טרטינואין
שייך לקבוצת:
נגזרות ויטמין A, תרופות קראטוליטיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טרטינואין, תרופה הדומה מבחינה כימית לויטמין A, היא בעלת שני שימושים עיקריים ושונים זה מזה: 1. כאשר היא ניתנת למריחה על העור, טרטינואין מיועדת לטיפול באקנה. למרות שמנגנון הפעולה שלה אינו לגמרי ידוע, ההשערה היא שטרטינואין גורמת להתרופפות התאחיזה בין התאים שעל פני העור, מה שמוביל לפתיחת זקיקי שיער סתומים ומאפשר הפרשה נורמלית של השמנים הטבעיים של העור (חלב) ושל החלבון הקרני (קרטין) הנוצר בשכבות החיצוניות של העור. בנוסף לכך טרטינואין ממריצה את קילוף תאי העור המתים. פעולה זו מנקה נקודות שחורות הסותמות את זקיקי השיער ואשר מאפשרות יצירת פצעי בגרות. בגלל פעולת הקילוף, נוהגים להשתמש בטרטינואין גם להבהרת כתמי עור. בשבועות הראשונים של הטיפול בטרטינואין לאקנה, העור עלול להיות יבש, אדמומי ומגרד. מצב זה משתפר עם המשך הטיפול. כמו כן, בשלבי הטיפול הראשונים, תתכן החמרה בפצעי הבגרות. מצב זה נובע מפעילות התרופה בפצעים עמוקים יותר שלא נראו מקודם, וגם הוא חולף עם התקדמות הטיפול. בנוסף לכך, טרטינואין גורמת לרגישות לשמש, ועל כן יש להימנע מחשיפה לשמש, ולהשתמש בקרם הגנה לפני כל חשיפה לשמש, אפילו הקצרה ביותר. 2. טרטינואין הנלקחת דרך הפה, בשילוב עם כימותראפיה, מיועדת לטיפול בסוג מסוים של לויקמיה, אשר מכונה לויקמיה פרומיאלוציטית חדה (APL). בלויקמיה זו תאי מוח העצם מסוג מיאלוציטים יוצאים מכלל שליטה. טרטינואין אינה תרופה ציטוטוקסית, אולם היא מסוגלת להאט או לעצור את צמיחת התאים שיוצאים מכלל שליטה. גם כאן מנגנון הפעולה המדויק אינו ידוע. הטיפול בתרופה נמשך עד להשגת הפוגה מלאה בתסמיני המחלה, או 30 יום לאחר השגת הפוגה, ובכל מקרה לא יותר מ 90 ימי טיפול. תופעות הלוואי הנפוצות כתוצאה משימוש בטרטינואין הנלקח דרך הפה כוללות: כאב ראש, חום חולשה ועייפות. תופעות לוואי אלו הן בד"כ הפיכות. בחודש הראשון לטיפול גובר הסיכון לתסמונת "חומצה רטינואית" הכוללת תסמינים כגון: קשיי נשימה, חום, סחרחורת, הצטברות נוזלים סביב הלב והחזה, כאב בחזה, כאבי בטן ועלייה פתאומית במשקל. תופעות לוואי אלו מחייבות טיפול רפואי מיידי. אצל רוב החולים לא נדרשת הפסקת טיפול בטרטינואין בגלל תסמונת זו. בגלל הסיכון ללויקוציטוזיס, לעלייה באנזימי הכבד, ולקרישי דם, הטיפול בטרטינואין מחייב ביצוע בדיקות דם סדירות.

