ביפרידן

שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ביפרידן היא תרופה אנטיכולינרגית המיועדת לטיפול במחלת פארקינסון, ולטיפול בתסמינים פארקינסוניים (נקראים גם "תסמינים חוץ-פיראמידאליים") הנובעים משימוש בתרופות מסויימות, בעיקר תרופות נוגדות פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים. הפעילות האנטיכולינרגית מביאה להקלה על קישיון השרירים, מפחיתה הזעה וריור, משפרת את ההליכה ומפחיתה את הרעד האופיניים לתיסמונת זו. כמו כל התרופות האנטיכולינרגיות, ביפרידן עלולה לגרום למיגוון של תופעות לוואי. יש לשקול את חשיבותן של תופעות אלה לעומת התועלת שבתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות בעלות השפעה אנטיכולינרגית] כגון: בופרופיון, קלוזאפין, אולאנזאפין, מאפרוטילין, דיזופיראמיד, נוגדי דיכאון טריציקליים, תרופות נוגדות פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים - השפעה מוגברת על תופעות הלוואי. יש צורך בהתאמת המינונים. [אנטיהיטאמינים]: ביפרידן עלול להגביר השפעותיהן של תרופות אלה. [משככי כאבים נארקוטיים] כגון: קודאין, מורפין, אוקסיקודון - שימוש בתרופות אלו בשילוב עם ביפרידן עלול להוביל לעצירות חמורה וחסימת מעיים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום.טווח המינון: פארקינסוניזם: מינון התחלתי: 1 מ"ג (חצי טבליה) פעמיים ביום. לעלות בהדרגה עד ל 2 מ"ג (טבליה אחת) 3 עד 4 פעמים ביום. טיפול בתסמינים פארקינסוניים ("חוץ-פיראמידאליים"): 2 מ"ג (טבליה אחת), 3 עד 4 פעמים ביום.תחילת השפעה: שעה עד שעה וחצי.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: יש ליטול עם האוכל.  אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות מייד לחדר מיון, ולנקוט באמצעי חירום במקרה של דפיקות לב, עוויתות, חום, התייבשות, או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון האפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על בעיות מיוחדות באנשים הנוטלים תרופה זו לתקופה ממושכת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), חסימת מעי, כיב קיבה, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), מחלת המעי הגס, חסימה של דרכי השתן, פעילות יתר של בלוטת התריס

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי של תרופה זו נובעות מפעולתה האנטיכולינרגית, וכוללות: יובש בפה, יובש בעור, יובש באף, עיניים יבשות, קושי בהשתנה ועצירות. לעיתים ניתן להפחית מחומרתן של תופעות אלה על ידי הפחתת המינון.

שמות מסחריים

דקינט Dekinet רפא