ואלסארטן
שייך לקבוצת:
חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2, יתר לחץ דם, לטיפול, מרחיבי כלי דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ואלסרטן (Valsartan) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות בשם דיובאן, וקטור, ואלסרטן דקסל. ואלסרטן שייך לקבוצת חוסמי הקולטנים לאנגיוטנסין 2. אנגיוטנסין 2 הוא חומר שמיוצר באופן טבעי בגופנו והוא מעודד את התכווצות כלי הדם. חסימת השפעתו באמצעות ואלסרטן (דיובאן) מאפשרת לכלי הדם להתרחב. 

תרופות בשילוב ואלסרטן: ואלסרטן נמצא גם בתרופות קו-דיובאן, דופלקס, וקטור פלוס, אקספורג' בשילוב עם הידרוכלורותיאזיד (חומר פעיל בעל השפעה משתנת, שגם תורמת להורדת לחץ הדם).


יעיל לטיפול ב: 

ואלסרטן (דיובאן) מיועד לטיפול באי ספיקת לב, לחץ דם גבוה ולאחר אוטם שריר הלב. איזון לחץ הדם מסייע להפחית את הסיבוכים שהוא גורם ואת הסיכון להתקף לב או לשבץ מוחי.

כמו כן, הרופא יכול לרשום לך את התרופות המשולבות לטיפול בלחץ דם גבוה שאינו מאוזן באמצעות הטיפול בתרופות שמכילות ואלסרטן לבד.

ואלסרטן (דיובאן) לטיפול בלחץ דם גבוה ומחלות לב


הנחיות חשובות: 

במקרים נדירים, ואלסרטן (דיובאן) עלול לגרום לסחרחורת. לכן מומלץ להיזהר בנהיגה עד שמסתגלים להשפעת התרופה.


מתי אסור להשתמש בתרופה:

אין להשתמש ואלסרטן (דיובאן) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את בהריון, מתכננת הריון או בזמן הנקה. 

-אם יש לך בעיות חמורות בכבד או בדרכי מרה.

-טיפול בו זמני בתרופה המכילה אליסקירן.תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות ממשפחת מעכבי האנזים ACE] ביחד עם [תרופות ממשפחת חוסמי בטא] וואלסארטאן: שילוב זה הראה עליה בתחלואה ובתמותה אצל חולי אי ספיקת לב, ולכן אינו מומלץ. [שימוש במלחי אשלגן, משתנים משמרי אשלגן (אמילוריד, ספירונולקטון)] יחד עם ואלסארטאן עלול להעלות רמות אשלגן בדם, ולגרום להיפרקאלמיה. יש להימנע משילוב זה. [תרופות להורדת לחץ דם]: ואלסארטאן מגביר את ההשפעה של תרופות אחרות להורדת לחץ דם. תופעה זו לעיתים רצויה, אולם יש להתאים את המינונים. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (נאפרוקסן, אינדומטאצין, פירוקסיקאם) ] עלולים להפחית מההשפעה נוגדת לחץ הדם של ואלסארטאן. [ליתיום]: ואלסארטאן מעלה רמות ליתיום בדם. עלולות להופיע תופעות לוואי חמורות של עודפי ליתיום. יש להימנע משילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: יתר לחץ דם: פעם ביום. אי ספיקת לב: פעמיים ביום.טווח המינון: 80-320 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 2-6 שעות. ירידה מקסימלית בלחץ הדם נראית לאחר 4 שבועות בד"כ.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מיקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא מייד.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בואלסרטן בהריון, מחשש למומים בעובר המתפתח.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: רצוי לבצע בדיקות תקופתיות של דם ושתן, לבדיקת תפקוד הכליות והכבד ובדיקת רמת המלחים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם, שימוש בתחליפי מלח על בסיס אשלגן, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב בדרך-כלל. תופעות לוואי אפשריות הן: כאבי ראש, סחרחורת, עייפות, דלקת הלוע, שיעול, שלשול, הפרעות בעיכול.

שמות מסחריים

דיובאן Diovan פרמה-אקסל ואלסרטן דקסל Valsartan dexcel דקסל וקטור Vector יוניפארם