסיכוזה, נוגדי דיכאון, נוגדי כאב אופיאטיים, תרופות לטיפול בנדודי שינה או חרדה, עלולות להגביר את ההשפעות של זולפידם על מערכת העצבים המרכזית ועלייה בסבירות לתופעות לוואי של שתי התרופות.

תרופות לטיפול בפטרת הנלקחות דרך הפה: קטוקונאזול, פלוקונאזול, איטראקונאזול ווורוקונאזול - עלולות להעלות את רמות הזולפידם בדם, וכן להגביר את תופעות הלוואי של התרופה.
ריפאמפין - עלול להפחית את יעילות זולפידם. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. ניתן לחצות את הטבליה, אך לא מומלץ לכתוש או ללעוס.

טבליות בשחרור מושהה. אין לחצות, לכתוש או ללעוס את הטבליות.תדירות וזמן נטילה: טבליה אחת ליום, סמוך לשינה. רצוי על קיבה ריקה (שעתיים אחרי ארוחה), כי מזון מאט מאד את השפעת התרופה.טווח המינון: מינון התחלתי לנשים 5-6.25 מ"ג ולגברים 5-12.5 מ"ג לפני השינה. מינון רגיל: 10 מ"ג בטבליה בשחרור מיידי, 6.25-12.5 מ"ג בטבליה בשחרור מושהה ליום. 
בכל מקרה, אין לעבור על טבליה אחת ביום.
תחילת השפעה: 30-60 דקות.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: מומלץ ליטול את התרופה על קיבה ריקה, שעה לפני או שעתיים אחרי הארוחה. מזון מפחית את ספיגת התרופה, ומעכב את פעילותה.אחסון:

לשמור במקום קריר (עד 25 מעלות) ויבש.

מנה שנשכחה: ניתן לקחת מיד כשנזכרים, בתנאי שמתאפשרת שינה של 7-8 שעות לאחר מכן. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אם לוקחים את התרופה ברציפות למשך פחות מעשרה ימים, אפשר להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר.

אך אם התרופה נלקחה לתקופה ממושכת יותר יש להיוועץ ברופא, והוא יפקח על ירידה הדרגתית במינון. במקרים נדירים, הפסקה פתאומית לאחר שימוש קבוע וממושך עלולה להוביל לתופעות גמילה כגון: רעד, שלשולים, בחילות, הזעה, חרדה וחוסר שינה. 
מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה לא רגילה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש, אלא בהוראת רופא. התרופה עלולה לגרום לדיכוי נשימה אצל ילודים שאמאותיהם השתמשו בתרופה סמוך לפני הלידה. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תרופה זו אינה מיועדת לשימוש ארוך-טווח.

שימוש קבוע בתרופה למשך מספר שבועות עלול להביא לסבילות (ירידה בהשפעה), כי הגוף מתרגל לתרופה. במקרים מסוימים שימוש ממושך עלול לגרום לשינויים בהתנהגות ולהופעת מחשבות טורדניות.

גמילה פתאומית מהתרופה לאחר שימוש קבוע וממושך עלולה להוביל לתופעות לוואי, כגון: רעד, שלשולים, בחילות, הזעה, חרדה וחוסר שינה. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות נשימה, מחלת ריאות, מחלת כבד, מחלת כליה, חולשת שרירים, שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר, בעיות בעבר של שימוש לרעה בתרופות, הפרעה נפשית, דיכאון, מחשבות התאבדות, הריון

תופעות לוואי

כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בעוצמה ובשכיחות שונות בין המטופלים. 
תופעות הלוואי השכיחות ביותר של סטילנוקס, זודורם ואמביאן CR עלולות לכלול: כאב ראש, נמנום, סחרחורת, פגיעה בערנות, שלשול, כאב גב, יובש בפה, סינוסיטיס, הפרעה בראייה, זיהומים בדרכי השתן, אך השפעות אלה פוחתות בדרך כלל לאחר הימים הראשונים של הטיפול. 

כמו כן, יתכנו טשטוש, ישנוניות וירידה בקואורדינציה גם ביום למחרת, לכן יש סיכון גבוה יותר בנהיגה, הפעלת מכונות ונפילות.

תופעות הלוואי חמורות יותר של סטילנוקס, זודורם ואמביאן CR קשורות להשפעה המדכאת של זולפידם על מערכת העצבים המרכזית וכוללות: חרדה, ירידה בזיכרון, ירידת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה, מחשבות והתנהגויות לא רגילות (עוינות, חברתיות מוגזמת, בלבול, חוסר מנוחה, הזיות, החמרת דיכאון או מחשבות אובדניות).

במקרים נדירים דווח גם על הליכה, אכילה, קיום יחסי מין או ביצוע פעולות אחרות בזמן שאדם אינו ער ואינו מודע למתרחש סביבו, במיוחד כשנוטלים זולפידם יחד עם תרופות מרגיעות אחרות או שותים אלכוהול. 

שמות מסחריים

סטילנוקס Stilnox מדיליין זודורם Zodorm יוניפארם אמביאן CR Ambien CR סנופי אוונטיס