אוקסיבוטינין
שייך לקבוצת:
מרפי שרירים בעלי פעילות מקומית, תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אוקסיבוטינין היא תרופה המיועדת לטיפול במצבי פעילות יתר של שלפוחית השתן, המתבטאים בדחיפות ותכיפות במתן השתן ובאי שליטה במתן השתן. לאוקסיבוטינין פעילות אנטיכולינרגית (בדומה לאטרופין), ובמידה רבה יותר, פעילות נוגדת עוויתות (בדומה לפאפאברין). תכונות אלו גורמות להרפייה של שריר שלפוחית השתן ולדיכוי התכווצויות בלתי רצוניות של שריר שלפוחית השתן. התוצאה היא אגירה גדולה יותר של השתן בשלפוחית, והפחתה בצורך להשתין. בניגוד לפאפאברין, אוקסיבוטינין אינה משפיעה על השריר החלק של כלי הדם, אך יחד עם זאת, הפעילות האנטיכולינרגית אינה סלקטיבית ותורמת לתופעות לוואי כגון: יובש בפה, יובש בעין, יובש בעור ועצירות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות בעלות השפעה אנטיכולינרגית] כגון: בופרופיון, קלוזאפין, אולאנזאפין, מאפרוטילין, דיזופיראמיד, נוגדי דיכאון טריציקליים, תרופות נוגדות פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים - השפעה מוגברת על תופעות הלוואי. יש צורך בהתאמת המינונים. [תרופות אנטי פטרייתיות] כגון: קטוקונאזול, איטראקונאזול- אוקסיבוטינין עלול לפגוע בפעילות תרופות אלו. בנוסף תרופות ממשפחה זו עלולות להעלות את רמות האוקסיבוטינין בדם. מומלץ להחליף לתרופה אנטיפטרייתית אחרת או להפחית את מינון האוקסיבוטינין. [משככי כאבים נארקוטיים] כגון: קודאין, מורפין, אוקסיקודון - שימוש בתרופות אלו בשילוב עם אוקסיבוטינין עלול להוביל לעצירות חמורה וחסימת מעיים. [טופיראמאט]: שילוב של אוקסיבוטינין עם טופיראמאט עלול להביא לעלייה מוגברת בחום הגוף. יש להימנע מחשיפה לחום, ולשים לב במקרים של עלייה בחום הגוף, הזעה לא רגילה, טשטוש וחולשה. [נוגדי חומציות]: יש להקפיד על מרווח של שעתיים לפחות בין נטילת התרופות. [תרופות בעלות השפעה כולינרגית] כגון תרופות לטיפול במחלת האלצהיימר: ממאנטין (אביקסה), דונפזיל (אריספט), ריבאסטיגמין (אקסלון) - אוקסיבוטינין עלול לפגוע ביעילות הטיפול בתרופות אלו. מומלץ להימנע משימוש באוקסיבוטינין, או להפחית מהמינון שלו.

דיגוקסין/ניטרופורנטואין: אוקסיבוטינין עלול להעלות רמותיהם בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות בשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: מבוגרים: 2-4 פעמים ביום. ילדים: 2-3 ביום. טבליות בשחרור מושהה: פעם ביום.טווח המינון: מבוגרים: 10 עד 20 מ"ג ליום. ילדים מעל גיל 6 שנים: 10 עד 15 מ"ג ליום. טבליות בשחרור מושהה: מבוגרים: 5-30 מ"ג ליום. ילדים מעל גיל 6 שנים: 5 עד 20 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 30-60 דקות. שחרור מושהה: ריכוזי התרופה בגוף מגיעים לשיא תוך 4-6 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 6-10 שעות. שחרור מושהה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות. התרופה נספגת מהר יותר על קיבה ריקה. מומלץ להגביל צריכת קפה, תה ואלכוהול, שכן אלו עלולים להחמיר את תסמיני המחלה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות מייד לחדר מיון, ולנקוט באמצעי חירום במקרה של דפיקות לב, עוויתות, חום, התייבשות, או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על בעיות מיוחדות באנשים הנוטלים תרופה זו לתקופה ממושכת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של חסימה של דרכי השתן, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), ברקית (glaucoma), חסימת מעי, הפרעות בקיבה, מחלת עצבים, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), מחלת לב, מחלת כבד, אלצהיימר (Alzheimer), פעילות יתר של בלוטת התריס

תופעות לוואי

אוקסיבוטינין נסבלת הטב בדרך כלל. תופעות הלוואי האפשריות הנפוצות הן: יובש בפה, עיניים יבשות, הפרעות בעיכול, עצירות או שלשול, כאבי ראש, סחרחורת. מומלץ למצוץ סוכריה יבשה ללא סוכר ולשתות הרבה מים, כדי להתגבר על היובש בפה. ניתן להשתמש בטיפות עיניים המעניקות לחות כדי להתגבר על עיניים יבשות. תופעות לוואי נדירות כוללות: מכת חום, ועלייה מוגזמת בחום הגוף. מומלץ להימנע משהייה במקומות חמים מידי.

שמות מסחריים

לירינל Lyrinel ג'נסן סילאג נוביטרופן Novitropan כצט