לאמוטריג'ין (למיקטל)

שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

למיקטל (לאמוטריג'ין) הוא נוגד פרכוסים, המשמש לטיפול במצבים הבאים:

מבוגרים וילדים מגיל 12 שנים ומעלה: טיפול יחיד באפילפסיה, פרכוסים חד-צדדיים ופרכוסים כלליים טונים-כלוניים.

מבוגרים וילדים מגיל שנתיים: טיפול משולב באפילפסיה, פרכוסים חד-צדדיים ופרכוסים כלליים טונים-כלוניים, שאינם מגיבים היטב לתרופות אחרות. 

מבוגרים מעל גיל 18: למניעת הפרעות במצב הרוח, בעיקר מצבי דיכאון אצל מטופלים עם הפרעה דו-קוטבית (מניה דפרסיה). 

אין להשתמש בלמיקטל : אם ישנה רגישות לחומר הפעיל, לאמוטריג'ין, או למרכיבים אחרים בתרופה.

חשוב לשים לב:

למיקטל עלול לפגום בערנות, לכן יש להיזהר בנהיגה והפעלת מכונות מסוכנות ויש להזהיר ילדים מרכיבה על אופניים או משחקים במקום שעלול להיות מסוכן, כמו בקרבת כביש.

במהלך הטיפול בתרופות המכילות לאמוטריג'ין, כמו למיקטל, יש לנטר שינויים בהתנהגות המטופל, כגון: תחושת הדיכאון, הופעת מחשבות אובדניות, תוקפנות או רצון לפגיעה עצמית. במידה וחלו שינויים כאלה יש לפנות מיידית לרופא. 


סביר יותר שתחשוב כך בעיקר אם אתה מתחת לגיל 25 שנים, או בעת התחלת הטיפול או שינוי במינון, או אם היו לך מחשבות כאלה בעבר.תגובה עם תרופות אחרות:

הרופא שלך צריך לדעת אם אתה לוקח תרופות אחרות לטיפול באפילפסיה או בבעיות נפשיות וזאת כדי לוודא שאתה לוקח את המינון הנכון של למוטריגין.

שילוב למיקטל או תרופות אחרות המכילות לאמוטריג'ין עם תכשירים הבאים עלול להגביר את הסיכון לתופעות לוואי או להפחית מיעילות הטיפול:

נוגדי דיכאון, תרופות אנטי-מלריות - מורידים סף להתקף אפילפטי. 

בופרופיון- המשמש גם להפסקת עישון.

גלולות למניעת הריון עלולות להפחית את יעילות הטיפול, כך שיתכן ויהיה צורך להעלות את המינון של למיקטל. יש לפנות לרופא להתאמה מחודשת של המינון עם סיום נטילת הגלולות למניעת הריון. כמו כן, השילוב עלול לגרום לשינויים במחזור החודשי - יש לדווח לרופא.

ריספרידון - תיתכן עלייה בעייפות או ישנוניות.

קארבאמאזפין, פניטואין, פרימידון, פנובארביטאל: תרופות אלו מגבירות פעילות אנזימי כבד, ומפחיתות את רמות לאמוטריג'ין בדם. שילוב תרופות אלו מחייב מינונים גבוהים יותר של לאמוטריג'ין.

סודיום ואלפרואט: מעכב את הפירוק של לאמוטריג'ין בכבד, ומגביר את הרמות שלו בדם. שילוב תרופות אלו מחייב מינונים נמוכים יותר של לאמוטריג'ין.

ריפאמפיצין- אנטיביוטיקה

תרופות נגד HIV.

עדכן את הרופא שלך אם אתה לוקח אחת מאלה או אם אתה מתחיל או מפסיק לקחת אחת מהן .

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות מסיסות/לעיסות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 ליום.טווח המינון: עד 500 מ"ג ליום. המינון משתנה לפי הגיל והמשקל, ותלוי בנטילת תרופות אחרות נגד פרכוסים!
נדרשת עליית מינון הדרגתית, במשך כמה שבועות, עד השגת המינון היעיל.
תחילת השפעה: 1-4 שעות.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

יש לשמור במקום יבש וקריר (עד 30 מעלות). חלק מהמינונים של למיקטל ותרופות אחרות המכילות לאמוטריג'ין מצריכות גם הגנה מהאור.

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם המנה הבאה צריכה להילקח בתוך 4 שעות, יש לדלג על המנה שנשכחה, וליטו את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בפתאומיות ללא ייעוץ רפואי. ירידה הדרגתית במינון תמנע תופעות לוואי בלתי רצויות. יש להתייעץ עם  הרופא כאשר מתחילים מחדש  את השימוש בתרופה, גם ההפסקה ההייתה למספר ימים בלבד.מינון עודף: במקרה של מנה עודפת גדולה יש לפנות לחדר מיון מיד. יש לנקוט פעולת חירום במקרה של ריצוד עיניים, אטקסיה (רעד בכל הגוף), פרכוסים, איבוד ההכרה או שינויים בקצב הלב.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא. יש ליידע מיד את הרופא על תכנון הריון או כניסה להריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

במהלך הטיפול יש לבצע בדיקות דם ותפקודי כבד.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, מחלת כבד, מחלת כליה, מחסור בחומצה פולית, נטילת תרופות אחרות, מחלת פארקינסון, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות לוואי העלולות להופיע בנטילת למיקטל הינן: פריחה (בעיקר בשבועות הראשונים לטיפול), שלשול, סחרחורת, אטקסיה, פגיעה בעירנות, טשטוש ראייה, כאב ראש, נמנום,בחילה/ הקאה, ראייה כפולה, נדודי שינה, רוגז, תוקפנות, הפרעות במערכת העיכול, דלקת בלחמית העין וחולשה. תופעות לוואי אלו תלויות במינון ונפוצות יותר כאשר תרופות המכילות לאמוטריג'ין ניתנות בשילוב עם תרופות אחרות. 


במקרים הבאים יש לפנות מיד לרופא:

תגובה אלרגית או תגובה עורית העלולה לסכן חיים כמו פריחות עור נרחבות עם שלפוחיות וקילוף בעור.

תסמינים שיש להיות מודעים אליהם (עלולים להתפתח למצבים חמורים יותר ): תגובות חריגות על פני העור (פריחה שלפוחתית או בועתית), חום גבוה, תסמינים דמויי שפעת, נפיחות בפנים, כאב בפה או בעיניים, כיבים בפה, באף, בגרון או באיברי המין, התנפחות הבלוטות, דימומים לא צפויים, עלייה באנזימי כבד,מעורבות איברי גוף כולל כבד וכליות.

סחרחורת, הזיות, בלבול, חוסר יציבות, חוסר תיאום בהליכה.

החמרת הסימפטומים אצל מטופלים החולים גם בפרקינסון.

תנועות בלתי נשלטות כמו טלטול או רעד של גפיים, תנועות עיניים מהירות.

דימומים או סימנים כחולים בלתי צפויים.

הצהבת העור, כאב בטן.

דלקת קרום המוח.

שמות מסחריים

למיקטל Lamictal גלקסו סמית קליין למודקס Lamodex דקסל למוג'ין Lamogine תרימה