טרמדול
שייך לקבוצת:
כאב, משככי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

טרמדול מיועד לשיכוך כאבים ממקורות שונים בדרגה בינונית עד חמורה. טרמדקס שייך לקבוצת משככי כאב אופיואידיים, אך הוא אינו נרקוטי.
תרופות ממשפחת האופיואידים עלולות לגרום להתמכרות, בעיקר בשימוש ממושך, והן בעלות פוטנציאל לשימוש לרעה ולמינון יתר. תגובה למינון יתר יכולה להתבטא בנשימה איטית ואף לגרום למוות.  ודא כי אתה מכיר את שם התרופה, המינון שאתה לוקח, תדירות המתן, משך הטיפול, תופעות הלוואי והסיכונים הפוטנציאליים.

במקרים הבאים אין להשתמש בטרמדקס (טרמדול): 

רגישות לחומר הפעיל בטרמדקס (טרמדול הידרוכלוריד), לאחד ממרכיבי התרופה האחרים או לחומרים אופיואידיים.

הריון או הנקה.

במהלך או עד 14 ימים מסיום נטילת תרופות מקבוצת מעכבי MAO לטיפול בדיכאון .

במהלך טיפול גמילה מחומרים נרקוטיים או כתחליף בגמילה מסמים.

בעת הרעלה חריפה של אלכוהול, תרופות להרגעה, גלולות שינה, משככי כאבים או תרופות פסיכוטרופיות אחרות (תרופות המשפיעות על מצב הרוח והרגשות).

אפילפסיה שאינה נשלטת כהלכה.

אי ספיקת כבד או כליות חמורה (פינוי קראטינין מתחת ל 10 - מ"ל/דקה).

לטיפול בילדים מתחת לגיל 14.

מטופלים עם נטיות אובדניות, או נטייה להתמכרות או תלות בסמים/תרופות או אלכוהול.


חשוב לשים לב:

אין להשתמש בטרמדול לשיכוך כאבים קלים, לעיתים קרובות או תקופה ממושכת בלי להיוועץ ברופא.

השימוש בטרמדול מחייב זהירות במטופלים הנמצאים בסיכון לדיכוי נשימתי ובטיפול בקשישים (מעל גיל 65).תגובה עם תרופות אחרות:

הסיכון לתופעות לוואי עלול לעלות אם נוטלים תרופות הבאות יחד עם טרמדול

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: פנותיאזינים, מרפי שרירים, תרופות להרגעה, לשינה, לטיפול בפרקינסון, לטיפול אפילפסיה, נגד אלרגיות, חומרי הרדמה לניתוחים ומשככי כאבים אחרים כגון מורפין, קודאין (גם כתרופה לשיעול) ואלכוהול - קיים סיכון לתחושת נמנום או עילפון, אם זה קורה – יש להודיע לרופא.

תרופות העלולות לגרום לפרכוסים כגון נוגדות דיכאון מסוימות או אנטי פסיכוטיות - שימוש במקביל עלול להגביר את הסיכוי להתקף פרכוסים. נטילת טרמדול מגבירה את סכנת הפרכוסים במטופלים המשתמשים במקביל ב: מעכבים סלקטיביים של קליטה חוזרת של סרוטונין (SSRI) או נוגדי דיכאון טריציקליים (TCA) תרכובות טריציקליות אחרות או אופיואידים אחרים, מעכבי MAO, תרופות נוירולפטיות או תרופות אחרות המורידות את סף הפרכוסים.

 תרופות מסוימות נגד דיכאון, כגון: מעכבים סלקטיביים של קליטה חוזרת של סרוטונין (SSRI), מעכבי MAO, נוגדי דיכאון טריציקליים TCA, מעכבי קליטה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין SNRI, טריפטנים, לינזוליד, ליתיום, או תרופה צמחית היפריקום - עלול להיגרם "סינדרום הסרוטונין".

נוגדי קרישה ממשפחת נגזרות קומרין (כגון וורפרין) – תתכן השפעה על פעילותם לגבי קרישת דם, העלול להוביל לדימום.

דיגוקסין – שימוש בו-זמני עם טרמדול יכול להעלות את הסיכון לרעילות של דיגוקסין.

קווינידין, פלואוקסטין, פארוקסטין, אמיטריפטילין, קטוקונאזול, אריתרומיצין.


ההשפעה משככת הכאב של התרופה עלולה להיות מופחתת ומשך זמן ההשפעתה קצר יותר אם נוטלים תרופות המכילות:

קרבמאזפין (לטיפול בהתקפי אפילפסיה – השימוש יחד עם טרמדול טבליות אינו מומלץ.

