מיזולאסטין

שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור שני
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מיזולאסטין היא תרופה אנטיהיסטמינית בעלת פעילות ממושכת. שימושה העיקרי הוא בטיפול בדלקת אלרגית של האף, במיוחד בקדחת השחת. התרופה מפחיתה את העיטוש ואת הגירוי בעיניים ובאף. היא עשוייה להיות יעילה גם במצבים אלרגיים של העור, כגון סרפדת (אורטיקאריה). בדומה ללוראטאדין ובניגוד לאנטיהיסטמינים ישנים יותר, למיזולאסטין כמעט שאין השפעה מדכאת על מערכת העצבים המרכזית; לכן תרופה זו מתאימה לאנשים שחייבים להימנע מטשטוש, לדוגמה, בעבודה או בלימודים. במספר מחקרים קליניים מיזולאסטין הראתה יעילות גבוהה יותר והשפעה מהירה יותר בהשוואה ללוראטאדין בטיפול בתסמיני האלרגיה. עם זאת, הפרעות בקצב הלב (arrhythmias) היא תופעת לוואי נדירה, שאינה אופינית ללוראטאדין, אך אפשרית עם מיזולאסטין, ועל כן תרופה זו אסורה לשימוש בחולים הסובלים מהפרעות בקצב הלב, קצב לב איטי (bradycardia), או מחלת לב אחרת.

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיביוטיקה ממשפחת המאקרולידים (כגון: אריתרומיצין), נוגדי פטריות ממשפחת האזול (כגון: קטוקונאזול)]: אין ליטול מיזולאסטין ביחד עם תרופות אלו. מתן בו זמני של אחת מתרופות אלה עם מיזולאסטין עלול לגרום לעלייה ברמות התרופה בדם ולהגביר את הסיכון להפרעות בקצב הלב. [תרופות לטיפול בהפרעות קצב לב כגון: אמיודארון, קווינידין, סוטלול]: אין ליטול מיזולאסטין ביחד עם תרופות אלו. [סימטידין, ציקלוספורין, ניפדיפין]: יש להשתמש בזהירות כאשר נוטלים אחת מתרופות אלה עם מיזולאסטין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 10 מ"ג ליום.תחילת השפעה: עד שעה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בבטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. מומלץ להימנע משימוש בתרופה בעיקר בזמן הטרימסטר הראשון. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, מחלת לב, הפרעות קצב בלב, רמות לא תקינות של אשלגן בדם, מחלת כבד

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים.

שמות מסחריים

מיזולן Mizollen מדיליין