ברומהקסין

שייך לקבוצת:
תרופות ממיסות ליחה
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ברומהקסין הינו חומר מכייח המשמש לטיפול במצבים בהם יש ליחה צמיגה, כמו בהצטננות, בדלקת הסימפונות (ברונכיטיס) ובאסתמה. ברומהקסין מוריד את צמיגות הליחה ולכן קל יותר למנגנון השיעול להיפטר ממנה. מומלץ להרבות בשתיית מים כדי לעזור בהפחתת צמיגות הליחה. תופעת הלוואי השכיחה של ברומהקסין היא חוסר נוחות בקיבה. ניתן לשלב תרופה זו יחד עם תרופות אחרות נגד הצטננות, כגון תרופות נגד חום ונוגדי גודש באף.

תגובה עם תרופות אחרות: לא צפויות בעיות מיוחדות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, אליקסיר, תמיסה לבליעה או לאינהלציה. תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום, תלוי בגיל (ראה מינונים).טווח המינון: טבליות: 1-2 טבליות, 3-4 פעמים ביום. ילדים, 5-10 שנים: 1 טבליה, 4 פעמים ביום. תמיסה: 4-8 מ"ל, 3-4 פעמים ביום. ילדים, 5-10 שנים: 2 מ"ל, 4 פעמים ביום. ילדים, 2-5 שנים: 2 מ"ל, פעמיים ביום. כאינהלציה: 2 מ"ל, 2-3 פעמים ביום. ילדים מעל גיל 10 שנים: 2 מ"ל, 1-2 פעמים ביום. ילדים, 5-10 שנים: 1 מ"ל, פעמיים ביום. ילדים, 2-5 שנים: 5-10 טיפות, פעמיים ביום. אליקסיר: מבוגרים וילדים מעל גיל 10 שנים: 10-20 מ"ל, 3-4 פעמים ביום. ילדים, 5-10 שנים: 5 מ"ל, 4 פעמים ביום. ילדים, 2-5 שנים: 5 מ"ל, פעמיים ביום.תחילת השפעה: עד 60 דקות. אינהלציה: תוך דקות ספורות.משך השפעה: 8-6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בבטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. אם נלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, מומלץ להיוועץ ברופא.

אזהרות

הריון: יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון האפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך כלל לא נוטלים את התרופה יותר מ-7 עד 10 ימים. לתשומת לב: אם מופיע חום גבוה או שיעול עם כיח מוגלתי, יש לפנות לייעוץ רפואי כדי לשלול התפתחות של דלקת ריאות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, כיב קיבה, תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר

תופעות לוואי

לא צפויות בעיות. ברומהקסין כשלעצמו בטוח יחסית בשימוש. תופעות הלוואי הנפוצות שלו כוללות אי נוחות בקיבה ובחילות.

שמות מסחריים

סולבקס Solvex טבע מוקולס Mucoless רקח מוקולס תמיסה Mucoless Solution ויטמד מובקס Movex ויטמד