קלובטאזול פרופיונאט
שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלובטאזול פרופיונאט הוא קורטיקוסטרואיד המאופין בפעילות חזקה. קלובטאזול מתאים לטיפולים קצרי טווח:  בהפחתת אדמומיות וגרד של בעיות עור מסוימות.
בעיות עור אלו כוללות: אקזמה חוזרת ונשנית, פסוריאזיס, ילפת שטוחה (מחלת עור הגורמת לחבלה מגרדת ושטוחה על המפרקים),זאבת, דרמטיטיס ומצבי עור אחרים שאינם מגיבים למשחות או קרמים סטרואידים חלשים יותר.


כמו בשאר הקורטיקוסטרואידים, שימוש יתר בקרם או במשחה של קלובטאזול עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. כמו כן, שימוש יתר בתרופה עלול להביא לספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים, או במריחה על שטחי עור גדולים. בגלל פעילותו החזקה הטיפול בקלובטאזול אינו מומלץ ליותר משבועיים רצופים. שימוש בילדים או מריחה באזור הפנים צריכים להיות מוגבלים לחמישה ימים. התרופה אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 1 שנה.

בחורה עם גירוי אדום בגבתגובה עם תרופות אחרות:

אין להשתמש ביחד עם קורטיקוסטרואידים נוספים.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, משחה, תמיסה לקרקפת.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: יש למרוח שכבה דקה באזור הנגוע של העור 1-2 פעמים ביום. יש להפסיק את הטיפול עם ההטבה בתסמינים. ניתן להשתמש בקלובטאזול לטיפולים חוזרים קצרי טווח, אולם בכל מקרה, לא יותר משבועיים רצופים. שימוש בילדים או מריחה באזור הפנים צריכים להיות מוגבלים לחמישה ימים. כמו כן, השימוש בתרופה אינו מומלץ לילדים מתחת לגיל 12. במידה ולא הותווה על-ידי הרופא יש להימנע מחבישה אוטמת באיזור הנגוע (כולל חיתולים).תחילת השפעה: בדרך כלל, שיפור נראה לאחר מספר ימים.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. הסיכון הוא בשימוש יתר למשך תקופה ארוכה. (ראה השפעות שימוש ממושך).

אזהרות

הריון:

יש להתייעץ עם הרופא טרם השימוש.

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בקלובטאזול עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. כמו כן, שימוש יתר בתרופה עלול להביא לספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים, או במריחה על שטחי עור גדולים. אם לא חל שיפור במצבך תוך שבוע ימים יש לפנות לרופא. ניטור:

דווח לרופא במקרה של זיהום פטרייתי או נגיפי, הרפס, ספחת (פסוריאזיס), אקנה, זיהום עור כלשהו

תופעות לוואי

גירוי מקומי, צריבה בעור או גרד, הן תופעות הלוואי הנפוצות. תופעות לווואי נדירות יותר: סדקים בעור, התרחבות נימיות (telangiectasia), דלדול העור, שינויים בצבע העור, וצמיחת שיער מוגברת. הסיכון לתופעות לוואי גובר כתוצאה משימוש יתר בתרופה. במידה ולא הותווה על-ידי הרופא יש להימנע מחבישה אוטמת באיזור הנגוע (כולל חיתולים), שכן זו מגבירה את השפעת התרופה ואת הסיכון לתופעות לוואי.

שמות מסחריים

דרמובאט Dermovate גלקסו סמית קליין קלובטזול פרופיונאט - תרימה Clobetasol propionate - Trima תרימה