אטוריקוקסיב (ארקוקסיה)

שייך לקבוצת:
מעכבי COX 2 סלקטיביים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אטוריקוקסיב (Etoricoxib) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם ארקוקסיה (Arcoxia). אטרקוקסיב שייך לנוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's) מהדור החדש - מעכבי COX-2 סלקטיביים. קבוצה זו גורמת לפחות תופעות לוואי בקיבה בהשוואה לתרופות הוותיקות.


יעיל לטיפול ב: 

אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) מיועד לטיפול בכאב, נפיחות ודלקת במפרקים ובשרירים כתוצאה מדלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס), שנגרמת עקב שחיקת הסחוס; דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס); דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis) ושיגדון (גאוט). 

בנוסף, הרופא יכול להמליץ על אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) למשך מספר ימים כדי להקל על כאבים לאחר ניתוחי שיניים או חניכיים.


הנחיות חשובות: 

לא רצוי להשתמש באטוריקוקסיב (ארקוקסיה) אם אתם סובלים מבעיות לב, כולל אי-ספיקת לב (בינונית או חמורה), מחלת כלי דם היקפית או כאב בחזה, או שעברתם התקף לב, ניתוח מעקפים או כל סוג של ארוע מוחי. 

טיפול ממושך באטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia)  עלול להעלות במעט את הסיכון להתקף לב ושבץ מוחי, במיוחד אצל חולים עם סיכון גבוה למחלות לב.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש באטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים אחרים בתרופה.

-רגישות לתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידליות (NSAID's), כולל אספירין ומעכבי COX-2 אחרים. 

-אם את בהריון או מניקה.

-אם אתם סובלים מכיב פעיל, דימום בקיבה או במעיים או מחלת מעיים דלקתית כמו קרוהן, דלקת כיבית של המעי הגס או דלקת המעי הגס.

-אם יש לכם מחלת כבד או כליות חמורה.

-אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה, אך אינכם מצליחים לאזן אותו באמצעות תרופות.אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) אינה מיועדת לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 16 שנים.


תגובה עם תרופות אחרות: שילוב אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:


אספירין - ניתן להשתמש באטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) ביחד עם אספירין במינון נמוך, המיועד למניעת התקף לב, אולם תיתכן הגברת סיכון לתופעות הלוואי במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לא סטרואידלים אחרים (כולל מינון גבוה של אספירין) - אין ליטול יחד עם אטוריקוקסיב עקב הסיכון לדימומים במערכת העיכול. 

וורפארין - סיכון מוגבר לדימומים. יש להשתמש בזהירות.

תרופות משתנות ותרופות להורדת לחץ דם ולאי-ספיקת לב - אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) עלול להפחית מיעילותם.

צקילוספורין, משתנים, טאקרולימוס - אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) מעלה את הסיכון לפגיעה בכליה.  מומלץ לעקוב בקפידה אחרי תפקודי כליה.

ליתיום, מתותרקסאט,סלבוטאמול (בבליעה), אתינילאסטראדיול (גלולות למניעת הריון  או טיפול הורמונלי חליפי), דיגוקסין - אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) מעלה את רמות התרופות הללו בדם ואת הסיכון לתופעות לוואי.

ריפאמפיצין - עלול להוריד את רמות אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) בדם, ולהפחית מיעילות התרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) נוטלים פעם ביום. טווח המינון: דלקת מפרקים ניוונית: 30-60 מ"ג ליום.
דלקת מפרקים שגרונית: 90 מ"ג ליום.
דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis) : מינון של 90 מ"ג ליום.
כאבים ותסמיני דלקת הנובעים משיגדון (גאוט): 120 מ"ג ליום.
תחילת השפעה: תוך מספר שעות. משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלה. אם נוטלים אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) על קיבה ריקה, מרגישים את השפעתה מהר יותר.  אחסון:

יש לאחסן במקום סגור בטמפרטורה שאינה עולה על 30 מעלות.

מנה שנשכחה: מומלץ לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה כרגיל, למחרת. אין לקחת מנה כפולה של אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia). הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת ארקוקסיה מבלי להיוועץ ברופא. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של ארקוקסיה אינה צריכה להדאיג, אך אם נלקחו יותר מדי טבליות - יש לפנות לרופא.

אזהרות

הריון: אין ליטול אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) במהלך ההריון, גם בזמן תכנון הריון.  הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך (מעבר ל 18 חודשים) בתרופות ממשפחת מעכבי COX-2 סלקטיביים, לרבות ארקוקסיה, מגביר את הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי, במיוחד בקבוצת הסיכון.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, אירוע מוחי, יתר לחץ דם, סוכרת, עישון, מחלת כבד, מחלת כליה, דימום ממערכת העיכול, נטייה לדימום, שתיה מרובה של אלכוהול, בצקת, רמת כולסטרול גבוהה בדם, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, התייבשות, קבלת טיפול נגד זיהום

תופעות לוואי

כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בעוצמה ובשכיחות שונות בין המטופלים. נוגדי דלקת מעכבי COX-2 נחשבים לבעייתיים פחות בכל מה שקשור לתופעות לוואי במערכת העיכול, בהשוואה לנוגדי דלקת לא סטרואידליים מהדור הישן.


תופעות הלוואי השכיחות של אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) כוללות:

חולשה ועייפות, סחרחורת, כאב ראש, מחלה דמויית שפעת, שלשול, גזים, בחילה, קשיי עיכול, כאב או חוסר נוחות בבטן, צרבת, שינויים בבדיקות דם הקשורות לכבד, התנפחות של הרגליים ו/או כפות הרגליים בעקבות אצירת נוזלים (בצקת), עלייה בלחץ הדם, דפיקות לב, חבלות. 

תופעות לוואי נדירות יותר של אטוריקוקסיב (ארקוקסיה, Arcoxia) כוללות:

נפיחות בבטן או במעי, כאב או לחץ בחזה, אי ספיקת לב, התקף לב, ארוע מוחי, קצב לב לא סדיר, דלקת בדרכי הנשימה העליונות, עלייה ברמת האשלגן בדם, שינויים בבדיקות דם או שתן הקשורות לכליות, שינוי בדפוס עשיית הצרכים כולל עצירות, יובש בפה, כיבים בפה, שינוי בטעם, דלקת או כיב בקיבה, הקאות, תסמונת המעי הרגיז, דלקת בוושט, בעיות בעיניים או בראייה, צלצולים באוזניים, סחרחורת, עלייה או ירידה בתיאבון, עלייה במשקל, התכווצות/עווית שרירים, נמנום, חוסר תחושה או עקצוץ, חרדה, דיכאון, ירידה בחדות החושים, קוצר נשימה, שיעול, התנפחות של הפנים, הסמקה, פריחה בעור או גירוד בעור, דלקת בדרכי השתן, ירידה בטסיות הדם, ירידה במספר תאי הדם האדומים או הלבנים, בעיות בכבד, בעיות רציניות בכליות, עלייה חמורה בלחץ הדם, בלבול, ראיה, הרגשה, או שמיעה של דברים שאינם קיימים (הזיות).

שמות מסחריים

ארקוקסיה Arcoxia מרק אטוריקוקסיב Etoricoxib תרימה