קלוראזפאט

שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

קלוראזפאט דיפוטאסיום היא תרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים, המיועדת לטיפול קצר טווח במצבי חרדה ומתח, לטיפול בגמילה מאלכוהול, ולהקלת התקפים אפילפטיים.

התרופה מתפרקת במערכת העיכול לדסמתילדיאזפאם, המטבוליט הפעיל של דיאזפאם ורק אז הופכת פעילה. על כן היא משפיעה לאט יותר יחסית לדיאזפאם. עם זאת, קלוראזפאט מאופינת בהשפעה מהירה יחסית לבנזודיאזפינים אחרים, ובמשך זמן פעולה ארוך.

התרופה עלולה להביא לסבילות אם לוקחים אותה באופן סדיר לתקופה ממושכת, והשפעותיה עשויות לפחות עם הזמן.

שינוי לתרופה אחרת או הפסקת הטיפול בקלוראזפאט לזמן מה יכולים להחזיר את השפעותיה הרצויות של התרופה. רצוי שטיפול ארוך טווח בקלוראזפאט יעשה תחת השגחה רפואית בלבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית]: תרופות שיש להן השפעה מדכאת על מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות נוגדות פסיכוזה, תרופות נוגדות פירכוסים ואלכוהול, עלולות להגביר השפעות אלה של קלוראזפאט. [סימטידין, קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, מעכבי פרוטאז לטיפול באיידס, תרופות נגד פטרת ממשפחת ה"azole", פלואוקסטין, פלובוקסאמין ועוד] עלולים להעלות את ריכוז הקלוראזפאט ואת הסיכון לתופעות לוואי לא רצויות. [איטראקונאזול, פלוקונאזול וקטוקונאזול] מגבירים את השפעת קלוראזפאט בדם ועלולים להביא לתופעות לוואי לא רצויות כגון נמנום, עייפות, הפרעות בדיבור וכו'. [גלולות למניעת הריון]: בשילוב התרופות תיתכן ירידה בפירוק קלוראזפאט והעלאת ריכוזו בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: חרדה: 2-3 פעמים ביום, או כמנה אחת לפני השינה. גמילה מאלכוהול: 2-4 פעמים ביום. התקפים אפילפטיים: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: חרדה: 5 עד 60 מ"ג ליום. גמילה מאלכוהול: 30 עד 90 מ"ג ליום. התקפים אפילפטיים: מבוגרים: 15-90 מ"ג ליום, ילדים מעל גיל 9 שנים: 5 עד 60 מ"ג ליום. עלייה או ירידה במינון נעשית בהדרגה.תחילת השפעה: 1-2 שעות.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אם לוקחים את התרופה ברציפות למשך פחות מעשרה ימים, אפשר להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר. אך אם התרופה נלקחה לתקופה ממושכת יותר יש להיוועץ ברופא, והוא יפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית של התרופה עלולה לגרום לתסמיני גמילה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות יותר עלולות לגרום תרדמה יתרה. יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: בנזודיאזפינים עלולים לגרום מומים ביילוד אם נוטלים אותם בתחילת ההריון. סיכון להשפעות שליליות בתינוקות לאמהות שנטלו בנזודיאזפין בתקופת ההריון, כגון: ירידה משמעותית בחום הגוף, דיכוי נשימה, קשיי אכילה ועוד. מומלץ להימנע משימוש בתרופה בתקופת ההריון במיוחד בשליש הראשון וסמוך ללידה, אלא אם אין ברירה אחרת, ולתת במנות נמוכות או כמנה בודדת בשליש השני והשלישי להריון (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תרופה זו אינה מיועדת לרוב לשימוש ארוך-טווח. שימוש סדיר בה למשך כמה שבועות עלול להביא לירידה בהשפעתה ככל שהגוף מסתגל אליה. כמו כן, תרופה זו עלולה לגרום להתרגלות אם נוטלים אותה תקופה ממושכת. גמילה פתאומית מהתרופה לאחר שימוש קבוע וממושך עלולה להוביל לתופעות לוואי, כגון: אי-שקט, עצבנות וחוסר שינה. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן: כאבי בטן, בלבול, דיכאון, הזעה, בחילה, בעת-אור, רעד, חרדה וחוסר שינה. במיקרה של שימוש ממושך חשוב לרדת במינון בצורה הדרגתית, בהשגחת רופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעה נפשית, הפרעה נוירולוגית, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, מחלות דרכי הנשימה, ברקית (glaucoma), מחלת כבד, מחלת כליה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של תרופה זו קשורות להשפעותיה על מערכת העצבים המרכזית. תופעות אלה, הכוללות תרדמה וסחרחורת, פוחתות בדרך כלל לאחר ימים מספר, ואם הן מטרידות ניתן להפחיתן על ידי התאמת המינון.

שמות מסחריים

טרנקסל Tranxal כצט