מומטאזון

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מומטאזון (Mometasone) הוא חומר פעיל הנמצא בקרם, משחה ותחליב לשימוש חיצוני בשם אלוקום. מומטאזון שייך לקבוצת קורטיקו-סטרואידים בעלי השפעה נוגדת דלקות חזקה. מריחת תכשירי מומטאזון (אלוקום, Elocom) מפחיתה את האדמומית, הגירוי והגרד בעור במספר מחלות עור או תגובות אלרגיות בעור.


יעיל לטיפול ב

מומטאזון (אלוקום, Elocom) מיועד לטיפול מקומי בדלקות עור מסוגים שונים, כגון פסוריאזיס, אסתמה של העור או דלקת אלרגית של העור (אטופיק דרמטיטיס) אצל ילדים ומבוגרים, דלקת עור עקב מגע עם חומרים מגרים (contact dermatitis), קרחת אזורית, זאבת (לופוס) עורית, אקזמה, הצטלקות יתר, ילפת (lichen), בוענת (pemphigus), קשקשת (pityriasis), גרד, ועוד. 

קראו עוד: אטופיק דרמטיטיס: כל מה שצריך לדעת על אסתמה של העור


הנחיות חשובות

מומלץ להפסיק את הטיפול ולפנות לרופא המטפל אם מופיע גירוי או זיהום באזור המטופל בעור.

לא רצוי להשתמש במומטאזון על שטחי עור נרחבים, לעיתים קרובות או לאורך זמן מבלי להיוועץ ברופא, כיוון ששימוש יתר עלול לגרום לדלדול תמידי של העור.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש במומטאזון (אלוקום, Elocom) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל (מומטאזון) או למרכיבים אחרים בתכשירי אלוקום (Elocom).

-אם אתם סובלים מתגובות לאחר חיסון או מבעיות עור זיהומיות שונות כמו רוזציאה, אקנה, ניוון או דלדול העור, דלקת מסביב לפה, פצעי קור, אבעבועת רוח, תפרחת חיתולים, גרד בפי הטבעת ואברי המין, שלבקת חוגרת, יבלות ועוד, מכיוון שמריחת קורטיקו-סטרואידים עלולה לגרום להחמרה.

-אין למרוח על פצעים פתוחים או חתכים.

-אם את בהריון או מניקה, מבלי להיוועץ ברופא. תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: תכשירי אלוקום (Elocom) למריחה חיצונית - משחה, תרחיץ או קרם. תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. טווח המינון: יש למרוח שכבה דקה של אלוקום (Elocom) באזור הנגוע של העור פעם אחת ביום. במידה ולא הותווה על-ידי הרופא יש להימנע מחבישה אוטמת באיזור הנגוע (כולל חיתולים).  תחילת השפעה: ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד להשפעה מירבית. חשוב להשתמש באופן קבוע כדי להגיע לתוצאה מירבית. משך השפעה: 24 שעות. תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. הסיכון הוא בשימוש יתר למשך תקופה ארוכה. 

אזהרות

הריון:

אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא.

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: קרם/ משחה: שימוש ממושך עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים, או במריחה על שטחי עור גדולים. אם לא חל שיפור במצבך תוך שבוע ימים יש לפנות לרופא. אין לטפל בתכשיר בתינוקות ובבילדים מתחת לגיל 4 שנים יותר משלושה שבועות. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום כלשהו, שחפת, הרפס, אבעבועות רוח, זיהום בעיניים, זיהום פטרייתי או נגיפי, זיהום בדרכי הנשימה, זיהום עור כלשהו, ניתוח או פציעה באף, ספחת (פסוריאזיס)

תופעות לוואי

קרם/ משחה: גירוי מקומי, צריבה בעור או גרד. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. במידה ולא הותווה על-ידי הרופא יש להימנע מחבישה אוטמת באיזור הנגוע (כולל חיתולים), שכן זו מגבירה את השפעת התרופה ואת הסיכון לתופעות לוואי.

שמות מסחריים

אלוקום Elocom שרינג פלאו