טראזוסין

שייך לקבוצת:
חוסמי אלפא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טראזוסין הוא חוסם קולטני אלפא הניתן פעם ביום לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית או ביתר לחץ דם. טראזוסין דומה בפעילותו לפראזוסין ודוקסאזוסין, אך עם זאת הוא מאופין בזמן פעולה ארוך יותר מזה של פראזוסין, וקצר יותר מזה של דוקסאזוסין. במחקר קליני שהשווה את טראזוסין לפינאסטריד, נמצא כי טראזוסין היה יעיל יותר בטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית. כתרופות אחרות מקבוצה זו, בתחילת הטיפול בטראזוסין עלול לחץ הדם לרדת באופן חד מדי, והחולה עלול לחוש חולשה או עילפון. מומלץ לקחת את המנה הראשונה בשכיבה, אחרי אוכל. תופעות הלוואי העיקריות נובעות מהרחבת כלי הדם, ומתבטאות בחולשה ובדפיקות לב. על חלק מתופעות אלה ניתן להתגבר באמצעות ישיבה או שכיבה.

תגובה עם תרופות אחרות:

[תרופות להורדת לחץ דם]: כגון תרופות ממשפחת מעכבי ACE ומשתנים: עלולות לגרום לירידה חדה מידי בלחץ הדם, במיוחד עם תחילת הטיפול עם טראזוסין. יש צורך להפחית את מינון התרופות כדי למנוע תופעת לוואי זו.

שילוב של טרזוסין יחד עם חוסמי דיאסטראז (PDE-5 ) כגון ורדנפיל אינו מומלץ.  ניתן לתת יחד עם סילדנפיל-ויאגרה עד 25 מ``ג.

טרזוסין בשילוב  עם נוגדי דלקת לא סטרואידליים מורידה את ההשפעה על ירידת לחץ דם. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: בד"כ פעם ביום, רצוי לפני השינה. מנות גבוהות ניתן לחלק לפעמיים ביום.טווח המינון: מתחילים במינון נמוך ועולים באופן מדורג. יתר לחץ דם: בד"כ 1-5 מ"ג ליום. הגדלה שפירה של הערמונית: בד"כ 5-10 מ"ג ליום. מנה מירבית: 20 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 15 דקות עד שעה.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות. אולם מומלץ ליטול את המנות הראשונות לאחר האוכל כדי להפחית את הסבירות לחולשה או עילפון.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. אם מופיעים חולשה, עילפון או דפיקות לב, יש לפנות מייד לחדר מיון.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון האפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועהניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תעוקת חזה, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

טראזוסין עלול לגרום סחרחורת ועילפון כאשר קמים משכיבה או מישיבה, לכן חשוב לתת את המנה הראשונה של התרופה כאשר החולה נמצא בשכיבה, רצוי לאחר האוכל. חלק מהתסמינים הקלים, כגון כאב ראש, סחרחורת, חולשה ובחילה, חולפים בשימוש ממושך, או לאחר ירידה במינון.

שמות מסחריים

היטרין Hytrin ביוטיס טרזוסין טבע Terazocin Teva טבע