נורטריפטילין
שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון, נוגדי דיכאון טריציקליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


נורטריפטילין הינה תרופה לטיפול בדיכאון ממשפחת התרופות הטריציקליות. בנוסף, משמשת נורטריפטילין לטיפול גם בכאב עצבי חמור וממושך, בהפרעות חרדה, וכן בהרטבות לילה. נורטריפטילין עלולה לגרום למגוון תופעות-לוואי, ובמינון עודף עלולה להביא לחוסר הכרה ולהפרעות קצב מסוכנות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית כגון: בנזודיאזפינים, פנותיאזינים, אנטיהיסטאמינים, נרקוטיקה ובארביטוראטים]:נורטריפטילין עלול להגביר את השפעותיהן של תרופות אלה ואת ההשפעה הסדטיבית. לפיכך, בשילוב התרופות יש להתאים מינון. [חומרים סימפאתומימטיים המצויים בכדורי מרץ, נוגדי תיאבון, או בתכשירים המכילים חומרים אלו המשמשים לטיפול בשיעול, נזלת או אסתמה]: עלולים לגרום להשפעה מצטברת על העלאת לחץ הדם וגירוי הלב (טכיקרדיה). [טיפות אף וחומרים המשמשים לאילחוש מקומי של העור]: חלקם מכילים חומרים סימפאתומימטיים (כגון: אפינפרין ונוראפינפרין),. ונורטריפטילין עלול להגביר את פעולתם. [תרופות בעלות השפעה אנטיכולינרגית כגון: בופרופיון, קלוזאפין, אולאנזאפין, מאפרוטילין ודיזופיראמיד] –בנטילת התרופות יחד תתקיים השפעה מוגברת שלתופעות הלוואי ולפיכך, יש צורך בהתאמת המינונים. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: קיימת אפשרות לתגובה חמורה בנטילת התרופות יחד. בשל כך, תרופות אלה ניתנות יחד עם נורטיריפטילין רק במקרים יוצאי דופן ותחת השגחה קפדנית. [ציסאפריד]: בשילוב התרופות ישנו סיכון לאי סדירות בקצב הלב. לפיכך, יש להימנע משילוב זה. [סימטידין] מעלה ריכוז של נורטיריפטילין בדם, ומגביר את תופעות הלוואי שלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: 25 מ"ג 3-4 פעמים ביום. קשישים ובני-נוער: 30-50 מ"ג ליום במנות מחולקות. יש להתחיל במינון נמוך ולעלות בהדרגה.תחילת השפעה: חלק מהשפעות התרופה מורגשות תוך שעות ספורות, אך עשויים לחלוף 2-6 שבועות עד שההשפעה הנוגדת דיכאון תורגש במלואה.משך השפעה: בטיפול ממושך ההשפעה הנוגדת דיכאון יכולה להימשך מספר שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה ללא ייעוץ רפואי. הפסקת התרופה חייבת להיעשות בירידה מדורגת במינון.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. יש לנקוט פעולת חירום במקרה של איבוד ההכרה.

אזהרות

הריון: לא מומלץ. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת סיכון אפשרי לעובר. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפיות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, הפרעות קצב בלב, חסימת מעי, ברקית (glaucoma), אצירת שתן, אפילפסיה (כפיון), פעילות יתר של בלוטת התריס, הפרעה נפשית, מחלת כבד, סוכרת, הפרעות נשימה, מחלת פארקינסון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של התרופה הינן: סחרחורת, כאבי ראש, פגיעה בעירנות, יובש בפה, עצירות, עלייה במשקל, רגישות יתר לאור וחולשה.

שמות מסחריים

נורטילין Nortylin רקח