תגובה עם תרופות אחרות:
טרטינואין לטיפול בפצעי בגרות: [תכשירים אחרים לטיפול בעור]: תכשירים הגורמים לייבוש יתר של העור, כגון: סבונים, תכשירי ניקוי ותכשירים המכילים אלכוהול; וכן תכשירים הגורמים לקילוף העור, כגון: סולפור, רזורצינול, בנזואיל פראוקסיד וחומצה סליצילית. טרטינואין לטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: [אנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין, דוקסיציקלין, מינוציקלין]: עלולה להגביר את הסיכון של לחץ בגולגולת המוביל לכאבי ראש, בחילה והקאה. [ויטמין A]: תוספות של ויטאמין זה מגבירות את הסיכון של תופעות לוואי מאיזוטרטינואין. [חומצה טראנקסאמית, אפרוטינין]: תרופות "אנטיפיברינוליטיות" (מונעות דמום יתר) עלולות באופן נדיר להביא למצבים מסכני חיים בשלוב עם טרטינואין. יש להשתמש בזהירות. 
יש לעדכן את הרופא אם אתה לוקח או לקחת לאחרונה מהתרופות הבאות:
רופאמפיצין וריתרומיצין, (אנטיביוטיקה), גלוקוקורטיקואידים (לאלרגיות ולדלקות), פנובארביטל (לאפילפסיה), פנטוברביטל (לנדודי שינה), קטוקונאזול (אנטיפטרייתי), סימטידין (לטיפול בכיב קיבה), וראפמיל ודילתיאזם (לטיפול בבעיות בלב וליתר לחץ דם), ציקלוספורין (לאחר השתלת איברים ומח עצם), חומצה אמינוקרפואית.

אין להשתמש בתרופות הבאות כאשר מטופלים בטרטינואין דרך הפה:
אנטיביוטיקה מסוג טטרהציקלינים, ויטמין A, גלולות למניעת הריון עם מינון פרוגסטרון נמוך.

במצב אלרגיה לבוטנים או סויה- לא להשתמש בטרטינואין מסוג וזנואיד. (מכיל סויה).

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, ג'ל, תחליב, תמיסה, כמוסות.תדירות וזמן נטילה: לטיפול בפצעי בגרות: בד"כ פעם ביום, רצוי לפני השינה. לטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: פעמיים ביום, מומלץ ליטול את התרופה עם/ אחרי אוכל.טווח המינון: לטיפול בפצעי בגרות: ריכוזי ההכנות הן בד"כ: 0.025%, 0.05%, ו 0.1%. לטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: 45mg/m2 שטח גוף, ליום (כ 8 כמוסות עבור אדם מבוגר).תחילת השפעה: בטיפול בפצעי בגרות: 2-3 שבועות, אך ייתכן ויחלפו יותר משישה שבועות עד להטבה מירבית. בטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: 1-2 שעות, ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד להפוגה בתסמיני המחלה.משך השפעה: בטיפול בפצעי בגרות: ההשפעה נמשכת כל עוד התרופה בשימוש. משך הטיפול המינימלי הוא שלושה חודשים. בטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: 12 שעות. נמצא כי בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, השילוב של טרטינואין עם כימותרפיה מגביר את משך זמן ההחלמה, ומפחית את הסיכון לנסיגה לאחר מכן. עייפות יכולה להמשך מספר חודשים לאחר סיום הטיפול. תזונה: בטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: מומלץ ליטול את התרופה עם או אחרי אוכל, שעוזר להגביר את ספיגת התרופה.אחסון: מנה שנשכחה: בטיפול בפצעי בגרות: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה. בטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: יש לקחת מייד כשנזכרים, אולם, אם קרב הזמן לטיפול הבא, יש להתייעץ עם הרופא לגבי המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. שימוש יתר בטרטינואין למריחה על העור עלול לגרום לגירוי, אודם, והתקלפות העור. מנה עודפת של טרטינואין דרך הפה, עלולה לגרום לתסמינים כגון: כאבי ראש, הסמקה, כאבי בטן, סחרחורת ואטקסיה. במקרים אלו יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: טרטינואין למריחה: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות. השימוש בטרטינואין למריחה בזמן הריון אינו מומלץ, ויש להשתמש בו רק במידה ויתרונות התרופה עולים על הסיכון האפשרי לעובר. (C) טרטינואין בנטילה דרך הפה: התרופה עלולה לגרום מומים בתינוק המתפתח, ועל כן אסורה לשימוש בהריון. מומלץ לנשים בגיל הפוריות להימנע מהריון בתקופת הטיפול ובמשך חודש אחד לפחות לאחר הפסקת התרופה, ולהעזר בשני אמצעי מניעה.  הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טרטינואין לטיפול בפצעי בגרות: לא צפויות בעיות מיוחדות. טרטינואין לטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: הטיפול בתרופה נמשך עד להשגת הפוגה מלאה בתסמיני המחלה, או 30 יום לאחר השגת הפוגה, ובכל מקרה לא יותר מ 90 ימי טיפול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הריון, הנקה, מחלת עור, פצעים או עור סדוק באיזור המריחה, מחלת כבד, מחלת כליה, רמת שומנים גבוהה בדם, טרשת עורקים, מחלות דרכי הנשימה

