אזלאסטין
שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור שני
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אזלאסטין היא תרופה אנטיהיסטאמינית. היא מונעת תגובה אלרגית באמצעות חסימת הקולטנים להיסטאמין בגוף, ומעכבת את שחרור ההיסטאמין מתאי פיטום. אזלאסטין משווקת כתרסיס לאף ומיועדת לטיפול בתסמינים הקשורים לדלקת אלרגית של האף, כגון: נזלת, התעטשות והגירוי הנובעים מן האלרגיה. אזלאסטין משווקת גם כטיפות עיניים ומפחיתה את הגירוי האופייני לדלקת אלרגית של הלחמית. התרופה מפחיתה את העיטוש ואת הגירוי בעין או באף.

תגובה עם תרופות אחרות: ללא תגובות משמעותיות. [טיפות עיניים/ משחות עיניים אחרות]: יש לחכות 5-10 דקות בין שימוש בטיפות עיניים המכילות אזלאסטין לבין שימוש בטיפות/ משחות עיניים אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: תרסיס לאף, טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: תרסיס לאף: פעמיים ביום. טיפות עיניים: 2-4 פעמים ביום.טווח המינון: תרסיס לאף: לחיצה אחת לכל נחיר, פעמיים ביום. טיפות עיניים: טיפה אחת בכל עין, 2-4 פעמים ביום.תחילת השפעה: תרסיס לאף: התרופה מגיעה לשיא השפעתה תוך 2-3 שעות. טיפות עיניים: תחילת ההשפעה תוך 3 דקות.משך השפעה: תרסיס לאף: עד 12 שעות. טיפות עיניים: עד 8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בבטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת לא תגרום בעיות מיוחדות. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא מומלץ. אזלסטין גורם לפגיעות מולדות בעוברים של חיות מעבדה. אין מידע לגבי השפעותיו בבני אדם. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לדווח לרופא המטפל אם לא חל שינוי במצבך תוך 2-3 ימים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של הרכבת עדשות מגע, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא

תופעות לוואי

גירוי מקומי, תחושת שריפה או עקצוץ, עייפות, חולשה, נמנום, כאבי ראש, טעם מר בפה.
בשכיחות נמוכה: כאב בעין, טשטוש ראיה, דלקת הלחמית, אסטמה, קשיי נשימה, דלקת בגרון.

שמות מסחריים

אופטילאסט Optilast מגהפארם רינולאסט Rhinolast מגהפארם