טולטרודין

שייך לקבוצת:
תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טולטרודין היא תרופה המיועדת לטיפול במצבי פעילות יתר של שלפוחית השתן, המתבטאים בדחיפות ותכיפות במתן השתן ובאי שליטה במתן השתן. טולטרודין חוסם קולטנים של המעביר העצבי אצטילכולין המצויים בשרירים חלקים ובבלוטות (קולטנים אלו נקראים קולטנים מוסקריניים), וכך מעכב את התכווצות שלפוחית השתן, מרפה את שריר השלפוחית, ומאפשר אגירה גדולה יותר של השתן בשלפוחית, במקום השתנה מרובה. אולם, פעילות החומר עלולה להביא גם לתופעות לוואי כגון: יובש בפה, יובש בעין, יובש בעור ועצירות. טולטרודין נחקרה רבות בקרב אוכלוסיית הקשישים, והיא התרופה האנטי-מוסקרינית המועדפת לטיפול בפעילות יתר של שלפוחית השתן בקרב אוכלוסייה זו.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות בעלות השפעה אנטיכולינרגית] כגון: בופרופיון, קלוזאפין, אולאנזאפין, מאפרוטילין, דיזופיראמיד, נוגדי דיכאון טריציקליים, תרופות נוגדות פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים - השפעה מוגברת על תופעות הלוואי. יש צורך בהתאמת המינונים. [וארפארין]: השילוב של טולטרודין ווארפארין הגביר את הסיכון לדימום יתר. יש לבצע ניטור קפדני של ערכי INR, ולהפחית את מינון הוארפארין. [קטוקונאזול]: טולטרודין עלול לפגוע בפעילות הקטוקונאזול. מומלץ להחליף את הקטוקונאזול לתרופה אחרת ממשפחה זו. [תרופות אנטי פטרייתיות אחרות] כגון: איטראקונאזול, פלוקונאזול - ההמלצה היא כי חולים הנוטלים תרופות אלו, לא יקבלו יותר מ 2 מ"ג טולטרודין ליום. [טופיראמאט]: שילוב של טולטרודין עם טופיראמאט עלול להביא לעלייה מוגברת בחום הגוף. יש להימנע מחשיפה לחום, ולשים לב במקרים של עלייה בחום הגוף, הזעה לא רגילה, טשטוש וחולשה. [משככי כאבים נארקוטיים] כגון: קודאין, מורפין, אוקסיקודון - שימוש בתרופות אלו בשילוב עם טולטרודין עלול להוביל לעצירות חמורה וחסימת מעיים. [נוגדי חומציות]: יש להקפיד על מרווח של שעתיים לפחות בין נטילת התרופות. [תרופות בעלות השפעה כולינרגית] כגון תרופות לטיפול במחלת האלצהיימר: ממאנטין (אביקסה), דונפזיל (אריספט), ריבאסטיגמין (אקסלון) - טולטרודין עלול לפגוע ביעילות הטיפול בתרופות אלו. מומלץ להימנע משימוש בטולטרודין, או להפחית מהמינון שלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות בשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום. טבליות בשחרור מושהה (SR): פעם ביום.טווח המינון: 2-4 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 1-2 שעות. טבליות בשחרור מושהה: 2-6 שעות.משך השפעה: 12 שעות. טבליות בשחרור מושהה: 24 שעות.תזונה: מזון אינו משפיע על פעילות התרופה, אולם מומלץ להגביל צריכת קפה, תה ואלכוהול, שכן אלו עלולים להחמיר את תסמיני המחלה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות מייד לחדר מיון, ולנקוט באמצעי חירום במקרה של דפיקות לב, עוויתות, חום, התייבשות, או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על בעיות מיוחדות באנשים הנוטלים תרופה זו לתקופה ממושכת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של חסימה של דרכי השתן, ברקית (glaucoma), חסימת מעי, מחלת כבד, מחלת כליה, הפרעות בקיבה, מחלת עצבים, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), אלצהיימר (Alzheimer)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות האפשריות הן: יובש בפה, הפרעות בעיכול, כאבי ראש, סחרחורת, עצירות, ועיניים יבשות. מומלץ למצוץ סוכריה יבשה ללא סוכר ולשתות הרבה מים, כדי להתגבר על היובש בפה. ניתן להשתמש בטיפות עיניים המעניקות לחות כדי להתגבר על עיניים יבשות.

שמות מסחריים

דטרוסיטול SR Detrusitol SR פייזר ישראל טולטרודין E.R טבע Tolterodine E.R. Teva טבע