תופעות לוואי

טרטינואין לטיפול בפצעי בגרות: יובש, אדמומיות, קילוף וגירוי העור, הן תופעות הלוואי הנפוצות. רוב תופעות לוואי אלו חולפות עם המשך הטיפול. כמו כן, בשלבי הטיפול הראשונים, תתכן החמרה בפצעי הבגרות. מצב זה נובע מפעילות התרופה בפצעים עמוקים יותר שלא נראו מקודם, וגם הוא חולף עם התקדמות הטיפול. תתכן רגישות לרוח או למזג אוויר קר בתקופת הטיפול בתכשיר. בנוסף לכך, טרטינואין גורמת לרגישות לשמש, ועל כן יש להימנע מחשיפה לשמש, ולהשתמש בקרם הגנה לפני כל חשיפה לשמש, אפילו הקצרה ביותר. במקרה של הופעת אדמומיות חמורה, נפיחות, דלקות, גלדים ושלפוחיות יש להפסיק את השימוש בתכשיר ולפנות מיידית לרופא, לבחינת המשך הטיפול.
טרטינואין לטיפול בלויקמיה פרומיאלוציטית חדה: תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: כאב ראש, חום, חולשה ועייפות. תופעות לוואי אלו הן בד"כ הפיכות. תופעות לוואי אפשריות נוספות: יובש וגירוי בעור, יובש בעיניים, פריחה, כאב בעצמות, כאבי אוזניים או תחושה שהאוזניים סתומות.
נדרשת פנייה מיידית לרופא במקרים של: קשיי נשימה, חום, סחרחורת, כאב בבטן, כאב בחזה, כאבי ראש חמורים עם בחילות או הקאות, חום עם נגעים גבשושיים על העור, נפיחות כואבת, ראייה כפולה, צלצולים באזניים, מיגרנה לא מוסברת.
 בגלל הסיכון ללויקוציטוזיס, לעלייה באנזימי הכבד, ולקרישי דם, הטיפול בטרטינואין מחייב ביצוע בדיקות דם סדירות.
הערה חשובה: תופעות הלוואי המופיעות בטבלה מתייחסות לשתי צורות המתן של טרטינואין. תופעות הלוואי מ"גירוי מקומי" ועד "נפיחות", מתייחסות לטרטינואין לטיפול מקומי. כל שאר התופעות מתייחסות לטרטינואין הנלקח דרך הפה.
תופעות לואי שכיחות בשימוש דרך הפה: שינויים בשמיעה, כאבים בעצמות או במפרקים, קילוף או דלקת בעור, שפתיים נפוחות, יבשות או סדוקות, דלקת בלחמית או יובש בעיניים, הזעה מוגברת, תחושת קור, חוסר תחושה בכפות ידיים או רגליים, שינויים בערכי בדיקות דם- עמו רמות גבוהות של שומנים בדם.

שמות מסחריים

רט-אויט Ret-Avit כצט וזאנויד Vesanoid רוש ישראל