משככי כאבים מסוימים כמו: פנטאזוצין, בופרנורפין, נאלבופין.

אונדנסטרון (לטיפול בבחילות).

ריפמפיצין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות מציצה (טרמדקס פלאשטב), כמוסות, טיפות לשתייה, זריקות, פתילות.

אין ללעוס, לחצות או לכתוש את הטבליות!

תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום. טבליות לשחרור מושהה: פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים וילדים מעל גיל 14: טבליות/ כמוסות/ פתילות: 100 עד 400 מ"ג ליום. טיפות (100 מ"ג/מ"ל): 20 טיפות (50 מ"ג) עד 40 טיפות 2-4 פעמים ביום. אין לעלות על 160 טיפות (400 מ"ג ליום).

זריקות: זריקה אחת (100 מ"ג), 2-4 פעמים ביום. אין ליטול יותר מ 100 מ"ג למנה. המינון המירבי הוא 400 מ"ג ליום.

למבוגרים מעל גיל 75 המינון המירבי הוא: 300 מ"ג ליום. עלייה או ירידה במינון צריכה להעשות בהדרגה.

תחילת השפעה: תוך שעה, כאשר נלקח דרך הפה. דקות ספורות כאשר ניתן בהזרקה.משך השפעה: 6 שעות.תזונה: מזון אינו משפיע על הפעילות של טרמדול וניתן ליטול אותו ללא תלות בזמני הארוחות. אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה של טרמדול, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת טרמדול בפתאומיות ללא ייעוץ רפואי. ירידה הדרגתית במינון, תמנע תופעות לוואי בלתי רצויות. מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום אם מופיעים תסמינים כגון נשימה איטית או לא סדירה, תרדמה עמוקה או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש בטרמדול בהריון.

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

שימוש ממושך בטרמדול עלול לגרום לתלות פיזית ונפשית! דווחו תסמיני גמילה, כגון: הזעה, שלשול, בחילה, רעד וחרדה, בעקבות הפסקה פתאומית בתרופה.

שימוש ממושך עלול לגרום לסבילות (השפעות התרופה עלולות לפחות עם הזמן ויהיה צורך במנות גדולות יותר).

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הפרעות נשימה, אפילפסיה (כפיון), מחלה בדרכי העיכול, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, מחלת כליה, מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות הלוואי נפוצות יותר במינונים הגבוהים של טרמדול  או בהזרקה לוריד: סחרחורת, כאבי ראש, בחילה או הקאה, עצירות, גירוד, חולשה, הזעה, הפרעות בעיכול, יובש בפה, ושלשול. עלייה או ירידה הדרגתית במינון מפחיתה את שיעור תופעות הלוואי.


יש להפסיק את השימוש בטרמדקס (טרמדול) ולפנות מיד לרופא במקרים הבאים:

תגובות אלרגיות המתבטאות למשל בהתנפחות הפנים, הלשון, הגרון או הלוע, קושי בבליעה, פריחה בעור או חרלת יחד עם קשיי נשימה, צפצופים בנשימה והתנפחות העור.

שוק (כשל פתאומי במחזור הדם).

עוויתות (הסיכון עולה בלקיחת מינונים גבוהים).

פריחה חמורה עם אדמומיות, קילוף והתנפחות העור אשר דומה לכווית חמורות (טוקסיק אפידרמל נקרוליזיס), או מופיעה צורה חמורה של פריחה בעור עם הסמקה, חום, שלפוחיות וכיבים (תסמונת סטיבנס-ג'ונסון).

הזעת יתר, בעיות בלב או בכלי דם, לחץ דם נמוך, השתנה מוגברת, ירידה במתן השתן, חוסר תיאום בתנועות הגוף ובהליכה, הפרעות בראיה, דופק מהיר, בלבול, שינוי בקצב הלב, עקצוצים בגפיים, ירידה בתפקוד קוגניטיבי העלולה לגרום לטעויות בשיפוט (נדירות), לעתים נדירות דווח על כאב גרון או חום גבוה באופן קבוע.

מינון יתר.

שמות מסחריים

טרמדקס Tramadex דקסל טרמל Tramal טקאו-פארם-ליברה טרמדקס טבליות מציצה Tramadex flash tabs דקסל טרמדקס OD Tramadex OD אילי לילי טרמה Trama רפא טרמדול Tramadol פארמלוג'יק