חומצה סליצילית

שייך לקבוצת:
תרופות קראטוליטיות
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה סליצילית היא תרופה בעלת השפעה קראטוליטית. היא פועלת באמצעות שבירת הקרטין, חלבון אשר יוצר את השכבות החיצוניות הקשות של העור, ומביאה לקילוף תאי העור המתים שהתקשו ואשר יוצרים את שטח פני העור. פעילות זו מסייעת לטיפול במצבים כגון: יבלות, ספחת (פסוריאזיס), קשקשת, סבוראה, ולהסרת עור קשה וגס. חומצה סאליצילית מתאימה גם לטיפול בפצעי בגרות, שכן הפעילות הקראטוליטית מביאה לפתיחת זקיקי שיער סתומים, אשר גורמים ליצירת הפצעים. בתכשירים רבים משלבים חומצה סאליצילית ביחד עם חומרים אחרים, כגון: חומרים נוספים בעלי השפעה קראטוליטית (חומצה לקטית, גופרית, בנזואיל פראוקסיד), השפעה נוגדת חיידקים (בנזואיל פראוקסיד, גופרית, אלכוהול), השפעה אנטיויראלית (פלואורואוראציל), חומרים מוסיפי לחות (חומצה לקטית, אוראה), או קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי (בטאמתאזון). חלק מתרופות אלו דורשות מרשם רופא.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים אחרים לטיפול בעור]: תכשירים הגורמים לייבוש יתר של העור, כגון: סבונים, תכשירי ניקוי ותכשירים המכילים אלכוהול; וכן תכשירים הגורמים לקילוף העור. לעיתים השילוב של חומרים אלו עם חומצה סליצילית הוא רצוי, ואף קיים במספר תכשירים מסחריים. מומלץ להתייעץ עם הרופא או עם הרוקח לפני השימוש בשילובים אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, משחה, תחליב, שמפו, תמיסה. תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום, תלוי בתכשיר ובהתוויה. להסרת יבלות: בד"כ פעמיים ביום. (תמיסה) לטיפול בקשקשת: בד"כ פעם ביום. (שמפו) לטיפול באקנה: עד שלוש פעמים ביום. טווח המינון: ריכוזי החומרים בתכשירים המשווקים נעים בין 0.5% ל 12%, תלוי במטרת הטיפול. לעיתים הרופא ירשום הכנות בריכוזים עד 60%. תחילת השפעה: מספר ימים עד שבועות. תלוי בריכוז החומר ובהתוויה.משך השפעה: אין נתונים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק את השימוש בתכשיר בביטחה עם השלמת הטיפול.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ריכוזים גבוהים של החומר עלולים לגרום לגירוי, עקצוץ והתקלפות מוגברת של העור. שימוש ממושך על גבי שטחי עור גדולים עלול להביא לספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון לעובר כאשר התרופה ניתנה לחיות מעבדה דרך הפה. מאחר וקיים סיכון לספיגה סיסטמית של תרופות לשימוש מקומי, יש להתייעץ עם הרופא לפני השימוש בתרופה, במיוחד אם מדובר במריחה על שטחי עור גדולים. (C)הנקה: ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדת, אולם שימוש ממושך על גבי שטחי עור גדולים עלול להביא לספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של סוכרת, זרימת דם לקויה, דלקת עור, יבלות חריגות, עור מגורה ואדמומי, פגמי עור כגון: שומות וכתמי לידה.

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים. תופעת הלוואי הנפוצה היא עקצוץ וגירוי העור, בעיקר כאשר מדובר בריכוזים גבוהים של החומר.

שמות מסחריים

קארניישן כיסוי יבלת Carnation corn caps