קלובטאזון בוטיראט

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלובטאזון בוטיראט הוא קורטיקוסטרואיד המיועד לטיפול באקזמה, ובסוגים אחרים של דלקות עור, כגון: דלקת אלרגית של העור (atopic dermatitis), דלקת כתוצאה מרגישות לאור (photodermatitis), דלקת אוזן חיצונית, חככת (intertrigo), פרוריגו (prurigo), דלקת עור חלבית (seborrhea), תפרחת חיתולים, ועקיצות חרקים. קלובטאזון משמש גם כטיפול אחזקה במידה וניתן קורטיקוסטרואיד לטיפול מקומי בעל פעילות חזקה יותר. כמו בשאר הקורטיקוסטרואידים, שימוש יתר בקרם או במשחה של קלובטאזון עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים או על שטחי עור גדולים. מסיבה זו אין להשתמש בתרופה זו לעיתים קרובות או תקופה ממושכת מבלי להתייעץ ברופא.

תגובה עם תרופות אחרות:

יש להימנע משמוש בו זמנית בקורטיקוסטרואידים אחרים.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, משחה.תדירות וזמן נטילה: עד ארבע פעמים ביום.טווח המינון: יש למרוח שכבה דקה באזור הנגוע של העור ארבע פעמים ביום. עם השיפור ניתן לרדת בתדירות הטיפול. יש להגביל את השימוש בתרופה זו למספר שבועות. בילדים ובתינוקות אין להשתמש בתכשיר יותר משבעה ימים. במידה ולא הותווה על-ידי הרופא יש להימנע מחבישה אוטמת באיזור הנגוע (כולל חיתולים).תחילת השפעה: בדרך כלל, שיפור נראה לאחר מספר ימים. משך השפעה: אין מידע. תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. הסיכון הוא בשימוש יתר למשך תקופה ארוכה. (ראה השפעות שימוש ממושך).

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר בעיקר בשימוש לאורך זמן ממושך או בכמויות גדולות. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות, אך בשימוש מתון ולטווח קצר לא צפויות בעיות. בכל מקרה יש לשקול את יייתרונות התרופה לעומת סיכון אפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים או במריחה על שטחי עור גדולים. יש להגביל את השימוש בתרופה זו למספר שבועות. אם לא חל שיפור במצבך תוך שבוע ימים יש לפנות לרופא. בילדים ובתינוקות אין להשתמש בתכשיר יותר משבעה ימים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אקנה, ספחת (פסוריאזיס), הרפס, זיהום פטרייתי או נגיפי, זיהום עור כלשהו

תופעות לוואי

גירוי מקומי, צריבה בעור או גרד. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. תופעות לוואי נדירות יותר: דלדול העור, שינויים בצבע העור, וצמיחת שיער מוגברת. הסיכון לתופעות לוואי גובר כתוצאה משימוש יתר בתרופה. במידה ולא הותווה על-ידי הרופא יש להימנע מחבישה אוטמת באיזור הנגוע (כולל חיתולים), שכן זו מגבירה את השפעת התרופה ואת הסיכון לתופעות לוואי.

שמות מסחריים

יומובאט Eumovate גלקסו סמית קליין